Ez a bunker talán a világ legbiztonságosabb helye
Az amerikai Colorado államban található Cheyenne-hegy sziklás felszíne alatt egy armageddonra felkészített település rejtőzik. A Cheyenne Mountain Complexet, azaz a Cheyenne-hegyi Létesítményt a hidegháború csúcsán építették, és ha kell, akkor ellenáll a nukleáris, elektromágneses és biológiai támadásoknak.
Mi is ez pontosan?
A bunker Amerika egyik legbiztonságosabb katonai létesítménye, 760 méteres gránitréteg alá rejtve. A hegybe épített létesítmény bejárata eltörpül a Cheyenne-hegyhez képest.
Milyen fegyvereket bírhat ki a bunker?
Mivel a 23 tonnás ajtók nem lesznek a robbanás által okozott becsapódás célpontjai, a becslések szerint a Cheyenne-hegyi komplexum még egy 30 megatonnás atombomba robbanását is sikeresen átvészelné. Ez azt jelenti, hogy jól megállná a helyét egy olyan atombombával szemben is, mint a B41-es, más néven Mk-41-es, amelyet az USA a hidegháború idején gyártott.
De mire képes a valaha készített és tesztelt legerősebb nukleáris fegyver, az 50 megatonnás Cár-bomba, ellen? Abba azonban már jobb nem belegondolni az IFLScience szerint.
Mikor zár be a komplexum?
Az ultrabiztonságos katonai létesítmény ajtajai 2001 szeptember 11-én becsukódtak, és komoly fenyegetés, például egy azonosított rakétaindítás esetén ismét be fognak. Egy ilyen fenyegetés lehet elektromágneses – akár fegyverekből, akár a Napból származó –, vegyi, biológiai vagy nukleáris fenyegetés, és az ilyen támadásokból származó bármilyen visszamaradt anyagot távol tartanak egy nyomás alatt álló légrendszernek köszönhetően, amely megvédi a komplexumba zárt mintegy 300 embert.
Hogyan épült a hatalmas bunker?
693 ezer tonna gránitot kellett elmozdítani, hogy helyet csináljanak a Cheyenne-hegyi komplexumnak, amelynek 15, rugókra szerelt épülete 2,1 hektáron, 2915 méteres magasságban helyezkedik el. Az 1966. április 20-i üzembe helyezés óta használatban van és felkészült az apokalipszis jellegű vészhelyzetekre.
Az erőd különböző katonai és polgári műveleteknek ad otthont, beleértve a légi és űrfelügyeletet, a ballisztikus rakétavédelmet, a vészhelyzeti műveleteket és a hírszerzési elemzéseket. Ha probléma adódik, működőképesnek kell maradnia a katonai beavatkozás koordinálása és kommunikáció érdekében.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk
Rendkívüli: Több tízezer utas járatát törölték, budapesti járatokat is érint a francia sztrájk