65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy új, Gibraltárban tett felfedezés megmutatta, milyen fejlettek voltak valójában a neandervölgyiek. A kutatók ugyanis egy 65 ezer éves kátránykészítő kemencére bukkantak a Vanguard-barlangban, a világörökség részét képező Gorham-barlangkomplexum egyik részében.
A lesajnált neandervölgyiek ismét meglepték a kutatókat
A Murcia Egyetem által vezetett kutatócsoport egy tűzhelyet tárt fel, ahol a neandervölgyiek kátrányt állítottak elő gyantában gazdag növényekből, például szuharfélékből. A kátrányt kőeszközök és fa nyelek összekapcsolására használták, amely jelentős technológiai újítást jelentett – több mint 100 ezer évvel megelőzve a modern emberek hasonló technikáit, derül ki az Ancient Origins beszámolójából.
A Quaternary Science Reviews folyóiratban megjelent tanulmány egy egyedülálló tűzhelystruktúrát mutatott be, amely központi tűztérrel, két oldalsó árokkal, illetve egy guanóból és homokból készült fedéllel rendelkezett. Ez a szerkezet alacsony oxigénszintű környezetet hozott létre, ami elengedhetetlen a kátrány előállításához. Az ilyen gondos kialakítás a tervezés és a tűz irányításának magas szintjét tükrözi.
A szerves geokémiai elemzés olyan vegyületeket mutatott ki, mint a levoglukozán, amely gyantás növények égésére utal, de lipideket is találtak szuharleveles növényekből. A helyszínen talált faszén alacsony hőmérsékletű, szabályozott égetésre utalt, amely lehetővé tette a kátrány kivonását anélkül, hogy a növényi anyag teljesen elégett volna.
Precíz munkára utalnak a maradványok
A mikromorfológiai vizsgálatok szerint a tűzhely hőmérséklete nem haladta meg az 500 °C-ot, ami megfelel az alacsony oxigénszintű, alacsony hőmérsékletű körülményeknek. Míg a környező üledékekben nem találtak pollent, addig a tűzhelyben bőségesen voltak jelen, jelezve, hogy a neandervölgyiek szándékosan adtak specifikus növényeket a tűzhöz.
A kutatók kísérletileg is igazolták eredményeiket. Neandervölgyiek által elérhető eszközökkel és anyagokkal rekonstruáltak egy hasonló tűzhelyet, amelyben szuharlevelek hevítésével sikeresen előállítottak annyi kátrányt, hogy kőeszközöket rögzíthessenek fa nyelekhez. Ez megerősítette, hogy a Vanguard-barlang tűzhelyét kifejezetten kátránykészítés céljára alakították ki.
Ez a felfedezés alapjaiban kérdőjelezi meg a neandervölgyiekről alkotott korábbi, primitív képet. Az ilyen célzott tűzhelyek létrehozása kognitív komplexitásra, problémamegoldó képességre és kulturális fejlettségre utal. A neandervölgyiek a tüzet nemcsak melegedésre, főzésre vagy világításra használták, hanem technológiai innovációkhoz is.
A kátrány előállítása kiemeli találékonyságukat, és tovább erősíti azt az elképzelést, hogy alkalmazkodóképességük és képességeik sokkal fejlettebbek voltak, mint azt korábban gondoltuk.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről