Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön kijelentette, hogy az ukrajnai háború egyre inkább globális konfliktussá fajul, miután az Egyesült Államok és Nagy-Britannia lehetővé tette Ukrajnának, hogy az általuk küldött fegyverekkel támadja Oroszország területét.
Putyin figyelmeztette a Nyugatot, hogy Moszkva kész válaszcsapásokra
A Reuters információi szerint Oroszország az amerikai és brit rakéták alkalmazására válaszul egy új típusú, hiperszonikus, közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával mért csapást egy ukrán katonai létesítményre. Az orosz elnök hozzátette, hogy további csapások is várhatók, de ezek előtt figyelmeztetni fogják a civileket. Az amerikai ATACMS rakétákat Ukrajna először november 19-én, majd brit Storm Shadow rakétákat és amerikai HIMARS rendszereket november 21-én vetett be Oroszország ellen. „Ettől a pillanattól kezdve az ukrajnai regionális konfliktus, amelyet a Nyugat provokált, globális jelleget öltött” – mondta Putyin televíziós beszédében.
Az elnök az Egyesült Államokat okolta a világ egy globális konfliktus felé sodrásáért. Kijelentette: „Az agresszív cselekmények eszkalálódása esetén határozottan és tükrözve fogunk válaszolni.” Putyin elmondása szerint az ATACMS rakéták nem okoztak jelentős károkat, de a Storm Shadow támadás a Kurszk régióban található parancsnoki pontra irányult, amely áldozatokkal és sérülésekkel járt. „Az ilyen fegyverek használata nem képes megváltoztatni a katonai műveletek menetét”. Putyin azt is kijelentette, hogy Oroszország jogosultnak tartja magát arra, hogy azoknak az országoknak a katonai létesítményeit támadja, amelyek engedélyezik fegyvereik használatát Oroszország ellen. „Ha valaki ebben kételkedik, téved – mindig lesz válasz” – figyelmeztetett.
Új fegyvert vetettek be Ukrajna ellen
Putyin megerősítette, hogy Oroszország egy új típusú, „Oresnyik” nevű közepes hatótávolságú hiperszonikus ballisztikus rakétát “tesztelt”, amellyel sikeresen támadták az ukrán Dnyipro városában található Déli Gépgyár rakéta- és űrgyártó létesítményt. Hangsúlyozta, hogy Oroszország az Egyesült Államok hasonló európai és távol-keleti fegyvertelepítési terveire reagálva fejleszt rövidebb és közepes hatótávolságú rakétákat. Ezenkívül bírálta az Egyesült Államok 2019-es döntését, amellyel kilépett az 1987-es INF-szerződésből, amely az ilyen rakéták gyártását és telepítését tiltotta. „Oroszország önként vállalta, hogy nem telepít közepes és rövid hatótávolságú rakétákat addig, amíg az amerikai fegyverek meg nem jelennek a világ bármely régiójában”.
Oroszország jelenleg Ukrajna területének 18%-át ellenőrzi, beleértve a Krímet és a Donbász jelentős részét. Nyugaton azonban attól tartanak, hogy ha Putyin győz Ukrajnában, Oroszország egy NATO-tagállamot is célba vehet. Putyin szerint Oroszország további lépéseit a Nyugat tettei és fenyegetései fogják meghatározni. Az elnök beszéde ismételten felhívta a figyelmet arra, hogy a háború eszkalációja globális kockázatokat hordoz.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Nem is olyan rég két óriási fekete lyuk lehetett a Tejútrendszer középpontjában
Szállásajánló Budapesten: bájos lakás a belvárosban, merülj el az igazi pesti életérzésben
Miután Putyin „kiakasztotta” Trumpot, az oroszok hirtelen elkezdtek dolgozni a békén?
Szakura Japánban – Hirosima, Kiotó és Nara – képgaléria
Elképesztő görög múmiaportrékat tártak fel az egyiptomi Fajjúmban
A bányászat új korszaka: Az intelligens bányászat új korszaka: NR7 Miner indít magas hozamú terv könnyen keresni passzív jövedelem minden nap