Mi történt az orosz vallási vezetőkkel, akik felszólaltak a háború ellen?
Maxim Nagibin ortodox pap számkivetett lett dél-oroszországi falujában, amióta helyi templomában, a Szent Mihály Arkangyalban tartott prédikációt a húsvéti istentiszteleten, amiben „bűnnek” nevezte az ukrajnai háborút.
„Ki akartam fejezni a véleményemet, hogy az emberek meghalljanak. Meg akartam osztani a lelkem fájdalmát” – mondta a 38 éves Nagibin a The Moscow Timesnak.
“De sajnos nem mindenki hallott rólam, és ennek megvoltak a következményei.”
A krasznodari pap csak az egyike azon orosz vallási személyeknek, akik szembeszállnak a vallási – és világi – hatóságokkal azáltal, hogy elítélik a Kreml Ukrajna elleni invázióját.
Azok, akik meg merték tenni ezt a lépést – vannak köztük keresztények, buddhisták, zsidók és muzulmánok is – nemcsak a helyi közösség kiközösítésével szembesültek, hanem megfosztották őket pozíciójuktól, sőt büntetőeljárást is indítottak ellenük.
Néhányuk kénytelen volt elmenekülni az országból.
Háborúellenes prédikációja után Nagibin elmondta, hogy beidézte egy „beszélgetésre” a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB).
Mint kiderült, feljelentették a helyi rendőrségen és a moszkvai egyházi hatóságoknál is. Októberben vádat emeltek ellene a háborús cenzúratörvények megsértése miatt, de felmentették, mert időközben elévült az ügy.
„Az emberek vagy félnek megszólalni, és inkább úgy döntenek, hogy úsznak az árral, vagy egyensesen támogatják azt, ami történik.”
Hasonlóan Nagibinhez, Ioann Burdin ortodox pap a Kostroma régióban tartott háborúellenes prédikációt a harcok első napjaiban.
Ezt követően a háborús cenzúra törvényei alapján elítélték, és 35.000 rubel (500 dollár) pénzbírságot kapott. A következő hónapban lemondott plébánosi tisztségéről.
Nagibin és Burdin is tagja volt annak a 293 ortodox papból álló csoportnak, amely márciusban nyílt levelet írt alá, amelyben felszólított „mindenkit, akitől függ az ukrajnai testvérgyilkos háború befejezése”, hogy kössenek „azonnali tűzszünetet”.
Még csaknem egy évvel Ukrajna orosz inváziója után a háborúellenes vallási szereplők továbbra is az egyházi és a világi hatóságok célpontjai közé tartoznak nézeteik miatt.
A Dalai Láma oroszországi, mongóliai és más volt szovjet országokban tevékenykedő képviselőjét, Telo Tulku Rinpocsét (Erdne Ombadykow) az orosz hatóságok a múlt hónap végén „külföldi ügynöknek” nyilvánították.
Az Egyesült Államokban született buddhista vezető is felemelte szavát a háború ellen, emiatt tavaly ősszel a szomszédos Mongóliába menekült Oroszországból.
“Senkinek nincs szüksége erre a háborúra. Nagyon nehéz kimondani és elfogadni, hogy Oroszországnak igaza van. Nagyon nehéz ezt kimondani, és ez az, amit nem tudok mondani” – mondta Ombadykow egy októberi interjúban .
Két nappal azután, hogy „külföldi ügynöknek” bélyegezték – ez a szovjet korszakból maradt kifejezés igazából kémkedést jelent –, Ombadykow lemondott az oroszországi Kalmükiai Köztársaság Legfelsőbb Lámája tisztségéről, ahol a buddhizmus a legnépszerűbb vallás.
Ombadykow „köztiszteletben álló figura”, és „a hangja számít” – mondta Daavr Dordzsin kalmük aktivista.
A néhány másként gondolkodó – például Ombadykow, Nagibin és Burdin – ellenére az orosz vallási vezetők többsége elbukott a Kreml elleni harcban az ukrajnai inváziót követően.
