Egy sebész véletlen rákos daganatot ültetett át a saját kezébe
Egy németországi sebész bal kezén, a középső ujja tövében duzzanat keletkezett, amely idővel egyre aggasztóbbá vált. Az eset furcsasága, hogy az elváltozás azon a helyen alakult ki, ahol öt hónappal korábban megsérült, miközben egy beteg rosszindulatú hasi daganatát távolította el.
Az orvos kézfején található csomó körülbelül 3 centiméter átmérőjűre nőtt, mielőtt sebészeti úton eltávolították, a szövettani vizsgálatok pedig egyértelműen kimutatták, hogy a daganatot hisztiocyták alkották. Ezek az immunsejtek általában nem tartózkodnak ott, ahol a daganat kialakult, de szövetekbe vándorolva tumornövekedést idézhetnek elő.
Szerencsétlen véletlen miatt jutott a tumor a sebész kezébe
A sebész számára különösen megdöbbentő volt a diagnózis, mivel ugyanilyen típusú daganatot távolított el a betegtől a műtéte során, amikor a sérülése keletkezett. A 1996-ban publikált esetleírás szerint a szövettani vizsgálatot végző patológus észrevette a daganatok közti hasonlóságot, és további elemzést javasolt. A kutatók mindkét tumorból vettek mintát, a genetikai elemzés eredménye pedig megerősítették, hogy a daganatok nemcsak sejtszinten voltak hasonlóak, hanem genetikailag is teljesen azonosak voltak, olvasható a Live Science cikkében.
Ez az eredmény arra utalt, hogy a sebész a műtét során véletlenül saját testébe juttatta a beteg rákos sejtjeit. Az operáció közben a tenyerén ejtett apró vágás, amelyet azonnal fertőtlenítettek és bekötöztek, elegendő volt ahhoz, hogy a tumorsejtek bejussanak a szervezetébe. Bár az immunrendszere gyulladással reagált a sérülés helyén, a daganatsejtek mégis növekedésnek indultak, és hónapokkal később már egy jól kivehető csomót alkottak. A sebész daganatát eltávolították, és két évvel később is jó egészségnek örvendett, és sem a daganat visszatérésének, sem annak terjedésének nem volt jele.
Ez az eset nemcsak a szokatlan körülmények miatt figyelemre méltó, hanem azért is, mert az immunrendszer általában képes felismerni és elpusztítani az idegen genetikai eredetű szöveteket. Ez az immunválasz megmagyarázza, miért szükségesek immunszuppresszív gyógyszerek a szervátültetéseknél. A sebész esetében azonban a tumorsejtek valószínűleg azáltal kerülték el az immunrendszer támadását, hogy nem termeltek elegendő antigént, vagyis olyan anyagokat, amelyek immunválaszt váltanak ki. Ennek következtében az immunrendszer nem hozott létre olyan antitesteket, amelyek képesek lettek volna a tumorsejtek elpusztítására.
Bár az ilyen véletlen tumorátültetés rendkívül ritka, a szakirodalomban már korábban is előfordultak hasonló esetek. Szervátültetések során például dokumentáltak olyan helyzeteket, amikor rákos sejtek kerültek át a donor szervezetéből a recipiensbe. Azonban az, hogy egy sebész saját testében tapasztalja meg ezt a rendkívüli helyzetet, egyedülállóvá teszi ezt az esetet.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legrégebbi emberi lábnyomai 115 ezer évesek és nem is lenne szabad ott lenniük
Minden harmadik évben akkora porviharok keletkeznek a Marson, amelyek beterítik az egész bolygót
Több száz dinoszaurusz-lábnyomot találtak 166 millió évvel ezelőttről
Oroszország folyamatosan rossz híreket kap a Fekete-tengerről
A világ legrégebbi háromdimenziós térképét fedezték fel Párizs közelében
Egyre nyugtalanabbak a kutatók: elérhetjük a klímaváltozás azon pontját, ahonnan nincs visszaút