Mária Terézia, a Habsburg királynő, aki minden kétkedőjére rácáfolt
Mária Terézia négy évtizeden át uralkodott a Habsburg Birodalom felett a 18, és ő volt egyetlen nő, aki saját jogán viselte ezt a címet.
Bécsben még az utcára is kivonultak tiltakozni, amikor megtudták, hogy női örökös fog uralkodni, azonban a királynő sorra cáfolta meg kételkedőit, és nagyot lendített a birodalom helyzetén. 1740-ben, mindössze 23 évesen lépett a trónra, amikor a Habsburg Birodalom igencsak rossz helyzetben volt. Az államkincstár üres volt, a lakosság Ausztriától Magyarországon át egészen Milánóig egyre nyugtalanná vált, miközben a birodalom ellenségei, köztük Poroszország és Franciaország is támadásra készek voltak. Apja, VI. Károly halálát követően pedig azonnal kirobbant az osztrák örökösödési háború, írja a History Today.
Mária Terézia sikeres diplomáciai és katonai stratégiájával válaszolt a fenyegetésekre, miközben széles körű társadalmi, gazdasági és kulturális reformokat hajtott végre, ami az egyik leghatékonyabb Habsburg uralkodóvá tette. Az, hogy mindezt egy nő volt képes elérni egy férfiak uralta világban, miközben 16 gyermeket szült és nevelt fel, talán már túlságosan is nagy figyelemmel – köztük Mária Antóniát, a későbbi francia királynét –, még figyelemreméltóbbá teszi eredményeit.
1717-ben született VI. Károly és Brunszvik-Wolfenbütteli Erzsébet lányaként. Egyetlen férfitestvére csecsemőkorában meghalt, így már születésekor nyilvánvaló volt, hogy apja halálával ő örökli a trónt. Ez az intenzíven patriarchális korban azonban szokatlan és sokak szemében elfogadhatatlan volt. Apja éveken át tárgyalt Európa nagyhatalmaival, hogy elfogadtassa Mária Teréziát uralkodóként, mégis kevés képzést adott neki az uralkodás művészetében.
Trónra lépését követően szkepticizmus övezte minden társadalmi szinten, Bécsben zavargások törtek ki, miközben II. Frigyes porosz király megtámadta és elfoglalta Sziléziát. Mária Terézia azonban nem hátrált meg, Pozsonyba utazott, hogy a magyar rendeket meggyőzze támogatásukról, majd seregei jelentős sikereket értek el, visszafoglalták Bohémiát és elfoglalták Münchent. Sziléziát ugyan soha nem tudta visszaszerezni, de ellenfelei soha többé nem becsülték alá.
Reformjai során sikerrel adóztatta meg a nemességet, megduplázva az állam bevételeit, fejlesztette az oktatást, bevezette a kötelező iskoláztatást, és kísérletet tett a jobbágyok felszabadítására. Konzervatív valláspolitikája miatt ugyanakkor később több kritika is érte, mivel katolikus szemléletet képviselt, emiatt pedig kiűzte a zsidókat Prágából, és a protestánsokat megtérésre kényszerítette. Az 1770-es években rendeleteivel érezhetően javította alattvalói mindennapi életkörülményeit, és népszerű uralkodó maradt.
Magánéletében is rendkívül aktív volt, elvégre a Európa egyik legnagyobb birodalmát igazgatta, miközben anyaként is helyt kellett állnia. 16 gyermekének rendszeresen írt leveleket, amelyek tartalma legtöbbször arra irányult, hogy a negatív tulajdonságaikat kiküszöbölje. Gyermekei közül legidősebb fia, II. József követte a trónon, míg legfiatalabb lánya, Mária Antónia a francia királyi udvarba került. Mária Terézia 1780-ban, 63 éves korában hunyt el tüdőgyulladás következtében. Az egyetlen Habsburg uralkodónőként bebizonyította, hogy egy birodalom irányítása nem az uralkodó nemén, hanem a rátermettségén múlik.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Olasz Dizájn Világnapja: a Campana fivérek munkásságát és örökségét mutatták be Budapesten
A trianoni békeszerződéssel kapcsolatban számos tévhit látott napvilágot
Megvan, mikor térhetnek haza az űrhajósok, akik 8 hónapja a Nemzetközi Űrállomáson vannak
A valaha volt legrosszabb halálnem megváltoztatta azt, amit a radioaktivitásról gondolunk
Trump Putyinnal és Zelenszkijjel is beszélt, megkezdődhetnek a béketárgyalások?
Tőrrel a hátán, lábfejek nélkül temettek el egy római férfit egy 5 ezer éves erődnél