A fiatal doktoranduszhallgató egy minikamerát küldött 93 méter mélyre az Antarktisz jege alá és hihetetlen dolgot talált, ami még a Föld korai, évmilliókkal ezelőtti történetére is választ adhat.
Az Antarktisz jege csodákat rejthet
Austin Carter egy fiatal doktoranduszhallgató, aki egy öt éves programhoz csatlakozott korábban. A program célja, hogy a Kelet-Antarktiszt borító jégmezőt vizsgálva próbálják rekonstruálni a Földön végbement klimatikus változásokat. Így pedig képesek lehetne jövőbeni előrejelzések összeállítására az éghajlatváltozással kapcsolatban, írja a LadBible.
Munkájuk tehát mindenképp hasznos! Különösen figyelembe véve, hogy a klímaváltozás következtében nemrég Dubaj került víz alá miután egy évnyi eső zúdult le mindössze egy nap alatt.
A tudósok ma már tudják, hogy a legrégebbi jeget a Kelet-Antarktisz jégmezői tartalmazzák, aki tehát elég mélyre ás itt és képes kiemelni mintákat, az tanulmányozhatja például 3-4 millió évvel ezelőtti klimatikus viszonyokat is. Korábbi kutatások során már sikerült is kiemelnie a kutatóknak 800 ezer évvel ezelőtt keletkezett jeget is.
Megtalálták a Föld legősibb jégrétegét
Persze az ásást megelőzi egy alapos radaros és GPS-es átfésülés, hisz akkora területről van szó e kutatócsapat esetében is mint fél Németország.
A kutatók azt is vizsgálták, hogy a jég miként reagál a globális felmelegedésre és az üvegházhatásra.
Edward Brook, a program igazgatója rendkívül bizakodó volt már az induláskor is és neki lett igaza. 93 méterrel a jég alatt ugyanis vélhetően megtalálták a Föld legősibb jégrétegét.
De miért fontos ez? A gleccserek jege úgy keletkezik, hogy a hópelyhekre folyamatosan újabb hópelyhek hullnak, így egy idő után a korábban hullottakon akkora lesz a nyomás, hogy megfagynak. Idővel az egyes pelyhek közötti levegő csapdába kerül és “jégbe záródik”. Ha tehát évmilliókkal ezelőtt megfagyott jeget találunk, akkor a benne lévő levegő annak az időszaknak a légkörviszonyairól ad majd nekünk visszajelzést. Ezzel rekonstruálhatjuk a múltat, jobban megérthetjük a jelent és következtetéseket vonhatunk le a jövőre nézve.
Carter le is küldte hát a kameráját, hogy megmutassa a világnak, hogyan is néz ki az évmilliókkal ezelőtt megfagyott jég. A kutatók szerint az itteni jég egyenesen 2,7 millió éves, úgyhogy sokat segíthet a Föld klímájának és klímaváltozásainak megértésében. A videót ITT nézheted meg. Ha nem működik, ITT az eredeti.
Esetleg kíváncsi vagy arra is, hogy milyen hangja van annak, ha 90 méter mélyre hajítanak egy darab jeget az Antarktiszon:
Ez is érdekelhet Antarktisz témában:
- Az antarktiszi vulkán, mely aranyat szór a levegőbe
- Egészen szürreális videón, milyen a Déli-sark hótakaróján sétálni
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A titokzatos H1N1 vírus feltámadása: Egy elfeledett influenza története
Medvegyev szerint ‘csak ideig-óráig lehet Oroszország türelmét próbára tenni’
Lehetséges, hogy az univerzum egy fekete lyuk belsejében van?
Ukrajna behatolása megtorpedózta Moszkva tervezett offenzíváját
A centuriók nemcsak a római hadsereg, de a társadalom alappillérei is voltak
Léggömbszerűen fújódik a legkülönlegesebb vulkán körül a talaj, a kutatók sem tudják, mikor törhet ki