Ráadásul nemcsak azt csodálhatjuk meg, hogy milyen volt az aztékok hatalmas, több százezer lakost számláló fővárosa, hanem összehasonlíthatjuk a ma a helyén lévő, több mint 20 milliós Mexikóvárossal is. A zseniális fotókat egy holland műszaki művésznek, Thomas Kolenak és társainak köszönhetjük.
Az azték főváros volt Közép-Amerika Velencéje
Az Azték Birodalom hatalmas, csak a korabeli Londonhoz és Párizshoz mérhető fővárosát nem is olyan régen, valamikor a 12. században alapították a Mexikói-medencét elfoglaló aztékok, akik legyőzték a toltékokat. Arról, hogy halott űrlényeket állítottak ki a mexikói parlament ülése előtt ITT írtunk. Ők akkor itt egy tavat, a Texocot találtak, de ez nem akadályozta meg őket abban, hogy a vízfelület közepén, egy szigeten alapítsák meg fővárosukat. Tenochtitlán (vagy Tenocstitlán) tehát akár Közép-Amerika Velencéjének is nevezhető, de hatalma csúcsán sokkal több alattvalója volt mint az itáliai kereskedőköztársaságnak, az Adria királynőjének.
A bit of work on the Gardens, Aviary and Zoo that were east of the sacred precinct of Tenochtitlan, next to the palace of Moctezuma. The giant moat will be filled with buildings. #b3d pic.twitter.com/IJP8WsJjL3
— Thomas Kole (@ThomasKoleTA) April 9, 2023
Ezek a gátak szolgálták az összeköttetést a szárazföld többi részével:
Working on some new reeds to replace the blobby mess from before. I think it looks ok? #b3d #cycles pic.twitter.com/EmnTxqkr6o
— Thomas Kole (@ThomasKoleTA) July 23, 2023
A várost megetvezték. Merőleges utcákat alakítottak ki, néhány ezek között egyébként csatorna volt, ahol kenukkal közlekedtek. További két városállammal, Texcoco-val és Tlacopan-nal, írja a Heritage Daily. Hárman pedig egész Közép-Amerikát meghódították, ám rövidesen Tenochtitlán uralma egyértelművé vált a triumvirátusban. Milliókat köteleztek adófizetésre. A város Közép-Amerika egyik legcsodálatosabb településévé vált miközben a leigázott népek szomjazták a bosszút. Íme néhány további csodálatos kép:
Ez is érdekelhet:
- Az azték birodalom, és a hármas szövetség titkai
- Az azték Napkő újraértelmezése lenyűgöző világvége-jóslatra derített fényt
Egy ragyogóan megtervezett város
A várostervezésnek is mestermunkája az azték főváros. Kvázi zónákra osztották, amelyek 20 további kerületre (calpulli) osztódtak, minden kerület központjában egy vásártérrel. A kerületeket utak kötötték össze, a központban pedig templomok, paloták és közfeladatokat ellátó hivatalok központjai voltak.
A spanyol konkvisztádorok 1519-ben érkeztek, de nem csak ők néhány százan, hanem a fellázadt népek seregei is. A lakosokkal (és az azték sereg egy részével) azonban nem az ostromlók, hanem az európai betegségek, köztük a himlő végzett. Nagyjából felét vitte el a teljes népességnek a kór. Az ostrom így is 93 napig tartott, Hernan Corteznek még hajóhadat is kellett építenie, hogy bevegye a várost, amire végül 1521. augusztus 13-án került sor.
További lenyűgöző képek Kole weboldalán IDE kattintva. Ráadásul a művész nemcsak az akkori Tenochtitlánt keltette életre, hanem össze is hasonlította a mai Mexikóváros azonos részeivel, az erdedmény pedig rendkívül izgalmas lett.
Ma Mexikóváros van Tenochtitlán helyén nagyjából 21 millió ember lakóhelye az agglomerációval együtt. A tavat lecsapolták, bár ezt hosszú ideig nem sikerült jól megoldani. Csak a ’60 as években készült el az a nagy kapacitású csatornarendszer, ami képes volt elvezetni a hegyekből ide érkező vizet és melynek központi csatornája 6,5m átmérőjű. Az egyik kiegészítő csatornája például csak 2019-ben készült el. A lépés következménye brutális: az egykor tavon épült város ma vízhiánnyal küzd.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?