Trianonhoz, a magyarság és hazánk egyik legnagyobb 20. századi tragédiájához számtalan (sokszor hamis) legenda kapcsolódik, kezdve a tudatlan szakértőktől egészen román kéjnők által elsíbolt Erdélyig. E legendák között sokan próbáltak már rendet vágni, többek között Ablonczy Balázs történész több könyvet is szentelt a témának. Mi most az egyik legkeményebb Trianon-ellenes szlogen eredetének nyomába eredünk, mert egyáltalán nem azok találták ki, akik utána oly sokat használták. Sőt, a csavar még ennél is mélyrehatóbb.
Károlyi a hibás Trianonért?
A trianoni békerendszer és annak következményei máig megosztják a Kárpát-medencét, de még a végtelenségig megosztott magyar társadalmat is. Az egyik tábor szerint a hazaáruló “vörös gróf” Károlyi Mihály és kormányai tették tönkre hazánkat, mely így a beözönlő román, csehszlovák és szerb csapatok martalékává vált. Szerintük Károlyiék kezdettől támogatták a hazai nemzetiségek önállósodási törekvéseit, emellett balekok is voltak és átjátszották az uralmat a kommunistáknak, akik végképp megpecsételték kis hazánk sorsát.
Velük szemben ott állnak azok, akik elismerik Károlyiék hibáit, de ezeket tapasztalatlanságukkal, idealizmusukkal magyarázzák és nagyjából fel is mentik őket a felelősség alól, mondván hazánk elvesztette a háborút, így semmi jóra nem számíthatott a győztesek részéről.
Idealista kormány, éhes szomszédok
Az igazság azonban ismét valahol középen van. Igaz, hogy Károlyiék telve voltak idealizmussal nemzetiségi kérdésekben is. Igaz, hogy egyfajta keleti Svájcoz képzeltek el a Kárpát-medencében, ahol minden nemzetiség önállóan fejlődhet. Még az is igaz, hogy ezért például az Erdély elszakadásáról döntő gyulafehérvári román népgyűlésre a Magyar Államvasutak még különvonatokat is biztosított a román delegátusoknak a magyar kormány utasítására.
Károlyiék nem ismerték fel idejekorán, hogy a románoknak, szlovákoknak, szerbeknek már kevés lesz az az autonómia, amit az új kormány ajánlani tud. Ám azt igen, hogy a beözönlő idegen csapatokkal szemben úgy a harctéren, mint a propagandában fel kell venni a küzdelmet.
Az első plakát Trianon ellen, Trianon előttről
Így születhetett meg az első “Nem! Nem! Soha!” plakát is, amit utána a Horthy-rendszer is előszeretettel használt irredenta kampányai során vélhetően meg is feledkezve arról, hogy az általuk kárhoztatott Károlyi-kormány adott utasítást e plakát gyártására (Károlyi majd csak márciusban adja át a hatalmat “Magyarország népei proletariátusának”). Sőt, már 1919 januárjában, tehát bőven Károlyi ideje alatt kerültek ki első példányai az utcára. Íme a plakát:
Az alkotó, Jeges Ernő természetesen nem volt annyira béna, hogy ne tudta volna megrajzolni a mai MAgyarország sziluettjét. Egyszerűen arról van szó, hogy amikor a felkérést kapta, valamikor 1918 decemberében, akkor még csak a padovai fegyverszünet pontjai voltak ismertek és a cseh, valamint a román csapatok előrenyomulása. Ő így képzelte a háború utáni “rendet”, ha a legrosszabb forgatókönyv válik valóra.
Például Kárpátalját meghagyta volna (a Felvidék egy részével együtt), ám Erdély sokkal nagyobb területeit (még Debrecent is) átcsatolta Romániához (vélhetően a Tisza vonalára vonatkozó korábbi román követeléseknek megfelelően).
Minimalista, de hatásos
A nyomtatvány meglehetősen minimalista (két szín jelenik például csak meg, de ezt akár gazdaságossági okokkal is lehet magyarázni), ám a korban mégis hatást gyakorolt az utcák emberére.
E történet is mutatja, hogy Károlyiék demokratizmusának hazánk történelmi határainál szakadt vége. Magyarország feldarabolásáról hallani sem akartak, de a korábbi kurzussal szemben teljes autonómiát adtak volna az itt lakó nemzetiségeknek (ahogyan az a ruszinok esetében meg is történt, talán ezért van a plakáton is Kárpátalja nálunk).
A Horthy-korszakban hatalmas karriert futott be a szlogen és az ehhez kapcsolódó revízió gondolata is. Persze legendák is képződtek, mondván a “tria-non” (azaz a latint megerőszakolva három nem-ként fordítható francia palotanév) valójában szintén ezt a szlogent erősíti és kvázi isteni elrendelésként mutatja, hogy Magyarországnak vissza kell kapnia elvesztett területeit.
József Attila titkos verse Trianonról
A szlogen olyannyira hatásos volt, hogy még József Attila is annak címével írt egy harcias verset a diktátum ellen. Tény azonban az is, hogy nem publikálta, így Juhász Gyula kivételével vélhetően senki sem ismerte a korban. A kommunisták évtizedekig rejtegették, míg végül 1989-ig kellett várni arra, hogy elsőként publikálják. Íme a vers:
Szép kincses Kolozsvár, Mátyás büszkesége,
Nem lehet, nem, soha! Oláhország éke!
Nem teremhet Bánát a rácnak kenyeret!
Magyar szél fog fúni a Kárpátok felett!
Ha eljő az idő – a sírok nyílnak fel,
Ha eljő az idő – a magyar talpra kel,
Ha eljő az idő – erős lesz a karunk,
Várjatok, Testvérek, ott leszünk, nem adunk!
Majd nemes haraggal rohanunk előre,
Vérkeresztet festünk majd a határkőre
És mindent letiprunk! – Az lesz a viadal!!
Szembeszállunk mi a poklok kapuival!
Bömbölve rohanunk majd, mint a tengerár,
Egy csepp vérig küzdünk s áll a magyar határ
Teljes egészében, mint nem is oly régen
És csillagunk ismét tündöklik az égen.
A lobogónk lobog, villámlik a kardunk,
Fut a gaz előlünk – hisz magyarok vagyunk!
Felhatol az égig haragos szózatunk:
Hazánkat akarjuk! vagy érte meghalunk.
Nem lész kisebb Hazánk, nem, egy arasszal sem,
Úgy fogsz tündökölni, mint régen, fényesen!
Magyar rónán, hegyen egy kiáltás zúg át:
Nem engedjük soha! soha Árpád honát!
Ez is érdekelhet:
- A magyar kalandor, aki volt lelkész, parlamenti képviselő, kém, bűnöző, buddhista szerzetes és még sok más – katt IDE a folytatásért
- Még ebben is hazudtak nekünk a kommunisták: nem április 4-én “szabadult fel” hazánk
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm