Ukrán tisztségviselők: Ukrajna készen áll a béketárgyalásokra, de ha kell, 2025 közepéig kibírja amerikai segítség nélkül
Ukrajna valóban készen áll a béketárgyalásokra Oroszországgal, de csakis tisztességes feltételek mellett, Ukrajna rovására hozott kompromisszumok nélkül, és a nemzetközi joggal összhangban – jelentette ki Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki iroda vezetőjének tanácsadója szerdán az ukrán 24-es tévécsatornának adott interjújában.
“Ukrajna többször is hangsúlyozta: igazságos béke csak akkor lehetséges, ha betartják a nemzetközi jog alapelveit” – mutatott rá a tisztségviselő.
Podoljak szerint a világ abban az illúzióban él, hogy képes tárgyalóasztalhoz ültetni Vlagyimir Putyin orosz elnököt. Kifejtette, hogy Oroszország, miután nem érte el a kívánt győzelmet Ukrajna felett, most mindent megtesz, hogy megváltoztassa ennek a háborúnak a fogalomrendszerét, és megalázza az Amerikai Egyesült Államokat.
“A Kreml most azt próbálja demonstrálni, hogy az Egyesült Államok gyakorlatilag feladta a harcot, nem segíti Ukrajnát, és az erőszak nyomása alatt beleegyezett az orosz dominanciába. És ami a legfontosabb, az Egyesült Államok ezt még mindig nem veszi észre” – jegyezte meg.
A tanácsadó rámutatott: Oroszország a háború befejezését egyféleképpen veszi fontolóra: tekintélyelvű monopóliumának korlátlan ideig tartó fenntartása mellett. Ez azonban csakis akkor lehetséges, ha nem vonulnak ki (az oroszok) Ukrajna területéről – érvelt.
Azt, hogy felmérések alapján az ukránok 44 százaléka bízik Donald Trump megválasztott amerikai elnökben, Podoljak azzal magyarázta: a közel három éve háborúzó ukránok instabil pszichés, érzelmi állapotban vannak, Trump pedig látszólag egyszerű megoldást kínál a háború befejezésére.
“Ukrajna valóban készen áll a tárgyalásokra Oroszországgal, de nem szabad egyszerű megoldásra számítani. Ukrajna tisztességes feltételeket, jogi kereteket, Oroszország agresszorként való elismerését fogja követelni a nemzetközi jog alapján” – fejtette ki. Szerinte van azonban remény arra, hogy Trump megérti azokat a játékszabályokat, amelyeket a Kreml próbál rákényszeríteni.
“Megérti, hogy nemcsak Ukrajna a tét, hanem a globális dominancia és saját elnöki tekintélye is” – mondta.
A tanácsadó kijelentette, hogy “Bassár el-Aszad szíriai elnök szégyenteljes szökése hazájából és az orosz csapatok menekülése Szíriából ismét bebizonyította a Putyin-rezsim törékenységét, és nem létező befolyásának fedezeti hiányát”.
Podoljak szavai szerint a Kreml maga köré gyűjti a “bukott diktátorokat”, és emlékeztetett arra, hogy Aszad előtt Viktor Janukovics menesztett ukrán elnök menekült Moszkvába még 2014-ben. Megjegyezte, hogy hasonló sors várhat Venezuela, Irán és más országok vezetőire is. Putyinnak és belső körének azonban szerinte egyetlen ország sem ad menedéket Oroszország háborús veresége után, még Észak-Korea és Kína is el fog határolódni tőle.
A tanácsadó felhívta a figyelmet arra, hogy Moszkvával szemben keményebb retorikával kell fellépni, valamint szigorúbb diplomáciai korlátozásokkal, Oroszország nemzetközi intézményekben való tagságának felfüggesztésével, és olyan szankciókkal, amelyek közel állnak a kereskedelmi embargóhoz. Ezen felül sürgette, hogy a partnerek minden szükséges fegyvert a kívánt mennyiségben és korlátozások nélkül adjanak oda Ukrajnának.
Ukrán miniszter: Ukrajna legalább 2025 közepéig képes amerikai segítség nélkül harcolni
Szerhij Marcsenko ukrán pénzügyminiszter szerint Ukrajnának van elegendő fegyvere és pénzügyi forrása ahhoz, hogy fenntartsa védelmét legalább a jövő év első felében, még akkor is, ha az Egyesült Államok megtagadja a támogatást. Erről a tárcavezető az El País spanyol lapnak adott nyilatkozatában beszélt, amelyet az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett szerdán.
