Egyre csak lassul az orosz hadigépezet, miben bízhat még Putyin?
Oroszország ukrajnai előretörése utoljára hat hónappal ezelőtt volt ilyen lassú, derül ki egy független orosz oknyomozó hírügynökség elemzéséből.
Moszkva előrenyomulásának üteme Ukrajnában a leglassabb volt az elmúlt fél évben, ami valószínűleg aggasztja Vlagyimir Putyin elnököt Donald Trump megválasztott amerikai elnök január 20-i Fehér Házba való visszatérése előtt. Mivel az Oroszország és Ukrajna közötti béketárgyalások vagy tűzszünet esélye a híresztelések szerint egyre nagyobb, mindkét ország igyekszik erősíteni tárgyalási pozícióját Trump beiktatása előtt, amennyiben megkezdődne a párbeszéd a felek között, jelentette a Newsweek.
Nem bírja szuflával (és tartalékosokkal) az orosz hadsereg?
Több rekordhónap után Putyin csapatai a december 30. és január 5. közötti héten 40,43 négyzetkilométernyi ukrán területet foglaltak el a DeepState ukrán nyílt forrású projekt adataiból. Az Agyenytszvo hírportál elemzése szerint ez a szám pedig július óta a leglassabb ütemű orosz előrenyomulást jelenti Ukrajnában. A portál szerint július 15. és 21. között a Kreml-csapatok 32,8 négyzetkilométernyi ukrán területet foglaltak el. Az ukrán fegyveres erőkkel kapcsolatban álló DeepState projektre hivatkozva Oroszország csak a donyecki régió déli részén, Pokrovszktól délre, Ocseretinétől északra, Kurahove városának környékén, valamint magában Kurahovéban nyomult előre.
Bár Moszkva védelmi minisztériuma hétfőn azt állította, hogy elfoglalták Kurahovét, Ukrajna nem erősítette ezt meg. A város kulcsfontosságú erődítményként szolgál az ukrán hadsereg számára, mivel közel van a kulcsfontosságú autópályákhoz, amelyek összekötik Donyeck déli és nyugati részét a környező ukrán régiókkal, Putyin háborújának egyik fő célja pedig az ukrajnai Donbász régió elfoglalása volt.
A terület a megszállt Luhanszk és Donyeck teljes területét magában foglalja. Moszkva kikötötte, hogy Kijevnek el kell fogadnia, hogy a Kreml ellenőrzése alá vonja a Donbászt, valamint a Herszon és Zaporizzsja régiót, míg Ukrajna közölte, hogy nem fog semmilyen területet átengedni. Putyin erői tavaly gyors előrenyomulást értek el a Donbaszban, heti előrenyomulási rekordokat állítottak fel, miközben ukrán csapatok vonultak be a Kurszki régióba részben azért, hogy Putyin erőit eltereljék Ukrajna keleti részéből.
Az előrenyomulás közelmúltbeli lassulása arra utalhat, hogy az orosz hadsereg nagyobb háborús veszteségeket szenved, és hogy Putyin nehezen tudja feltölteni hadseregének sorait. Az összecsapások valószínűleg még jó ideig folytatódni fognak Ukrajna keleti részén, ahogy Putyin csapatai a Donbasz elfoglalására törnek. A Kijev által január 5-én indított újabb előrenyomulás a Kurszk térségébe szintén átirányíthatja Putyin seregeit a megszállt országból a határvidékre.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Útdíjak Csehországban és Szlovákiában: Átfogó útmutató 2025-re
Megnyitják a Hagia Szophia föld alatti tereit a nagyközönség számára
Így néz ki a sarki fény a világűrből nézve
Egész Európában butította az embereket a Római Birodalom, ráadásul nem is tudtak róla
Mi történik, ha egy űrhajós a Holdon hal meg?
Honfoglalás-kori, fegyverekkel eltemetett nő maradványait találták meg egy magyar temetőben