12 nap múlva kezdődik az Oszakai Világkiállítás 2025: ilyen lesz a magyar pavilon – képek, videó
Két évtized után ismét világkiállítást rendez Japán: 2025-ben Oszaka ad majd otthont az Expo-nak, amelynek központi témája a „boldogabb jövő” perspektívája lesz. Magyarország egy önálló pavilonnal vesz részt az Oszakai Világkiállítás 2025 rendezvényén, az előzetes tervek szerint különleges élményre invitálva a látogatókat az április 13. és október 13. között megrendezésre kerülő világkiállítás. A budapesti Japán Nagykövetségen tartott szakmai eseményen a japán és a magyar felszólalók egyaránt hangsúlyozták az Expo jelentőségét, amely gazdasági, kulturális és diplomáciai szempontból is fontos mérföldkőnek számít.
A nemzetközi összefogás jelentősége: Oszakai Világkiállítás 2025
Az eseményen Őexcellenciája Ono Hikariko, Japán budapesti nagykövete elmondta, hogy rendkívül nagyra értékeli a magyar pavilont. Véleménye szerint a kiállítás nemcsak turisztikai vonatkozásokban hozhat pozitív eredményeket, hanem a gazdasági, üzleti, kulturális és felsőoktatási kapcsolatok szorosabbra fűzésében is. Különösen fontosnak tartja, hogy a magyar pavilon önálló módon jelenik meg, így felhívva a figyelmet Budapest és Magyarország szépségeire.
Nagyné Boda Andrea, a Nemzetgazdasági Minisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős vezetője kiemelte: Japán jelenleg a harmadik legnagyobb ázsiai befektető Magyarországon. A két ország közötti gazdasági kapcsolatok erősödésére, az innovációcsere és a diplomáciai együttműködés további fejlődésére is számítanak az Expo kapcsán. Hozzátette, hogy a tervek szerint Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter fogja hivatalosan megnyitni a magyar pavilont Oszakában.
A japán szervezők és a magyar különlegességek
A Japán Nagykövetség részéről Sugimoto Óki ismertette az EXPO 2025 OSAKA helyszínét. Kiderült, hogy a kiállítás egy mesterséges szigeten kap majd helyet, ahol a legmodernebb technológiai megoldásokkal felszerelt létesítmények várják a látogatókat. Az előadásokat és a programokat élőben is nyomon lehet majd követni, így azok sem maradnak le a fontos pillanatokról, akik személyesen nem tudnak elutazni Japánba.
A rendezvényen elhangzott, hogy 2025. május 24-én lesz Magyarország kiemelt napja az Expo-n, amelyre Sulyok köztársasági elnök is kilátogat. A szervezők reményei szerint ezen a napon számos programmal és látnivalóval mutathatják be a magyar kultúrát, innovációt és gasztronómiát.
Tervezés és élményszerzés: a magyar pavilon koncepciója
A magyar pavilon művészeti terveinek bemutatásáról Drozsnyik Dávid számolt be. Elmondta, hogy az világkiállításra 28 millió látogatót várnak, főképp Japánból, de más ázsiai országokból is nagy érdeklődésre számítanak. A központi tematika, a „boldogabb jövő” inspirálta a pavilon koncepcióját, amelyben az országimázs és a japán-magyar kulturális párhuzamok kapnak hangsúlyos szerepet. A tervezés során törekednek az analóg megoldásokra: óriási digitális kivetítők helyett inkább személyes, érzelemmel teli élményt akarnak adni.
A magyar és a japán hagyományok között számos formai és anyagbeli hasonlóság figyelhető meg: a természetes anyagok használata, a fürdőkultúra, a gasztronómiai hagyományok és a színes népművészet. A zene terén is különleges kapcsolódási pontok vannak: a Kodály-módszert a ’70-es évektől kezdve ma is előszeretettel alkalmazzák Japánban, és a magyar, illetve a japán népzenében is vannak hasonlóságok.
A pavilon leglátványosabb része a „dóm” lesz, amely egyszerre 60-70 vendég befogadására alkalmas: itt élő zene kíséretében, egy csillagos égbolt-analóg installáció segítségével szeretnék a látogatókat egyedi, emlékezetes hangulatba repíteni.
