Rákosi Mátyás elvtárs-pajtás fontosnak tartotta, hogy már a koreai háború kitörésekor segítse helyi kommunista barátait. magyar orvoscsoportokat és egy komplett, többszáz ágyas kórházat küldött a Távol-Keletre. És ez az észak-koreai magyar kórház bizony még ma is működik.
Koreában vívott Amerika és a Szovjetunió
A Rákosi Mátyás Kórház története maga a borzalom és a hippokrátészi eskünek való, szakmailag és emberileg is helyeselhető megfelelés. A koreai félsziget a második világháború azon lezáratlan ügyei közé tartozott, ami miatt a két győztes szuperhatalom és helyi segítőik háborúba is mentek egymásba.
Persze az akkor már atomhatalom Egyesült Államok és Szovjetunió (valamint Kína) nem direktben vívott háborút, hanem helyi erők és különféle “önkéntesek” segítségével. Ám ennek ellenére százezre haltak meg, milliók váltak földönfutóvá, a kegyetlen japán megszállást és a második világégést ki sem heverő, egykor gazdag és tiszteletre méltó Korea egyes részei pedig jobban hasonlítottak a Marsra, mint a Föld egy egyébként természettől, gazdagságtól burjánzó vidékére.
Magyar orvos és ápoló keleti importra
Persze nagyon nem mindegy, hogy ki kezdte: a háborút ugyanis a propagandával szemben egy észak-koreai támadás indította, ami majdnem az egész félszigetet elfoglalta. A sebesültek, rokkantak ellátására pedig Rákosi úgy döntött, hogy orvosokat, ápolókat és egy 200 ágyas kórházat küld a keleti elvtársak, Észak-Korea és Kína megsegítésére.
Kevesen tudják, hogy e hadikórház Szöul északi megszállása idején egy 2.500 ágyas kórházat irányított. Ráadásul úgy, hogy az első felszerelés-szállítmányt az amerikai légitámadások megsemmisítették.
Amikor megindult az amerikai-koreai ellentámadás, ez a csoport északra költözött, Sarivonba. Ez egy nagyobb település Phenjantól délre, ahol létre is jött a Rákosi Mátyás Hadikórház.
Az észak-koreai magyar kórház sokakat mentett meg
Egészen az 1953-as fegyvernyugvásig folyamatosan a háborús sérülteket kezelték. Itt dolgozott többek között Kulka Frigyes, Kulka János apja (aki miatt oly jól tudta később alakítani Mágenheim doktor szerepét a Szomszédokban). De itt szolgált Gyarmati László is, Radnóti Miklós sógora és Böszörményi Miklós világszerte elismert pulmonológus is, írja a Daily News Hungary.
De nemcsak magyar egészségügyi csapatok mentek, de koreai diákok és egyetemisták is jöttek több mint ezren hazánkba. Róluk EBBEN a cikkünkben írtunk részletesen arról is megemlékezve, hogy miért és hogyan vettek részt az 1956-os forradalomban a felkelők oldalán.
1956-ban minden megváltozott
Az orvoscsoportok kiutazásának az 1956-os forradalom és szabadságharc vetett véget. Azt követően ugyanis a koreai rezsim félt attól, hogy egyrészt a magyarok megfertőzik a sajátjaikat, másfelől a koreai diákok “veszélyes eszmékkel” találkoznak Magyarországon, így a két ország kapcsolatai elhidegültek.
Az MTI szerint 1950 és 1956 között 225 magyar orvos és ápoló teljesített szolgálatot Észak-Koreában és több mint 120 ezer betegnek segítettek 7.000 műtétet hajtva végre.
Ma kétnyelvű tábla őrzi emléküket a kórház udvarán. A Rákosi Mátyás Hadikórház pedig ma is működik, ráadásul információk szerint az eredeti név alatt.
Ez is érdekelhet Észak-Korea témában:
- 300 milliárdból épült ez a luxusszálloda, de soha nem szállt meg benne senki
- VIDEÓ: Így utazik Kim Dzsongun mozgó erődjén
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?