Dzsingisz kán unokájának levele szerint Magyarország elfoglalása után Róma következett volna
784 évvel ezelőtt, 1241 áprilisában a magyar történelem egyik legsúlyosabb katonai veresége következett be a Sajó folyó mentén. A muhi csata során a Mongol Birodalom seregei elsöprő győzelmet arattak IV. Béla király csapatai felett, súlyos veszteségeket okozva az országnak. A tragikus események után azonban példátlan megújulás következett, hiszen a teljes pusztulás küszöbére sodródott királyság végül képes volt önerejéből talpra állni.
A mongolok előrenyomulása
A 13. század első felében a mongolok, élükön Dzsingisz kán leszármazottaival (legfőképp rangidős unokájával, Batu kánnal), hatalmas területeket hódítottak meg Ázsiában és Kelet-Európában. A Kaszpi-tengertől egészen a Távol-Keletig nyúló birodalom katonai ereje rendkívüli fenyegetést jelentett a keresztény világ számára. A nyugat felé nyomuló haderő célpontjai között Magyarország is szerepelt, amit a MúltKor beszámolója szerint Julianus barát már 1237-es jelentésében is előre jelzett.
A dominikánus szerzetes szerint a mongolok Róma elfoglalását is tervbe vették.

Gellért és Julianus barát szobra a budai várban. Fotó: Gyurika/Wikimedia
IV. Béla nehéz döntései
IV. Béla uralkodása kezdetétől fogva megosztotta a főnemességet, hiszen az apja által szétosztogatott királyi birtokokat igyekezett visszaszerezni. A király népszerűsége tovább csökkent, amikor 1239-ben befogadta a kunokat, akik a mongol hódítások elől menekültek. Ez a lépés a nemesség és a lakosság körében is bizalmatlanságot szült, és hozzájárult a társadalmi feszültségek kiéleződéséhez. A mongolok figyelmét sem kerülte el a kunok magyarországi jelenléte. Batu kán leveleiben egyértelmű fenyegetéseket fogalmazott meg, és figyelmeztette IV. Bélát, hogy a kunok védelme súlyos következményekkel járhat.

IV. Béla király menekül a tatárok elől. Fotó: Mazarin07/Wikimedia
A kun vezér meggyilkolása
1241 márciusában a mongol seregek átlépték az ország határait. Tomaj Dénes nádor seregét hamar megsemmisítették, IV. Béla pedig mozgósította az ország haderejét, és Pestre rendelte a katonákat – köztük a kunokat is. Az osztrák herceg, II. Frigyes ugyan támogatást ígért, de végül elállt az együttműködéstől.
A közvélemény a kunokat tette felelőssé a támadásért, vezérüket, Kötönyt megölték, mire a kunok elhagyták az országot, további káoszt és pusztítást hagyva maguk után. A magyar haderő – mintegy húszezer fővel – a Sajó mentén, a mai Borsod-Abaúj-Zemplén megyében verte fel táborát. A védekezést szekérvár kiépítésével próbálták biztosítani, ám a túl szűk tér miatt a mozgás korlátozottá vált, ami jelentős hátrányt jelentett a harc során.
A muhi ütközet
Április 11-én a mongolok először éjjel támadtak. Kálmán herceg és Ugrin érsek kezdetben sikeresen visszaverték az ostromot, de másnapra a Szubotáj vezette mongol hadak áttörték a magyar védelmet. A szekértábort körbezárták, és heves nyílzáporral támadták a bent rekedt katonákat.
A magyar sereg kitartott másnap estig, de a tartalékok elfogytak, a kimerült katonák képtelenek voltak tovább védekezni. A mongolok ynitva hagytak egy menekülési útvonalat, csakhogy ott is lemészárolták a visszavonulókat. Sokan mocsárba fulladtak, vagy nyílzápor áldozatai lettek. IV. Béla csak testőrei önfeláldozása árán tudott megmenekülni.
A csatában elesett a magyar hadsereg nagy része, köztük számos főúr, két érsek és számtalan katona.

A muhi csata korabeli ábrázolása. Fotó: Wikimedia
A király menekülése és a tatárjárás következményei
IV. Béla először Bécsben próbált menedéket keresni, de Frigyes herceg nem segített rajta, sőt, kifosztotta, és három megye átadására kényszerítette. A király végül Dalmáciáig menekült, míg az országban a mongolok – és nyugat felől a német seregek – szinte akadálytalanul pusztítottak.
A muhi vereség súlyos emberveszteséggel járt: a történészek becslése szerint a magyar lakosság egynegyede odaveszett. Az ország lakatlanná vált területeire csak évtizedek alatt lehetett újra életet vinni. A nehézségek ellenére IV. Béla újjászervezte az országot, és megerősítette a királyi hatalmat. A muhi csata így nemcsak a nemzet egyik legsötétebb napját jelenti, hanem a megújulás kezdetét is.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Lehet, hogy életre bukkantunk a Marson 50 éve, de rögtön el is pusztítottuk azt
Egy új szuperkontinens hozhatja el az emlősök és az ember végzetét
Mi az a gonosz tengelye, és miért tűnik úgy, hogy az univerzum hozzá igazodik?
Milyen hangokat hallhatunk a Marson, és hogyan különböznek a Földön hallhatóaktól?
A fehér kínzás: Egy erőszak nélküli módszer, amely kiirtja az ember személyiségét
Ahol új ismeretségeket és ismereteket szerzel – Nagy sikerrel zárult a 10. Startup Safari