Marcsenkót arról kérdezték, hogy szerinte mi történne, ha az Egyesült Államok leállítaná az Ukrajnának nyújtott segítségét. A pénzügyminiszter erre válaszolva kifejtette, hogy a segítségnyújtás esetleges leállítása komoly kihívást jelentene Ukrajna védelmi képességére nézve, de nem jelent elkerülhetetlen összeomlást.
“Ukrajna természetes érdeke az együttműködési bizalom kialakítása az új adminisztrációval, szerintem ez Ukrajna és Európa számára is kiemelt stratégia kell, hogy legyen” – figyelmeztetett. A miniszter szerint a segítségnyújtás folytatása körüli bizonytalanság leküzdése érdekében Ukrajnának “nagyon bölcsen” kell felhasználnia az időt, és képesnek kell lennie tárgyalni az új amerikai kormányzattal.
“Úgy gondolom, van elég pénzünk, elegendő fegyverünk, elegendő rakétánk és tüzérségi lövedékünk ahhoz, hogy legalább 2025 első feléig ellenálljunk. 2025-ben biztosítunk elegendő költségvetési forrást a lőszer és a szükséges katonai felszerelés beszerzésére” – jelentette ki. Hangsúlyozta, hogy Ukrajna most még elegendő fegyvert kap az Egyesült Államoktól.
“Eszerint legalább az év első felében, de még azon túl is jól fel vagyunk fegyverkezve ahhoz, hogy ellenálljunk az orosz agressziónak” – összegezte a miniszter. Az Ukrinform ukrán hírügynökség arról számolt be, hogy a kanadai parlament alsóháza csaknem 600 millió dollár katonai segély elkülönítését hagyta jóvá Ukrajna számára.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a telegramon arról tájékoztatott, hogy jelentést hallgatott meg Olekszandr Szirszkijtől, a fegyveres erők főparancsnokától. Az államfő megjegyezte, hogy a védelmi erők fő célja most az orosz katonai képességek csökkentése. Elismerte, hogy továbbra is Donyeck megyében, Kurahove és Pokrovszk térségében a legforróbb a helyzet, de kijelentette azt is, hogy novemberben és decemberben az orosz hadsereg rekordveszteségeket szenvedett el.
Zelenszkij külön köszönetet mondott azoknak a katonáknak, akik szerdára virradó éjjel jelentős csapást mértek oroszországi célpontokra. Kifejtette, hogy orosz területen lévő katonai létesítményeket, valamint az Ukrajna elleni agressziót szolgáló üzemanyagtárolókat és energetikai létesítményeket találtak el.
Az államfő szerint “az ilyen távolságból precízen végrehajtott csapások lépésről lépésre viszik vissza Oroszországot ahhoz a valósághoz, hogy a háborút be kell fejeznie”. Az ukrán kataszrófavédelmi szolgálat közölte, hogy a keddi Zaporizzsja városát ért orosz támadás halálos áldozatainak száma nyolcra, a sebesülteké pedig 22-re nőtt. Az orosz hadsereg egy magánklinikára mért csapást, ami miatt az teljesen megsemmisült, és több környező épület károsodott.
Oleh Szinyehubov, Harkiv megye kormányzója arról tájékoztatott szerdán, hogy az Iszkander-M ballisztikus rakétákkal előző nap Zlatopil városára mért orosz csapás sérültjeinek száma 17-re emelkedett. Az ukrán főügyészség közölte, hogy az északkelet-ukrajnai Szumi megyében, Bilovodi faluban egy orosz légicsapás következtében megsemmisült családi ház maradványai alatt a rendfenntartók egy 55 éves férfi és 65 éves felesége holttestére bukkantak.
Az ukrán vezérkar reggeli helyzetjelentésében azt írta, hogy az elmúlt 24 órában 208 katonai összecsapás zajlott le a fronton – ebből 98 Pokrovszk és Kurahove térségében –, továbbá az oroszok 22-szer próbálták áttörni az ukrán fegyveres erők védelmét az oroszországi kurszki régióban. A kijevi katonai vezetés összesítése szerint az orosz hadsereg ukrajnai embervesztesége hozzávetőleg meghaladta a 757 ezret. Az ukrán erők kedden megsemmisítettek egyebek mellett két orosz harckocsit, három tüzérségi fegyvert és négy drónt.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Trump emberei szerint hónapokra vagyunk az ukrajnai békétől
Lehet, hogy újra kell gondolnunk, hogyan keletkezett az élet?
A legjobban várt videojátékok 2025-ben
Megvan, mikor nyithat ki újra a Miskolctapolca Barlangfürdő
Minél gyorsabban olvad az Antarktisz jege, annál több vulkánkitörésre kell számítanunk
Olyan halott csillagot észleltek kutatók, amelyről úgy gondolták, hogy nem is lenne szabad léteznie