Így ünneplik a halottak napját a világ körül: 3 csodálatos hagyomány
Ugyan a különböző kultúrák között vannak árnyalatnyi eltérések, október utolsó és november első napjait az emberek világszerte a halottaiknak és a rájuk való emlékezésnek szentelik. A magyar dátumokkal, a mindenszentekkel és halottak napjával nagyjából tisztában vagyunk.
Természetesen mindenki találkozott már a halloween, de lehet, hogy még a día de los muertos fogalmával is. Azt már viszont kevesebben tudják, hogy pontosan mi áll az ünnepi szokások hátterében a világ különböző pontjain.
Magyarországon november elsején mindenszentek, másodikán pedig a halottak napját ünnepeljük. A két nap sok szempontból teljesen összeforrt, pedig ahogy a neveik is sugallják, szigorúan véve két különböző keresztény jeles napról van szó. Mindenszenteknek alapvetően nem sok köze volt az elhunytakhoz: eredetileg ezen a napon azokra a szentekre emlékeztünk, akiknek már nem jutott külön naptári ünnep.
Manapság vallástól függetlenül is általában ezen a két napon megyünk ki a temetőkbe, hogy mécsest gyújtsunk és halottainkra emlékezzünk. A halottak napi szokások minimális eltérésekkel ugyanígy működnek a legtöbb keresztény európai országban. Más kultúrák esetén azonban értelemszerűen különböznek a bevett szokások is, és ezeket manapság sokszor leginkább csak a hagyományőrzés tartja életben.
A kelta halottak napja
Annak ellenére, hogy mára a halloween globális jelenséggé nőtte ki magát, az eredeti verzió még a kelták idejéből származik, ami aztán főleg a kivándorló íreknek köszönhetően terjedt el az Egyesült Államokban a 19. század folyamán. Az ősi pogányünnep eredetileg a Samhain (kiejtés: “szaun”) nevet viselte, és a szüret végét, valamint a téli időszak kezdetét jelezte.
A hiedelem szerint az elhunytak lelkei ezen a napon tértek vissza, hogy meglátogassák otthonukat, az év során elhunytak pedig ekkor kezdték meg útjukat a túlvilágra. A legendák szerint ilyenkor azonban a gonosz szellemek is átjutottak az élők világába, így a falvakban óriási tüzeket gyújtottak, hogy elijesszék őket, és az emberek maszkokkal és álruhákkal fedték el valódi kilétüket.
Az évszázadok során aztán az ünnepre számtalan “réteg” rakódott az idegen befolyásoknak köszönhetően. Először a római halottak napját (vagy inkább napjait), a Feraliát vették át, amit februárban tartottak, nem sokkal később pedig a keresztény tradíciók következtek. Érdekesség, hogy a keresztény halottak napja eredetileg májusra esett, és csak a 8. században rakták át novemberre, valószínűleg azért is, hogy a pogány ünnepeket visszaszorítsák.
Az eredeti szokásokból napjainkra viszonylag kevés maradt meg, de azt a médiának hála szinte mindenki ismeri: töklámpások, gyertyák, természetfeletti tematikájú dekoráció és beöltöző gyerekek – főleg az angolszász térségben.
Día de los muertos
Manapság a halloween mellett talán a día de los muertos az a másik halottak napjához kapcsolódó hagyomány, ami világszerte nagy ismertségre tett szert. A mexikói ünnepet Latin-Amerika néhány más országában, valamint az Egyesült Államok egyes részein is tartják, főleg a spanyolajkú kisebbségnek köszönhetően.
Ez a hagyomány elsősorban arról vált ismertté, hogy az emberek ezeket a napokat a gyászolás helyett sokkal inkább az elhunytak életének ünneplésével töltik. Eredetileg az ünnepség egy hónapig is eltartott, de a katolikus spanyol gyarmatosítok érkezése után a dátumot november első két napjához igazították. A día de los muertos ugyanis egyáltalán nem az európai spanyoloktól ered: ott a halottak napja alig különbözik a miénktől.
Mexikón belül is vannak kisebb eltérések a szokásokban, de a legfőbb elemek közé tartozik például egyfajta szentély (spanyolul ofrenda) felállítása, amit a halottak fényképeivel, kedvenc ételeikkel, virágokkal és gyertyákkal díszítenek fel. Ezenkívül az emberek ilyenkor a temetőben a sírokat is feldíszítik, így idézve meg a halottaik szellemét.
Az eseménynek valóban kifejezetten ünnepi hangulata van, az emberek kivonulnak az utcákra, beöltöznek, zenélnek és feldíszítik a házakat. Természetesen elmaradhatatlan kellékek a csontváz vagy koponya alakú dekorációs elemek, papírkivágások és a sütemények. A vidám hangulatú szokás az utóbbi időben különösen nagy népszerűségre tett szert a turisták körében is, aminek köszönhetően sok helyen egészen nagyszabású fesztivál lett belőle.
Ezeket is érdemes elolvasni:
A Pannonia motorok – 70 éve kezdték gyártani a világ legszebb motorját, a magyarok büszkeségét
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az idő gyorsabban telik a Holdon – Einstein relativitáselmélete új megközelítésben
Ezért ébredünk fel az ébresztő megszólalása előtt 5 perccel
5 öngyógyító állat
A Fabergé-tojások története
A történelem vizeiben – Veli Bej fürdő legendája
Ez a világ legveszélyesebb gyümölcse: teljesen ártalmatlannak tűnik, miközben halálos mérget rejt magában