Hol van a világ leghosszabb útja?
A rekordok könyve szerint a világ leghosszabb útja a Pánamerikai autópálya, amely mintegy 30 000 kilométer hosszan húzódik Alaszkától Argentína déli csücskéig. Ám sokan úgy vélik, valójában nem ez érdemelné ki a megtisztelő címet.
Hosszú út vezetett az építésig: a világ leghosszabb útja
A pánamerikai autópálya ötlete 1923-ban merült fel az Egyesült Államok javaslatára – írja az IFL Science. A nagyhatalom a beruházás motivációjaként a nemzetek közti testvériség erősítését hangsúlyozta. Ugyanakkor egyesek szerint a valóságban sokkal inkább az amerikai gyártmányú autók és a latin-amerikai exportcikkek értékesítésének fellendítése volt az USA célja.
1924-ben az amerikai tisztviselők 37 latin-amerikai küldöttet hívtak Washingtonba, hogy meghallgassák az építési ajánlattételüket. Nem volt egyszerű dűlőre jutniuk, évekig tartó huzavona után sikerült csak megállapodniuk. A pánamerikai autópályáról szóló egyezményt végül 1937-ben írta alá Argentína, Bolívia, Kanada, Chile, Kolumbia, Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Mexikó, Nicaragua, Panama, Peru, Kanada, Kolumbia, Kolumbia, Guatemala, Honduras és az Egyesült Államok.
Ám igencsak lassan haladtak a munkálatok. Annak ellenére, hogy az 1970-es évek elején Nixon elnök azt állította, a kontinensen átívelő autópálya hamarosan elkészül, ez mégsem valósult meg.
A pánamerikai autópálya tulajdonképpen még ma sincs teljesen befejezve, hiszen bizonyos szakaszai nincsenek összeköttetésben. Ez azt jelenti, hogy nem is lehet teljes hosszában végighajtani rajta. A Darién-szakadékon például, mely a Panamát Kolumbiával összekötő 160 kilométeres szakasz, nem megy át az autópálya.
Nem csak hogy az autópálya nem, de még földút se! A területet ugyanis sűrű növényzet, dzsungel övezi.
Az autópálya ötletének felmerülésekor szorgalmazták, hogy az a Darién-szakadékon is haladjon majd át, mely beruházás nagy részét az USA vállalta is. Ám végül ez végül nem valósult meg, mivel a környezetvédő aktivisták heves tiltakozásukat fejezték ki. Úgy vélték, az autópálya megépítése végzetes csapást mérne a térség régió biológiai sokféleségére és őslakos közösségeire.
Az sem elhanyagolandó tényező, hogy a területet fegyveres milíciák, bandák és kábítószer-kereskedők járják, ez pedig rendkívül kockázatossá teszi az átkelést.
Más nemzetek is igényt tartanának a “világ leghosszabb útja” címre
Mindezek ellenére a Pánamerikai autópálya a “leghosszabb autózható út” cím Guinness-rekordtartója.
Vannak, akik szerint a cím jogos birtokosa valójában az Asian Highway 1 (AH1), az ázsiai autópálya-hálózat leghosszabb útvonala. Ez Tokiótól, a japán fővárostól a török-bolgár határig húzódik 20 557 km hosszan, keresztülhaladva Koreán, Kínán, Délkelet-Ázsián, Bangladesen, Indián, Pakisztánon és Iránon.
Ám ez már pusztán természeti adottságokból kifolyólag sem lehet a világ leghosszabb autózható útja. Japánt és Dél-Koreát ugyanis több mint 942 kilométer hosszú tengerszakasz választja el egymástól. Ráadásul a legtöbb civil számára nem lehetséges átkelni a Dél-Koreát és Észak-Koreát elválasztó demilitarizált övezeten sem.
Az ausztráliai Highway 1 viszont vitathatatlanul a leghosszabb, teljes mértékben járható út. Mintegy 14 500 kilométeren keresztül húzódik, kívülről megkerülve az egész szigetet. Így aztán ez tartja a “leghosszabb egybefüggő út” Guinness-rekordját. Egy “Highway 1 to Hell” nevű csapat pedig néhány évvel ezelőtt felállította az útvonal teljesítésének rekordját: 5 nap, 13 óra és 43 perc alatt megkerülték egész Ausztráliát.
Így hát nagy valószínűséggel a Hol van a világ leghosszabb útja? kérdésre kapott válasz a válaszadó nemzetiségétől függ.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
2028-ra feltámasztanák a gyapjas mamutokat
Harc a víz ellen: Innovációk az árvízvédelmi technológiákban
6 észak-koreai katona holttestét azonosíthatták az ukrán fronton
Meglepő dolgot fedeztek fel a pteroszauruszokról, a valaha volt legnagyobb repülő állatokról
Egyenlő státuszban éltek a férfiak és a nők a 9 ezer éves ősi városban
Nem egyedül jött az aszteroida, amelynek becsapódása a dinoszauruszok kihalásához vezetett