Zelenszkij „győzelmi tervéről” tárgyalt az amerikai politikusokkal
Az ukrán elnök az Egyesült Államokban folytatott sorozatos tárgyalásokat a vezetőkkel, hogy támogatást nyerjen „győzelmi tervéhez”.
Volodimir Zelenszkij elnök amerikai látogatása során bemutathatta merészen elnevezett „győzelmi tervét” Amerika legbefolyásosabb politikusainak. Az viszont nem világos, hogy Kijev közelebb került-e a kívánságlistáján szereplő kulcsfontosságú kérések bármelyikének teljesítéséhez.
Amerikai turné
Zelenszkij sokat hangoztatott látogatását gondosan időzítették, hogy megpróbálja megszerezni Joe Biden elnök döntő támogatását Ukrajna háborús erőfeszítéseihez, akinek már csak néhány hónapja van hátra hivatalából. Ez azonban azt is jelentette, hogy egyenesen az USA rendkívül feszült választási kampányába kellett belesétálnia győzelmi tervével.
Miután a hírek szerint Trump úgy döntött, hogy Zelenszkijt kizárja, a páros végül pénteken mégis találkozott a New York-i Trump-toronyban. Trump kijelentette, hogy „nagyon jó kapcsolatot” ápol mind Zelenszkijjel, mind az orosz Vlagyimir Putyinnal.
Zelenszkij óvatosan közbevágott, hogy reméli, jobbak a kapcsolatok vele, mint Putyinnal – ezen a megjegyzésen nevette el magát Trump, aki azon a héten a gyűléseken már elfoglalt volt azzal, hogy Oroszország történelmi katonai teljesítményét dicsérte. Eközben a jelenlegi amerikai kormányt szidta, amiért „dollármilliárdokat” adott Zelenszkijnek, aki szerinte „nem volt hajlandó alkut kötni” a konfliktus lezárása érdekében.
Trump is rendezné a háborút – de hogyan?
Később Zelenszkij „nagyon produktívnak” üdvözölte a tárgyalásokat, de egyelőre kevés jele van annak, hogy sikerült volna kiigazítani Trump alapvető megközelítését. Bár szombaton a Fox Newsnak azt mondta, hogy „nagyon közvetlen információt” kapott Trumptól, miszerint „a mi oldalunkon áll”.
Egy péntek esti michigani nagygyűlésen a republikánus jelölt ismét hangot adott annak a szándékának, hogy gyorsan „rendezze” a háborút, és ez az ismételt állítás sokakat arra engedett következtetni, hogy csökkentheti a Kijevnek nyújtott támogatást, és területátadásra kényszerítheti Ukrajnát.
Eközben Kamala Harris, a demokrata párti jelölt Zelenszkij mellett állva egy Trumpot érintő, alig burkolt támadás keretében a héten azt mondta, hogy azok, akik azt szeretnék, hogy Ukrajna területet cseréljen a békéért, „megadási javaslatokat” támogatnak.
Nem fényes a helyzet Trumppal
Zelenszkij korábban szembefordult a vezető republikánusokkal, köztük Donald Trumppal: a New Yorker magazinnak azt mondta, hogy szerinte Trump „nem igazán tudja, hogyan kell megállítani a háborút”, míg alelnökjelölt társát, JD Vance-t „túl radikálisnak” minősítette. Megjegyzései „nagy hiba” voltak – véli Marija Zolkina ukrán politikai elemző, a London School of Economics (LSE) kutatója.
Zelenszkij látogatását, amelynek során vezető demokratákkal találkozott egy lőszergyárban Pennsylvaniában, választási beavatkozásnak bélyegezte egy magas rangú kongresszusi republikánus. Zolkina asszony hozzátette, hogy a győzelmi tervről szóló látogatás visszhangja „nagy meglepetésként érte” Zelenszkij csapatát, amely rendszerint az ügyes PR-járól ismert.
Győzelmi terv
A Fehér Házban Bidennel való találkozót megelőzően további pénzügyi támogatásról érkeztek hírek – a tárgyalások szívélyesek voltak, de kimenetelüket tekintve kétértelműek, mivel Zelenszkij átadta a leköszönő elnöknek a háború befejezését célzó „győzelmi tervét”, írja a BBC.
A terv tartalmát nem hozták nyilvánosságra, de széles körben úgy vélik, hogy az egyik eleme az a kérés, hogy Ukrajna nyugati gyártmányú, nagy hatótávolságú rakétákkal csapást mérhessen katonai célpontokra mélyen Oroszországon belül.
Úgy gondolják, hogy a győzelmi tervben szerepel még egy kérés a szilárdabb biztonsági garanciákért, beleértve a régóta várt meghívást a NATO katonai szövetséghez való csatlakozásra. A szövetség biztató Ukrajna jövőbeli tagsági kilátásaival kapcsolatban, de világossá tették, hogy ez nem fog megtörténni, amíg az ország háborúban áll.
Nagyobb haderőt akar
Moszkva csapatai továbbra is támadásban vannak Ukrajna keleti részén, annak ellenére, hogy Kijev váratlanul betört az oroszországi Kurszk régióba. Összességében a „győzelmi terv” célja, hogy megerősítse Ukrajna pozícióját a harctéren, és Putyint a diplomáciai béke felé terelje.
Az LSE munkatársa, Zolkina asszony azonban úgy véli, hogy ez egy újabb politikai össze nem illés volt, és a javaslatcsomag nem váltott ki nagy lelkesedést. „Ukrajnának az az elképzelése, hogy meg kellene dupláznia ambícióit. Zelenszkij „ragaszkodik ahhoz az elképzeléshez, hogy meghívást kapjon a NATO-ba, de az USA még nem áll készen.”
Hogyan köthetnének még békét?
Kijevben az emberek továbbra is kitartanak amellett, hogy nem tudják elképzelni, hogy földet adjanak át Oroszországnak – gyakran azon az alapon, hogy egy tűzszünet egyszerűen lehetővé tenné Putyin számára, hogy átcsoportosítsa a csapatait, és újabb támadásokat indítson. Zolkina asszony azonban úgy véli, hogy a tűzszünetről folytatott beszélgetések megváltozhatnak, ha valóban jelentős biztonsági garanciák kerülnek terítékre.
„Ha Ukrajnának ígéretet kapna a NATO-tagságra, vagy ha Ukrajna valóban erős biztonsági megállapodást írna alá egy nagy nemzetközi szereplővel, akkor ez a vita egy esetleges taktikai tűzszünetről másképp alakulna, és a politikai ellenállás nem lenne olyan erős, mint most”.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Naprendszer hóemberholdja: Dinkinesh és Selam
A Pitești börtön: Románia legkegyetlenebb átnevelő börtöne volt
3 ókori technológia, amiket mai napig nem sikerült teljesen megfejteni
A régészeknek jó okuk van arra, miért nem nyitják fel Kína első császárának sírját
Az univerzum rejtélyes, ötödik alapvető ereje a Föld körüli aszteroidákra is hatással lehet
Lengyel tábornok: Abban a percben szétlőjük Szentpétervárat, amint Oroszország lépést tesz a balti államok felé