A boglya alakú pavilon és a mozgó külső
Ördögh László, a projekt művészeti vezetője az épület külsejéről számolt be: a pavilon formáját egy „boglya” ihlette, így messziről is jól felismerhető és jellegzetes látványelem lesz az OSAKA Expo 2025 területén. A külsőt egy szalagokból álló kinetikus szövet borítja, amely a szél hatására mozog, tovább erősítve a dinamikus, „élő” érzést.
A belső kialakításnál az immerszív tér megalkotása volt a fő szempont: az érkezőt először egy „lecsendesedési” zóna fogadja, ahol ráhangolódhat a központi dóm élményére. A dóm utáni kimeneti részben pedig turisztikai és promóciós videókkal, információs anyagokkal, valamint üzleti célú találkozási pontokkal várják a látogatókat.
@dailynewshungary #osakaexpo2025 with #Hungary @ミャクミャク好きな食倒れ太郎 @osakaexpo2025 #magyarország #magyarpavilon #japan #japaninhungary ♬ Toyamabushi, Japan, Iwate folk song(1484761) – MAKOOTO
Kabalafigurák, gasztronómia és hagyományos elemek
A 2025-ös Expo hivatalos japán kabalája a Myaku-myaku, mely vízszerű testével és sejtalapúpiros díszítőelemeivel jelképezi az összeköttetést. A magyar pavilon saját kabalafigurái a Miska és Mariska nevet kapták, amelyet a hagyományos „miskakancsó” ihletett: egy magyaros motívumokkal díszített pár, akik segítik bemutatni a hazai kultúrát, értékeket és tradíciókat.
Az élmények mellett az Miska Kitchen és bár is fontos szerepet kap: a tervezők a természetben fellelhető alapanyagokra és a paraszti kultúra inspirációira építve kívánnak autentikus magyaros ételeket kínálni. A személyzet ruházatát Bódis Boglárka divattervező álmodta meg, aki földszínekre alapozva alkotott egységes koncepciót a pavilon munkatársai számára.
Gazdasági együttműködés és üzleti találkozók
A Magyar-Japán Gazdasági Klub két napot kap a pavilonban, hogy bemutassa tagvállalatait és a kis- és középvállalkozások (KKV-k) fejlődési lehetőségeit. A szervezők a magyar KKV-k szerepére és növekedési potenciáljára helyezik a hangsúlyt, hiszen ezek a cégek rugalmasan tudnak alkalmazkodni és komoly innovációs erővel bírnak, ami felkeltheti a japán befektetők és partnerek figyelmét. A tervek szerint a program során a délelőtti órákban üzleti találkozókat, megbeszéléseket tartanak, míg délután céges prezentációkra kerül sor, hogy minél szélesebb körben megszólíthassák a japán és a nemzetközi közönséget.
Előremutató lehetőségek
A budapesti Japán Nagykövetségen tartott rendezvény összegzéseként elmondható, hogy az Oszakai Világkiállítás 2025 mindkét fél számára kiemelt fontosságú. A magyar pavilon látványos építészeti megoldásaival, innovatív művészeti és zenei koncepciójával, valamint a gazdasági és turisztikai kapcsolatok erősítésével új lendületet adhat a magyar-japán viszonynak. Az expo élményei nem csak a két ország együttműködését mélyíthetik el, hanem világszerte felhívhatják a figyelmet Magyarország kulturális sokszínűségére, történelmi és természeti értékeire, valamint gazdasági lehetőségeire. A rendezők és a kiállítók reményei szerint pedig az itt szerzett inspirációk, kapcsolatok és üzleti sikerek hozzájárulnak majd egy valóban „boldogabb jövő” megteremtéséhez.
Japánban jártunk, friss utazási beszámoló:
Big in Japan…avagy Japán cseresznyefavirágzáskor – Fudzsi hegy és Tokió először – képgaléria
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Donald Trump hétfőn telefonon tárgyal Putyinnal az ukrajnai háború befejezéséről
Elveszett szárazföldön találták meg az eddigi legrégebbi, emberelőd által készített díszítést
Egyre csak bonyolódik a James Webb által felfedezett galaxisok rejtélye
Olyan, tiszta energiaforrást találtak a föld alatt, amely 170 ezer évig is elég lehet
Megoldhatták a gízai nagy szfinx rejtélyét?
Ausztria meghosszabbítja a határellenőrzést a magyar határnál