Zelenszkij kész aláírni az ásványkincs-megállapodást
Az ukrán ásványkincsek garanciát jelentenének egy tartós együttműködésre az Egyesült Államokkal, de a pénteki vita után kérdéses: hogyan valósulhat meg?
Volodimir Zelenszkij kijelentette, hogy továbbra is „kész aláírni” az amerikai-ukrán ásványi anyagokkal kapcsolatos megállapodást, miután a Fehér Házból anélkül távozott, hogy arról megállapodás született volna, írja a Guardian.
Az ukrán elnök a vasárnapi sajtótájékoztatón elmondta, hogy a Donald Trump amerikai elnökkel folytatott múlt heti vitás találkozója ellenére továbbra is hajlandó „konstruktív párbeszédet” folytatni az Egyesült Államokkal, és hozzátette: „Csak azt akarom, hogy az ukrán álláspontot meghallgassák. Azt akarjuk, hogy partnereink ne feledjék, ki az agresszor ebben a háborúban” – mondta újságíróknak.
Miért adná el az ásványokat Amerikának?
Az ásványi anyagokkal kapcsolatos megállapodást az Egyesült Államok és Ukrajna közötti további biztonsági kapcsolatok felé vezető ugródeszkának szánták. Miután azonban Zelenszkij, Trump és JD Vance amerikai alelnök heves vitába keveredett a média előtt az Ovális Irodában, az ukrán vezetőnek azt mondták, hogy távozzon az alku aláírása nélkül.
Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter a CBS Newsnak azt mondta, hogy „lehetetlen gazdasági megállapodást kötni békemegállapodás nélkül”. Bessent szerint Zelensky „felborította a sorrendjét” annak, hogy az ásványkincsekről szóló megállapodásnak és a békemegállapodásnak hogyan kellett volna zajlania.
Az európai vezetők vasárnapi londoni csúcstalálkozója után Zelenszkij azt mondta, hogy a legutóbbi washingtoni találkozójának harcias jellege sem az Egyesült Államoknak, sem Ukrajnának, mint partnereknek nem volt előnyös, és csak Vlagyimir Putyin orosz elnöknek volt igazán előnyös. Mindazonáltal kijelentette, hogy ha meghívják, visszatérne a Fehér Házba.
Nem volt hajlandó azonban belemenni abba, hogy beszéljen arról, hogy területeket engedjen át Putyinnak – ezt a lehetőséget Trump tisztviselői egy békemegállapodás részeként hirdették -, vagy hogy sajnálatát fejezze ki amiatt, ahogyan a Trumppal való találkozót kezelte.
Az európai vezetők terve
Zelenszkij Londonban beszélt a médiának egy csúcstalálkozót követően, amelyen a világ vezetői megállapodtak egy négypontos tervben, hogy együttműködnek Ukrajnával a háború megállítása és a jövőbeni orosz agresszióval szembeni védelem érdekében. E vállalások között szerepel, hogy az Egyesült Királyság, Franciaország és más nemzetek „a tenni akarók koalícióját” alkotják meg egy esetleges ukrajnai békemegállapodás védelmére.
Sir Keir Starmer brit miniszterelnök megismételte, hogy Európának „meg kell tennie a nehezét”, de bármilyen megállapodásnak szüksége lenne az Egyesült Államok támogatására.
Arra a kérdésre, hogy mit gondol a csúcstalálkozó eredményéről, Zelenszkij azt mondta, hogy „a legjobb biztonsági garanciát az erős ukrán hadsereg jelenti”. Hozzátette azonban, hogy Európának valamilyen formában szüksége van az Egyesült Államok hozzájárulására, esetleg légvédelem és hírszerzés formájában.
Emmanuel Macron francia elnök a Le Figaro című francia napilapnak a csúcstalálkozóra menet adott interjújában azt mondta, hogy egy hónapos tűzszünet van kilátásban a légi, tengeri és energetikai infrastruktúrára vonatkozó csapásokról. Ez alatt az idő alatt egy békemegállapodást lehetne kidolgozni, míg az európai csapatok bevetésére egy második szakaszban kerülne sor.
Hogyan tovább Amerikával és az ásványokkal?
Zelenszkij ragaszkodott ahhoz, hogy Ukrajna és az Egyesült Államok kapcsolata folytatódni fog, és „biztos benne, hogy ez a helyzet el fog múlni”, utalva a Trumppal való összeomlásra. Elmondta, hogy péntek óta volt kommunikáció az USA és Ukrajna között, de „nem az én szintemen”, írja a BBC.
Az Ovális Irodában kialakult vitát követően több vezető republikánus támogatta, ahogyan Trump kezelte a találkozót, és bírálta Zelenszkijt. Lindsey Graham szenátor újságíróknak azt mondta, hogy Zelenszkijnek „vagy le kell mondania, és át kell küldenie valakit, akivel tudunk üzletelni, vagy meg kell változnia”.
Arra a kérdésre, hogy az amerikai-ukrán kapcsolatok érdekében lemondásra szólították fel, Zelenszkij azt mondta, hogy a lemondás egy dolog, de ha megakadályozzák, hogy újra induljon, ahhoz NATO-tagságra lenne szükség. Ukrajna csatlakozása a transzatlanti katonai szövetséghez a háború kezdete óta Kijev követelése, és az ország győzelmi tervének kulcsfontosságú részét képezi – bár a Trump-kormányzat szerint ez nem valószínű.
„Cserélhető vagyok a NATO-ra” – mondta Zelenszkij újságíróknak, mielőtt elhagyta volna az Egyesült Királyságot. Hozzátette, hogy „nem túl demokratikus”, hogy más nemzetekből származó emberek döntsenek arról, hogy ki vezesse Ukrajnát, de azt mondta, hogy Graham ukrán lehet, és akkor „az ő hangjának súlya lesz” annak eldöntésében, hogy ki legyen a vezetője.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin engedett Trumpnak, belemegy egy részleges fegyverszünetbe
A James Webb mérései alapján még az is lehet, hogy az univerzum egy fekete lyukban van
Kitiltanák a helyiek kedvéért az ingatlant vásárolni kívánó idegeneket?
Új olajmezőt fedezett fel a MOL Magyarországon
A britek szerint rengeteg ország segítene, hogy távol tartsák Oroszországot Európától
Ez az orosz űrhajós több mint 14 hónapot töltött a világűrben egyhuzamban