8,7 millió éves tengeri maradványokat találtak egy Los Angeles-i iskola alatt
Egy Los Angeles déli részén található középiskola területén két különböző helyen is tengeri maradványokat fedeztek fel, és nem is akármilyeneket. A leletek életkora változó, van köztük olyan, ami körülbelül 120 ezer éves, de olyan is, aminek a kora a 8,7 millió évet is meghaladhatja. A kutatók jelenleg a fosszíliák kémiai és ásványi összetételét is vizsgálják.
2022 júniusa és 2024 júliusa között a területen többek közt fiatal megalodonok, makócápák és egyéb kisebb cápafajok fogait, ma már kihalt delfinfajok és a szintén kihalt kardfogú lazac csontjait tárták fel – derül ki a Guardian cikkéből. Ez azonban csak a jéghegy csúcsa: jelen állás szerint körülbelül 200 fajt fedezett fel a kutatócsoport, de a KABC tudósítása szerint még legalább egy év, mire véget érnek a felderítőmunkák.
A legrégebbi, 8,7 milló éves maradvány, amit találtak egy úgynevezett csontbreccsa (törmelékdarabok, ebben az esetben csontmaradványok és más, finomabb anyag egybekötése) a pleisztocén korból.
Ezért nagy előrelépés a maradványok felfedezése
Kaliforniában eddig még nem volt arra példa, hogy ilyen nagy mennyiségben kerüljenek elő fosszíliák egy ilyen helyen. A felfedezés azonban megerősíti azt is, amire már korábban is gyanakodtak a helyi kutatók: Los Angeles és a várost körülvevő térség a földtörténet nagy részében víz alatt volt.
A tudósok ezenkívül abban is reménykednek, hogy ilyen nagy mennyiségű lelet és információ birtokában még pontosabban feltérképezhető, hogy hogyan épülhetett fel a 9 millió évvel ezelőtti ökoszisztéma a térségben. A különleges őskori óriáscápákon és egyéb halfajtákon kívül, mint a megalodon vagy a kardfogú lazac ugyanis rengeteg más élőlény maradványai is előkerültek, a tengeri emlősöktől egészen különféle kagylófajtákig.
A leletek a miocén és a pleisztocén földtörténeti korszakokból származnak. A Los Angeles Timesnak adott nyilatkozatában Richard Behl, a Kaliforniai Állami Egyetem geológusa elmondta, hogy a miocén korból származó fosszíliákat egy üledékes kőzetbe, a diatomitba ágyazva találták meg, amely egysejtű vízi algák megkövesedett vázmaradványaiból tevődik össze. Behl szerint a ez arra utal, hogy a térségben nagy mennyiségű alga volt megtalálható, ami hozzájárulhatott a különböző tengeri élőlényekből álló gazdag ökoszisztéma kialakulásához. A kutatók szerint egy tenger alatti csatorna szállította lefelé a sekélyebb vízből a mélyebb vízbe a felgyülemlett anyagot, és valahol a közelben vulkanikus folyamatok is zajlottak.
A maradványok egyébként a legkülönbözőbb helyekre, köztük a Los Angeles megyei Természeti Múzeum és a Los Angeles-i tankerület birtokába kerültek.
Ezeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?