Oly sok mindenben hazudtak a népnek az állítólag a népért dolgozó hazai kommunisták, hogy ezen már meg sem lepődünk: április 4-ről kellett énekelni, verselni, ezt kellett ünnepelni évtizedekig, miközben április 4-e után még napokig folytak harcok a szovjet és német csapatok között hazánk nyugati részein. A náci német megszállás alól való “felszabadulás” sokkal később jött el például a Nemesmedvesen vagy Pinkamindszenten lakók számára, mint azt a hivatalos történetírás sulykolni próbálta.
Április 4-ről szóljon az ének
Április 4-e fontos dátum volt az úgynevezett létező szocializmusban hazánkban. Tereket, utcákat, iskolákat neveztek el e napról és augusztus 20-a, illetve március 15-e mellett (vagy inkább helyett) ezt a dátumot, ezt az ünnepet próbálták sulykolni az 1947/48-ban hatalomra került kommunista párt prominensei. Íme a talán leghíresebb dal:
Ez nyilván elsőre furcsának tűnhet, hisz az ország egy részében – az érintett településeken a nyugati határszélen – pontosan tudták, hogy térségük, falujuk akkor még nem “szabadult fel” a német megszállás és nyilas rémuralom alól. A felszabadulás idézőjeles írása nem véletlen: bár sokak számára jelentett megszabadulást az embertelen üldözések és a háború borzalmai elől a szovjet csapatok bevonulása, történelmi tény, hogy a szovjetek a háború alatt rengetek értelmetlen pusztítást végeztek hazánk területén, civilek százezreit hajtották el kényszermunkára és szuronyaik segítségével bukott el az 1945 után nagy energiákkal kibontakozó magyar demokráciakísérlet is.
Ez állt a szovjet hadijelentésben
Bár sokan tudták, hogy április 4-e (is) hazugság, mivel ez állt a hivatalos szovjet hadijelentésben, ezt kellett évtizedekig ünnepelni. A hadijelentésben sem véletlenül szerepelt: Sztálin ezt határozta meg céldátumként, apelláta tehát nem volt (a szovjet vezető ilyetén “döntései” több alkalommal sodorták súlyos válságba a Vörös Hadsereget a háború során, például Budapest ostromakor is).

Brutális pusztulás Budapesten az ostrom után. Forrás: fortepan.hu
Csakhogy az utolsó német katonák majd csak április 13-án hagyták el hazánk területét és nem a szovjetek által megjelölt (és később ünnepelt) Nemesmedvesnél, hanem Pinkamindszentnél. Az ok a vártnál hevesebb ellenállás, ami miatt a szovjetek több mint egy héttel tovább harcoltak ebben a térségben.

A nemesmedvesi felszabadulási emlékmű. Forrás: Creative Commons
A háború május 8-ról 9-re virradóra fejeződött be Európában miután Hitler április 30-án, körülzárt berlini bunkerében öngyilkosságot követett el. Az, hogy hazánkat nem amerikai-brit, hanem szovjet csapatok foglalták el a németektől egyben azt is jelentette, hogy Magyarország megmaradt lakosságának a keleti, kommunista blokk tagjaként kell újjáépítenie az országot a temérdek pusztulás és halál után.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk