Az utolsó magyarországi boszorkányper vádlottja jó okkal vallotta magát bűnösnek
Európában a boszorkányperek a középkortól egészen a 18. századig tartottak, és Magyarország sem maradt ki ebből.
A vádak gyakran személyes ellenszenvből vagy babonás félelemből eredtek, és a legtöbb esetben már az is elegendő bizonyíték volt, ha valaki különcnek tűnt, magányosan élt, vagy furcsa hóbortjai voltak. Ha egy gazda tehene megbetegedett, vagy a termése tönkrement, gyakran a szomszédját hibáztatta, és ha az visszaszólt, akár boszorkánysággal is megvádolhatta.
Klisésen hangzik, de szinte bármi miatt megvádolhattak bárkit
Ma már tudjuk, hogy a boszorkák nem valódiak, azonban az emberek egészen 1756-ig teljesen biztosak voltak a létezésükben. Ekkor zajlott ugyanis az utolsó ilyen per Magyarországon Fazekas Julianna, egy Békés megyei parasztasszony ellen, akit azzal vádoltak, hogy szemmel veréssel betegségeket okozott és kapcsolatban állt az ördöggel, számolt be a Maxi Newz. Az ügyet a kor szokásai szerint világi és egyházi hatóságok közösen vizsgálták. A per egyik tanúvallomása így szólt:
Vót olyan eset is. Hogy idősebb, mint az én fiam, itt lakott a szomszédba, ne, Maris néni, oszt ő neki fia született. Oszt bement oda – de nem idevalósi asszony vót -, bement, megnézte. És a gyerek meghalt. Fel se ébredt, úgy elaludt, hogy meghalt. Hogy megnézte
A perekben az egyház szerepe sem elhanyagolható, ugyanis írásos bizonyítékok tanúsítják, hogy a kínvallatás alatt sok vádlott “beismerte” a vádakat. Egy, a szabadulás reményében kiötlött vallomás akkoriban elegendőnek számított az elmarasztaláshoz. Fazekas Julianna esetében is így jártak el. A vádakat általában egyszerű falusiak emelték, de a hatóságok gyakran különösebb vizsgálat nélkül is elindíthattak pereket, és gyakorlatilag bárki megvádolhatott bárkit boszorkánysággal, ha úgy érezte, az illető kárt okozott neki, és a vádakat sokszor irigység vagy félelem motiválta.
A boszorkányperek során a bűnösnek nyilvánított személyek szigorú büntetéssel néztek szembe. A középkorban a boszorkányságért máglyahalál járt, de a 18. századra a halálos ítéletek száma jelentősen csökkent. Mária Terézia trónra lépése után a boszorkányság vádját egyre kevésbé vették komolyan, és az ilyen ügyekben kiszabott halálbüntetéseket fokozatosan eltörölték. Fazekas Julianna is emiatt nem kapott halálos ítéletet, de száműzték a közösségből, ami szégyent és a megélhetése elvesztését jelentette.
Mikor lett vége a boszorkányüldözésnek Magyarországon?
Mária Terézia 1756-ban rendeletben tiltotta meg a boszorkányperek lefolytatását, amivel végre véget vetett egy sötét és erőszakos korszaknak. A rendelet kimondta, hogy a boszorkányságra vonatkozó vádakat kizárólag tudományos vizsgálatok alapján lehet értékelni, és elrendelte a kínvallatás megszüntetését. Ezzel a döntéssel Magyarország a felvilágosodás útjára lépett, és a boszorkányperek végleg eltűntek a joggyakorlatból.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A második világháború óta keresett királyi ereklyéket találtak meg egy székesegyház falában
A Fekete Lovag műhold – 13 ezer éve figyelnek minket, vagy csak egy Föld körüli űrszikla?
Egy tanulmány szerint az olyan exobolygók is lakhatók lehetnek, amelyeken nincs lemeztektonika
Nem sokon múlott, hogy nem Washington lett az Egyesült Államok fővárosa
A finnek szerint Ukrajna egyetlen biztonsági garanciája a NATO-tagság
Akár szabad szemmel is láthatjuk a Marsot, ráadásul egész januárban