Most belenézhetsz a szemébe egy 90 ezer évvel ezelőtt ért ősödnek, aki vélhetően az egyik első példánya volt a ma Homo sapiens besorolású előembereknek.
A Daily Star, egy brit bulvárlap írta meg, hogy az ősi emberi arcok rekonstruálásáról ismert brazil grafikus, Cicero Moraes újraalkotta a legősibb ismert ember arcát. Az eredmény pedig egy nagyon erős arckifejezéssel rendelkező Homo sapiens lett, aki az alkotó elmondása szerint bármikor készen áll arra, hogy magát és családját megvédelmezze bármilyen fenyegetéssel szemben. Íme az arcrekonstrukcióról készült videó:
És hogy miképp lehetett ennyi idő távlatából ilyen pontosan megalkotni egy emberősünk arcát? Nos, a munka kiindulópontja egy 1932-ben, az izraeli Carmel-hegyen talált, 90 ezer éves koponya volt. Az eszköz pedig a 3D számítógépes grafika, aminek Moraes úr az egyik legnagyobb szakértője a világon. Nézegetnél még rekonstrukciókat tőle? ITT az Instagram, ITT pedig a Facebook-profilja, EZ pedig a Youtube-csatornája.
Ez is érdekelhet:
- Megdöbbentő felfedezés: már az ősemberek is hajóztak?
- A tudósok is meglepődtek az ősemberek ügyességén: hatalmas szörnyekre vadásztak – olvass tovább ITT
A Daily Star által a világ “legidősebb embereként” emlegetett fickót valamiért 120 ezer évesnek tekinti a brit lap a címében, pedig maga a koponya, amire “felépítették” “csak” 90 ezer éves, ezért mi ennél a datálásnál maradunk. Szemben mondjuk a világ leghíresebb ősemberével, az Alpokban fagyottan mumifikálódott Ötzivel, emberelődünknek nincs konkrét neve, a koponyát Skhul 5-ként emlegetik.
A grafikus számítógépén elevenedett meg
Korábban azt gondolták, hogy egy sokkal korábbi emberfajról van szó, később azonban a tudósok megállapodtak arról, hogy valószínűleg a Homo sapiens egyik első példányáról beszélünk esetében. Ezt mutatja, hogy sokban hasonlít ránk, ma élő emberekre (a mi rendszertani nevünk nem Homo Sapiens – bölcs ember, hanem Homo Sapiens Sapiens), de azért vannak különbségek is. Például magas a homloka, de még megvan a két szemöldököt közötti ív és kiálló az arc is.
Moraes szerint egyébként nagyon jó alapanyagból dolgoztak, mert a koponya jó állapotban maradt fent, csak kis részét kellett specialistáknak kiegészíteni. Nagyjából egyébként a ma élő emberből indultak ki, amikor rekonstruálták az arcot és egy kis fantázia is van az eredményben, hisz alapvetően egy fekete-fehér arcot kapnánk, ha nem egészítenék ki bőrszínnel, szemszínnel, hajjal, stb. Egyébként nagyjából 30-40 évesnek taksálják a koponya egykori tulajdonosát halálakor.
Érdekelnek a hasonló arcrekonstrukciók? ITT egy másik cikkünk az 50 ezer éve kihalt “hobbitok” arcrekonstrukciójáról.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?