Különösen az orosz ortodox egyház sietett kifejezni támogatását: Kirill pátriárka pedig még azt is megígérte egy szeptemberi prédikációjában, hogy az orosz katonák által hozott „áldozatok” „megszabadítják őket minden bűntől”.
Szergej Csapnyin vallástudós, a Moszkvai Patriarchátus kiadójának egykori szerkesztője szerint nem meglepő, hogy az egyház intézményes támogatást nyújt a háborúban, tekintettel Vlagyimir Putyin elnökhöz fűződő szoros kapcsolataira.
„Ennek az egyháznak az élettartama Putyinéval lesz egyenlő” – mondta.
„Kevesen vannak azok, akik nyíltan szót emeltek a háború ellen, és kétségtelenül azoknak a csodálatos papoknak a nevei fognak bekerülni a történelemkönyvekbe.”
A szakértők szerint egyes vallási vezetőknek kétségei vannak Oroszország ukrajnai háborúban betöltött szerepével kapcsolatban, de hallgatnak, hogy elkerüljék a konfrontációt.
Noha az ország muzulmán vezetői nem fejezték ki ellenvéleményüket, Renat Bekkin, az iszlám muftiátusait kutató vallástudományi szakember úgy véli, hogy sokan közülük titkon Ukrajnával szimpatizálnak.
“Minél magasabb a pozíciójuk, annál kevésbé szabad kifejteni személyes véleményüket” – fejtette ki a szakértő.
“Ha valaki megszólal, a mufti kénytelen lenne kirúgni az illetőt.”
A buddhista Ombadykowhoz hasonlóan Oroszország egyik legjelentősebb zsidó vezetőjét is száműzetésbe kényszerítették, mert felszólalt az invázió ellen.
Pinchas Goldschmidt, aki közel 30 évig Moszkva főrabbijaként szolgált, júliusban elhagyta posztját, és Izraelbe költözött, miután a Mishpacha nemzetközi zsidó magazinnak adott interjújában elítélte a háborút.
Az orosz hatóságok nyomást gyakoroltak rá, hogy nyilvánosan támogassa a harcokat, emiatt Goldschmidt azt mondta, nincs más választása, mint kilépni és külföldre menni.
„Világossá vált, hogy a moszkvai zsidó közösséget veszélybe sodorja, ha a pozíciómban maradok” – írta később a Twitteren.
A krasznodari régióban Nagibin úgy döntött, hogy háborúellenes prédikációja után bocsánatot kér kollégáitól.
„Arra kértem az embereket, hogy bocsássák meg, amiért állítólag elrontottam a húsvéti ünnepüket. De a meggyőződésem változatlan maradt” – mondta Nagibin.
A férfi hivatalába való visszatérése azonban rövid ideig tartott. Alig néhány hónappal később a pap elhagyta a templomot, és munkát vállalt egy helyi idősek otthonában.
„Nagyon nehéz volt maradnom ebben az Orosz Ortodox Egyháznak nevezett szervezetben, mert ez a jelenlegi rezsim érdekeit szolgálja” – mondta Nagibin.
Bár kapcsolatai a helyiekkel megszakadtak, azt mondta, nézetei nem fognak változni.
„Mindenki nagyon jól tudja, hogy Oroszország elvesztette ezt a háborút” – mondta Nagibin egy interjúban.
„Természetesen győzelmet kívánok Ukrajnának. Ez Oroszországnak is jó lenne. Az oroszoknak el kell viselniük a nehézségeket, hogy jobbá váljanak.”
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/11/rovidhir-az-usa-szerint-nincs-fenyegetes-moldovara-es-romaniara-nezve-a-raketa-incidens-utan/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A szerbek és a franciák végeztek a Bánáti Köztársasággal
Hogyan keletkeznek az aranyrögök?
Ez a 110 éves néni felfedte a hosszú élet bámulatos titkát!
Páratlan Munkácsy-kiállítás nyílik Budapesten
A Pho leves története és Budapest top 10 helye ahol megkóstolhatod
Kísérleti terápia mentheti meg a négyéves magyar kisfiú életét: Duchenne-féle izomdisztrófiával küzd Dusán