Történészek és kémikusok elképesztő felfedezést tettek néhány több mint fél évezredes levél vizsgálata során szépen bizonyítva, hogy a modern tudomány szakágainak együttműködése hihetetlen eredményekre lehet képes. Megállapították, hogy a Bram Stoker Drakula-regénye inspirációjának tartott III. Vlad havasalföldi fejedelemnek – sok egyéb mellett – egy nagyon ritka betegsége is volt, a haemolacria. A következmény? Vérkönny.
Drakula élete nem volt könnyű
A kór egyébként egyáltalán nem különleges vagy egyedülálló a történelemben. Néhány éve például egy 15 éves fiú lépett ki úgy a zuhany alól, hogy a tükörbe nézve vért látott patakzani a szeméből, ráadásul az orvosok nem is tudták megállapítani, hogy miért.
III. Vlad havasalföldi fejedelem meglehetősen híres ahhoz képest, hogy Európa perifériáján, a Mátyás-vezette Magyar Királyság és a fénykorába Oszmán Birodalom határán vívta élet-halál harcát egyébként többször is elveszítve és visszaszerezve közben a trónt. A kvázi polgárháborús helyzet pedig kemény megoldásokra vezette: egyes beszámolók szerint tízezreket húzatott karóba, innen is kapta becenevét: karóbahúzó. Érdekel, hogy miként történt a karóba húzás és miért éltek még napokat a karón az áldozatok? Olvasd el EZT a cikket. És van itt még egy, Törcsvár, állítólag Drakula otthona (már a regényben sem lehetett az, mert Stoker a Keleti-Kárpátokban található Borgói-hágóban lokalizálja azt, Törcsvár pedig a Déli-Kárpátokban van, a Törcsvári-szorosban).
A román hős, aki vérkönnyeket ejtett
Vlad azonban még csak nem is emiatt lett híres (bár hírhedt, főleg német nyelcterületeken a rémtettei miatt már akkor igen), hanem Bram Stoker miatt, akinek 1897-es Drakuláját eredményesen kapcsolták össze a vajdával és fűztek fel rá egy teljes turisztikai iparágat Erdély szinte minden városában és várában.
Most azonban tudósok megállapították: Vladnak lehetett olyan betegsége, ami miatt vért könnyezett élete vége felé, ez pedig csak még félelmetesebbé (és hírhedtebbé) tette alakját Nyugaton. A románok által hősnek tartott uralkodó (többek között pénzre is rakták) három, saját kézzel írt levelét vizsgálták meg, hogy többet megtudjanak egészségi állapotáról. Lenyűgöző, de az 1457-ben és 1475-ben, Erdélyben írt levelekről a modern kémia segítségével, sérülésmentesen képesek voltak peptideket és fehérjéket analizálni, írja az iflscience.com.
Csak a szám kedvéért: 500-as nagyságrendben voltak képesek különféle fehérjéket leválasztani a levélről, ezekből 100 emberi fehérje volt. Az, hogy milyen fehérjéket termel szervezetünk fontos információt ad egészségi állapotunkról. Nem véletlen, hogy Kim Dszong-un észak-koreai vezető után még az árnyékszéket is viszik, nehogy bármilyen információt kinyerhessenek egészségi állapotáról az ellenlábasai.
Mindez alapján a karóbahúzó nagyúr többféle gyulladással élte mindennapjait, bőr- és légzőszervi betegségekben szenvedett. Sőt, idősebb korában (1475-ös levelén találtak csak erre utaló nyomot) már haemolacria is kínozhatta, bár ezt lehet inkább felhasználta elrettentésre.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra