Kínának elege van az orosz-észak-koreai szövetségből?
Bár Kína továbbra is jó viszonyt ápol Észak-Koreával, vannak jelek arra vonatkozóan, hogy a Kim Dzsongun és Vlagyimir Putyin Oroszországa közötti egyre mélyülő katonai együttműködést Hszi Csin-ping nem nézi jó szemmel.
Kína sokáig a szinte teljesen elzárt ország egyetlen szövetségese volt, de a tavalyi évet, a diplomáciai kapcsolatok 75. évfordulóját a „barátság évének” nyilvánította. Április óta azonban nem volt magas szintű találkozás a felek között. A korábbi baráti évfordulókkal ellentétben Pekingben ezúttal nem tettek említést ennek megünnepléséről.
Kína már nem olyan udvarias Észak-Koreával
Kína azóta fogta vissza baráti gesztusait, hogy Észak-Korea megkötötte Oroszországgal a kétirányú katonai támogatásról szóló szerződést, amit a szakértők szerint Pekingben igencsak csalódottan vettek tudomásul. A kínai külügyminisztérium hétfői sajtótájékoztatóján erre vonatkozó kérdésre válaszolva Mao Ning szóvivő tagadta, hogy erről lenne szó, kijelentve, hogy a két ország „baráti szomszédok, és mindig is hagyományos barátságot és együttműködési kapcsolatokat ápolnak”.
Elemzők a Newsweeknek azonban elmondták, hogy Moszkva és Phenjan erősödő biztonsági kapcsolatai nem tetszenek Kínának, amely szerintük nyugtalan a lehetséges Észak-Koreába irányuló orosz fegyverszállítások miatt, amelyek növelhetik az instabilitást Peking közvetlen közelében. Az Egyesült Államok és szövetségesei nemtetszésüket fejezték ki, hogy Oroszország észak-koreai csapatokért és lőszerekért cserébe olyan ellátmányt és technikai segítséget nyújthat Phenjan számára, amely megerősítheti Kim, az ENSZ által szentesített ballisztikus rakéta- és nukleáris fegyverprogramját.
Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője elmondta, hogy készek együttműködni Észak-Koreával a köztük lévő kapcsolatok „megőrzése, megszilárdítása és fejlesztése érdekében, a két ország vezetői által elért fontos közös megegyezéssel összhangban.” Amerikai tisztviselők szerint Oroszország MiG-29-es és Szu-27-es vadászrepülőgépeket ígért az észak-koreai katonákért cserébe, Dél-Korea pedig arról számolt be, hogy hamarosan további katonákat küldhetnek Oroszországba.
Peking hangsúlyozta, hogy nem avatkozik be az észak-koreai-orosz kapcsolatokba, és nem valószínű, hogy a közeljövőben nyíltan nemtetszését jelezné, vagy jelentősen csökkentené az Oroszországnak nyújtott gazdasági és diplomáciai támogatását, mivel a „határok nélküli” partnerek továbbra is egységes frontot képviselnek az általuk amerikai hegemóniának nevezett rendszerrel szemben.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legrégebbi emberi lábnyomai 115 ezer évesek és nem is lenne szabad ott lenniük
Minden harmadik évben akkora porviharok keletkeznek a Marson, amelyek beterítik az egész bolygót
Több száz dinoszaurusz-lábnyomot találtak 166 millió évvel ezelőttről
Oroszország folyamatosan rossz híreket kap a Fekete-tengerről
A világ legrégebbi háromdimenziós térképét fedezték fel Párizs közelében
Egyre nyugtalanabbak a kutatók: elérhetjük a klímaváltozás azon pontját, ahonnan nincs visszaút