Hány atomfegyvere van Oroszországnak?
Oroszország “megörökölte” a néhai Szovjetunió atomfegyvereit, így a világ legtöbb nukleáris robbanófejével rendelkezik. Az Amerikai Tudósok Szövetsége (FAS) szerint Putyin mintegy 5580 nukleáris robbanófej felett rendelkezik.
Ebből mintegy 1200 darabot “nyugdíjaztak”, de nagyrészt sértetlenek, és mintegy 4380 darabot tárolnak a hadműveleti erők számára a FAS szerint. A felhalmozott robbanófejek közül 1710 stratégiai robbanófejet telepítettek. A Reuters információi szerint ezek közül körülbelül 870-et szárazföldi ballisztikus rakétákra, nagyjából 640-et tengeralattjáróról indítható ballisztikus rakétákra, és 200-at pedig valószínűleg nehézbombázók bázisain találnánk.
Ez azt jelenti, hogy Oroszország sokszorosan képes lenne elpusztítani a világot. Azonban nemcsak ők, hanem alapján az Egyesült Államok is képes lenne rá.
Mit tartalmaz Putyinék új doktrínája?
Ezek a számok viszont eltörpülnek a hidegháború idején felhalmozott nukleáris robbanófejek készlete mellett, amikor is a Szovjetuniónak mintegy 40 ezer nukleáris robbanófeje volt egyszerre, míg az Egyesült Államoknak “csak” 30 ezer.
Oroszország 2020-ig közzétett nukleáris doktrínája meghatározza azokat a feltételeket, amelyek mellett az orosz elnök fontolóra venné a nukleáris fegyverek bevetését. Ez röviden leírja, hogy válaszként vetnék be egy nukleáris vagy más tömegpusztító fegyverekkel végrehajtott támadásra, vagy hagyományos fegyverek Oroszország elleni bevetésére, ha, a Kremlt idézve, az állam léte veszélybe kerülne.
Putyin szeptember 26-án ismertette a nukleáris doktrína módosításainak részleteit. A felvázolt újítások között szerepel fenyegetések bővítése, amelyek esetén Oroszország fontolóra venné a nukleáris csapást.
Emellett a szövetséges Fehéroroszországot is bevonnák a nukleáris ernyő alá, illetve a Moszkva elleni hagyományos csapást támogató rivális atomhatalom hozzájárulását is Oroszország elleni támadásnak minősítenék. Az új doktrínát még nem hozták nyilvánosságra, és nem világos, hogy ki fogják-e adni.
Az Egyesült Államok 2022-es nukleáris helyzetértékelésében kijelentette, hogy Oroszország és Kína bővíti és modernizálja nukleáris erőit, és hogy Washington a fegyverzetellenőrzésen alapuló megközelítést fog követni a költséges fegyverkezési verseny megakadályozása érdekében.
Az orosz erőkről szóló elemzésükben Amerikai Tudósok Szövetsége leírja, hogy bár Oroszország nukleáris nyilatkozatai és fenyegető retorikája nagy aggodalomra ad okot, Oroszország nukleáris arzenálja és műveletei a folyamatban lévő modernizáción túl alig változtak a 2023-as becslések óta. Ráadásul a jövőben azonban az orosz stratégiai erőkhöz rendelt robbanófejek száma növekedhet, mivel az egy robbanófejes rakétákat több robbanófejjel felszerelt rakétákkal váltják fel.
Egyelőre nem világos, hogy a nyugati szankciók milyen hatással voltak az orosz nukleáris fejlesztésekre.
Ki nyomhatja meg azt a bizonyos piros gombot?
A mindenkori orosz elnök a végső döntéshozó, az úgynevezett nukleáris aktatáska, vagy Cseget pedig mindig az elnök közelében van, de az orosz védelmi miniszter és a vezérkari főnök is rendelkezik ilyen atomkofferral. Ez egy kommunikációs eszköz, amely összeköti az elnököt a katonai felső vezetéssel, majd onnan a rakétaerőkkel a szigorúan titkos elektronikus parancsnoki és irányítási hálózaton keresztül.
Az orosz Zvezda televíziós csatorna által 2019-ben bemutatott felvételeken látható volt az egyik aktatáska, amelyen gombok sora volt látható. A parancs részben két gomb található, egy fehér a fegyverek indítására és egy piros „törlés” gomb. Magát a táskát egy speciális villámkártyával aktiválják.
Ha Oroszország úgy gondolná, hogy stratégiai nukleáris támadással néz szembe, az elnök az aktatáskákon keresztül közvetlen indítási parancsot küldene a vezérkari parancsnokságnak és a nukleáris kódokkal rendelkező tartalékos parancsnoki egységeknek. Az ilyen parancsok gyorsan lejutnak a stratégiai rakétaerők egységeihez, amelyek aztán tüzet nyitnának az Egyesült Államokra és Európára.
Ha ez valóban bekövetkezne, Putyin aktiválhatná az úgynevezett holt kéz nevű rendszert, amelynek lényege, hogy Oroszország teljes arzenálját kilövi, ha a Kreml vezetése a megsemmisüléssel nézne szembe. Oroszország azonban semmit sem mondott erről a rendszerről, vagy arról, hogy a szovjet korszak óta frissítették volna, így jelenlegi állapotával a Nyugat nincs tisztában. Egyesek szerint még az is lehetséges, hogy soha nem is rendelkeztek ilyen automatikus vagy félautomata válaszcsapás-rendszerrel.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra