Ha az állatvilág hangjaira gondolunk, mindenkinek eszébe juthatnak olyan “hangoskodók”, mint az elefántok trombitálása, az oroszlánok üvöltése vagy éppen a majmok által kiadott hangok. Ezek a közel állók számára zavarók és félelmetesek lehetnek, azt azonban senki sem gondolná, hogy egy mindössze 12 milliméteres halacska is képes lehet 140 decibeles hangerőre. És éppen ezért színese a földi állatvilág, mert bizony igen.
Az iflscience.com cikke szerint egy aprócska és igen kicsi aggyal rendelkező hal, a Mianmar sekély, trópusi vizeiben élő Danionella cerebrum pontosan erre képes. Egészen pontosan olyan hangerőre képes, amit egy éppen felszállni készülő repülőgép ad ki, amikor felbőgeti motorjait. De ugyanilyen hangos egy kemény rock koncert, vagy egy légkalapács.
Tudják mi volt egyébként a világon eddig a leghangosabb esemény? A Krakatoa vulkán kitörése, ami még 160 kilométerrel arrébb is 172 decibelt produkált. A hatalmas kitörést 1883-ban produkálta az indonéziai tűzhányó. ITT írtunk erről részletesebben, a csendes-óceáni ún. tűzgyűrűt feldolgozó cikkünkben.
Nos, ez az aprócska, mindössze 12 milliméter hosszú halacska 10-12 milliméterre képes 140 decibelles hangot kiadni, számolt be felfedezéséről Dr. Ralf Britz, a drezdai Senckenberg Természettörténeti Gyűjtemény munkatársa. Íme egy videó erről:
A kutatók arra jöttek rá, hogy az elképesztő hangerőt az úszóhólyag adja ki. Különlegessége az, hogy egyoldali izomösszehúzódások vezetnek a 140 decibelhez, ezt pedig egyetlen másik halfaj sem képes utánozni.
Speciális szerv adja ki a 140 decibeles hangerőt
Ezt nagyjából úgy kell elképzelni, hogy van egy doboló porc, amit izmok tartanak, amelyek képesek az összehúzódásra. Amikor összehúzódnak az izmok, megfeszülnek a porcok. Amikor pedig elernyednek, a porc rácsapódik a hal úszóhólyagjára és elképesztő hangot ad ki. Mivel a doboló porc páros szerv, így képes a hal pulzáló hangot is kiadni. A folyamatábra itt tekinthető meg:
A doboló porcot 2 kilogramos erővel képes az elernyedő izom elereszteni. A halak képesek egyoldali és kétoldali hangkiadásra is, így változtatni tudják az üzenetüket.
A vadonban ezek a halak Mianmar sekély vizeiben élnek, ahol a látási viszonyok rosszak és megnehezítik más halfajok megfigyelését. Emiatt a kutatók úgy gondolják, hogy ezek a halak saját maguk fejlesztették ki ezt az alternatív kommunikációs módszert. A másik vízben élő faj, amely képes elképesztő hangerőt produkálni az egyik tengeri féregfaj, a latin nevén Leocratides kimuraorum.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?