Egyiptom új fővárost épít magának, és már az űrből is látszik
Kairó, Egyiptom fővárosa a világ egyik legnépszerűbb úti célja, gazdag történelme pedig több mint ezer évre nyúlik vissza. Azonban hamarosan megszűnik fővárosnak lenni, mivel a legújabb műholdfelvételek alapján a helyébe lépő megaprojekt végre kezd alakot ölteni.
A főváros áthelyezésének tervét először 2015-ben jelentették be. Az új város, amelyet egyelőre Új Közigazgatási Fővárosnak (New Administrative Capital, NAC) neveznek, egy 700 négyzetkilométeres területen fekszik Kairótól mindössze 45 kilométerre keletre. Nem sokkal később, 2017-ben megkezdődtek a munkálatok, a NASA Landsat 9 műholdja pedig friss képeket készített a projektről, amely akkor még úgy nézett ki, mint egy hatalmas gabonakör, írja az IFLScience. Idén augusztusra azonban már jóval több minden látható a hamarosan elkészülő településből.
Egyiptom Kairót akarja tehermentesíteni az új fővárossal

Az új főváros központi körzete 2023 január 1-én. Mahan84848
A hullámzó zöld vonal a Fővárosi Park, a gyalogosok és a kerékpárosok számára kialakított, tavakkal és az őshonos növényvilággal ellátott, 10 kilométer hosszú létesítmény, amely több mint kétszer olyan hosszú, mint a New York-i Central Park. Emellett persze az új fővárosban számos kormányzati épület is található, amelyek közül a legszembetűnőbb a védelmi minisztérium új központja, az Oktogon.
Mivel ez nem egy elaprózott projekt, hanem a világ legnagyobb, tervezett fővárosáról van szó, már kezdeti becslések is 45 milliárd dollárról szóltak, de a legújabbak szerint valószínűleg 58 milliárd dollár körül lesz a végösszeg. Emiatt jogos lehetne a kérdés, hogy vajon miért van szüksége Egyiptomnak egy új fővárosra, ha már ott van nekik Kairó. Nos, az egyik ok az, hogy Kairó lakossága viszonylag rövid idő alatt ugrásszerűen megnőtt. 1950-ben a város lakossága alig 2,5 millió fő volt, 74 évvel később pedig már nagyjából 22,6 millióan lakhatják, és mivel a lakosság túlnyomó többsége a városon átfolyó Nílus 20 kilométeres körzetében él, nagyon nagy a népsűrűség.
2018-ban Haled al-Husszeini, a projekt szóvivője úgy fogalmazott, hogy „Kairó nem alkalmas az egyiptomiak számára. Minden utcán dugók vannak, az infrastruktúra nem bírja el a lakosságot”. Mivel az új város több mint 6 millió embernek adhat majd otthont, reményeik szerint az egyre csak növekvő kairói lakosságból is szippanthat el embereket, hogy enyhítse az ottani nehéz helyzetet.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Így fog kinézni a világvége a szakértők szerint
Vad elmélet: bedrogozott katonák döntötték meg a Római Birodalmat
Mutáns kullancsot találtak Magyarországon: agyhártyagyulladást vagy halált is okozhat
Hogy úszta meg Oroszország Donald Trump vámjait?
Valóban létezett a legendás Bábel tornya? Most bizonyítékot találhattak rá!
Magyar tudósok segítségével fejtették meg a madarak repülésének titkát