Magyar géniuszok: Három forradalmi tudós, akik megváltoztatták a világot
Történelmünk során hazánk számos kiemelkedő tudósnak adott otthont, akik világmegváltó ötleteikkel és felfedezéseikkel formálták az emberiség sorsát. Kik voltak ezek a kivételes elméjű emberek, és milyen jelentős felfedezések fűződnek nevükhöz?
Magyar elmék nélkül mindennapjaink nem úgy néznének ki, ahogy most megéljük, hiszen a számítógépet később találták volna fel, a háborúknak más vége lett volna, valamint az orvostudomány is máshogy alakult volna. Ebben a cikkben három olyan magyar feltalálót mutatunk be, kiknek találmánya és felfedezése megváltoztatta a világ működését.
Semmelweis Ignác
Semmelweis Ignác 1818-ban született Budapesten, és jelentős szerepet játszott a fertőtlenítő eljárások fejlődésében. Ő fedezte fel a kapcsolatot a szülészeti klinikákon végzett kézmosás és a csecsemők megbetegedési aránya között. Felfedezése forradalmi volt a maga idejében, hiszen csak két évtizeddel később vált általánosan elfogadottá az, hogy a betegségeket baktériumok okozzák. Az életéről készült film is, Semmelweis néven.
![Semmelweis Ignác magyar történelem](https://hellomagyar.hu/wp-content/uploads/2024/08/1024px-borsos--doctor-semmelweis-ignac-cropped-289x300.jpg)
Semmelweis Ignác / Forrás: Wikimedia Comms / Készítette: József Borsos & Albert Doctor
Teller Ede
Teller Ede 1908-ban született Budapesten. Magyar és amerikai állampolgár illetve fizikus volt, akit a „hidrogénbomba atyjaként” emlegetnek a fúziós fegyverek kifejlesztésében játszott szerepe miatt. A prominens emigráns tudós, aki az 1930-as migrált az Egyesült Államokba, Teller jelentősen hozzájárult a nukleáris és molekuláris fizikához, beleértve a Jahn-Teller-effektust és a BET-elméletet. Kulcsfontosságú tagja volt a Manhattan Projectnek, és később társalapítója volt a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratóriumnak. Az utóbbi években látható volt fontossága az Oppenheimer című filmben, amely az atombomba megszületését dolgozza fel.
![Teller Ede magyar történelem](https://hellomagyar.hu/wp-content/uploads/2024/08/512px-edward-teller-in-1958.jpg)
Teller Ede / Forrás: Wikimedia Comms / Készítette: Lawrence Livermore National Laboratory, restored by w:User:Greg L, Papa Lima Whiskey
Neumann János
Neumann János 1903-ban született Budapesten. Magyar-amerikai matematikus és tudós volt, aki kiemelkedő hozzájárulásokat tett a matematika, fizika, számítástechnika és közgazdaságtan területén. Jelentős szerepet vállalt a kvantumfizika és a játékelmélet matematikai alapjainak kidolgozásában, és úttörő munkát végzett a celluláris automaták és a digitális számítógépek fejlődésében. A második világháború alatt részt vett a Manhattan-projektben, ahol a nukleáris fegyverek modellezésén dolgozott. Az 1950-es években kulcsszerepet játszott az amerikai védelmi és ICBM-programokban, valamint befolyásos védelmi minisztériumi bizottságok munkájában. Szellemi teljesítményéért számos elismerést kapott, többek között a Szabadság Érdemrendet, és róla nevezték el a von Neumann-krátert is a Holdon.
![Neumann János magyar történelem](https://hellomagyar.hu/wp-content/uploads/2024/08/johnvonneumann-losalamos.gif)
Neumann János / Forrás: Wikimedia Comms / Készítette: LANL
A három kiemelkedő tudós mellett számos más magyar feltaláló is jelentős érdemeket szerzett. Ezért biztosan állítható, hogy a világ történelme során Magyarországon rengeteg kiemelkedő elme született, akik itthon vagy külföldön egyaránt új dolgokat találtak fel, és megvalósították a lehetetlent.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újabb jeleket fedezett fel a Marson található vízzel és élettel kapcsolatban egy műholdkép
8 híresség, akik hihetetlen szerénységgel élnek hatalmas vagyonuk ellenére
Egyre közelebb a dodó feltámasztása
Mégsem épül meg az Új Nemzeti Galéria a Városligetben?
Az ősi piramisok Bosznia-Hercegovinában tényleg léteznek?
Helka és a Kelén: Két legendás balatoni hajó története