Tudod mi az a magnetométer? Nos, ez a mágneses tér mérésére alkalmas eszköz, magnetometriai vizsgálatokkal pedig nagyon pontos vizsgálatok végezhetőek arról, hogy mi van olyan felületek alatt vagy mögött, ahova nem látunk be. Így például a tenger vagy a földfelszín mélyén. Rekonstruáltak így már egy teljes, elsüllyedt római települést néhány éve úgy, hogy egyetlen négyzetcentimétert sem ástak ki. Most elveszett civilizációk felkutatására akarják használni e módszert. Mondjuk a részleteket.
Európa rég elsüllyedt civilizációi nyomában
Az iflscience.com cikke szerint tenger alatti településeket akarnak feltárni a híres brit tudósok az Északi-tenger mélyén. Egyébként ez a mélyén szó ilyen szempontból relatív. A többek között Norvégiát, Dániát és Németországot a brit szigetektől elválasztó roppant víztömegről kevesen tudják, hogy viszonylag sekély. A legtöbbek fejében a rettenthetetlen viking hajósok viharokkal szembeni küzdelme van, ha erről a tengerről hall. Azt azonban kevesen tudják, hogy az ún. Doggerland terület egyes, egyébként kiterjedt részei “csupán” 13 méterrel vannak a víz felszíne alatt. Annyira, mint a Tihanyi-kupnál a mi Balatonunk mélysége.
Nem mindig volt ez így. Tízezer évvel ezelőtt még földhíd kötötte össze Európát Nagy-Britanniával, ráadásul ezen a területen nagyon is széles volt, mint ahogyan azt ez a térkép is mutatja:
És bizony elég sokan éltek itt már akkor is elődeink közül. Bár nyilván nem mai fogalmaink szerinti ősi civilizációkat kell keresni (rómaiakkal, görögökkel, egyiptomiakkal összemérhetőt), jópár halászó-vadászó közösségi élhetett itt viszonylag hosszú ideig, amelynek során bizonyára számos eszközt használtak, monda- és hiedelemvilágot alakítottak ki maguknak, egyszóval civilizációt építettek. Ha pusztán hajókkal közlekedünk itt, nyilvánvalóan semmit nem találhatunk meg ebből.
- Ez is érdekelhet: Tragikus történet bizonyítéka a Huron-tó fenekén megtalált hajóroncs
Kincsesbánya az Északi-tenger alatt
Ha azonban magnetométerrel vizsgálódunk, akkor kincsekre bukkahatunk. Egy közelgő projekt a magnetometriai adatok felhasználásával szeretné feltérképezni Doggerlandot, hogy megtalálja az itteni, rég elveszett civilizációkat. A projekt vezetője a Bradfordi Egyetem Régészeti és Kriminalisztikai Intézete lesz. Az a tervük, hogy alaposan megvizsgálják az Északi-tenger egy részéből gyűjtött magnetometriai adatokat, és megpróbálnak azonosítani minden furcsa anomáliát, amely régészeti struktúrák jelenlétére utalhat. Úgy gondolják, hogy itt lehettek Európa legnagyobb őskori települései.
Az elöntése előtt ugyanis Doggerland gazdag és változatos élőhely volt, amely valószínűleg vonzotta az akkori embereket. Tekintve, hogy számos szélerőművet építettek már itt, ahhoz pedig meg kellett kotorni az aljzatot, egy és más már elő is került. Többek közöt egy mamut maradványai, gímszarvas agancsa, vadászfegyverek, kőszerszámok és még egy neandervölgyi koponys is. Tuti tehát, hogy lakták e területet őseink.
- Olvass tovább nálunk: Döbbenet! 2000 éves kibelezett múmiát találtak a szemétben
Az Északi-tengerben rejlő potenciál ellenére viszonylag keveset tudunk az egykor itt virágzó emberekről és kultúráról. “Mivel az általunk vizsgált terület korábban tengerszint felett volt, van egy kis esély arra, hogy ez az elemzés bizonyítékokat találjon vadászó-gyűjtögető tevékenységre. Ez lenne a csúcs” – mondta Ben Urmston, a Bradfordi Egyetem doktorandusz-hallgatója. “Felfedezhetünk szemétdombokat is, amelyek állati csontokat, puhatestűek vázát, illetve egyéb biológiai anyagokat tartalmaznak és arról mesélnek, hogyan éltek itt az emberek”, tette hozzá.
A vicces az, hogy igyekezni kell a vizsgálatokkal, mert az orosz gázról való leválás és úgy általában, a megújuló energiaforrásokra való átállás miatt egyre több itt a szélfarm, ezek építése pedig nyilván szétrombolja ezeket az emlékeket. Érdekesség, hogy úgy általában keveset tudunk a tengerek mélyéről, régészeti értelemben pedig majdnem semmit. Ilyen szempontból tehát mindenképp tudomáyos kincsesbánya lehet az ilyen szempontú kutatás a modern technika vívmányainak felhasználásával. A Bradfordi Egyetem projektje sokat segíthet a tenger alatti régészeti feltárásokban, persze senki se várja Atlantisz felbukkanását ettől, írja az iflscience.com.
2020-ban hasonló eszközökkel és módszerrel tártak fel egy teljes római kori várost, ITT olvashatsz egy beszámolót erről, alább pedig egy videót találsz:
https://youtu.be/61jehuJj8wU
Source: iflscience.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon