Mennyire volt gazdag Kádár János valójában?
Kádár Jánosról sok embernek a puritán életmódja ugrik be elsőként. De vajon tényleg olyan visszafogott életet élt, vagy ugyanúgy kihasználta helyzetét, mint a legtöbb kommunista vezető?
Vajon ugyanúgy élt, mint Sztálinék?
1948-tól a szemlőhegyi Cserje utcai villában lakott, szolgálati Mercedes W116-tal közlekedett, és nagyobb távolságokra különvonattal utazott, nem repülőgéppel. Nem kedvelte azonban a nagy ivászatokat és lakomákat, de a vadászat szenvedélye jelentős volt, még saját vadászegylettel is rendelkezett.
A Kádár-korszak gazdasági politikája és a vezető anyagi helyzete azonban összetett képet mutat. Bár Kádár személyesen nem volt pénzügyi szakember, és nem igazán érdekelte a gazdaság, a politikai vezetés érdekében nagy állami kiadásokat és külföldi hiteleket vett igénybe, hogy fenntartsa az ország életszínvonalát és ezzel a politikai stabilitást, írja a Dívány.
A rendszer alapja az volt, hogy az életszínvonal növekedésével a társadalom kevésbé foglalkozik politikával, így a kommunista hatalom biztonságban marad. Ez a “kádári alku” azonban inkább a hatalom diktátuma volt, mint valódi társadalmi megállapodás.

Kádár János Csillebércen 1973-ban. Forrás: Fortepan / Urbán Tamás
Az 1970-es és 80-as években a magyar gazdaság egyre inkább eladósodott, az infláció megjelent, és az életszínvonal nem nőtt, hanem csökkent, ami társadalmi problémákhoz vezetett, mint a korai halálozás, csökkenő gyermekvállalás, válások és alkoholizmus. Kádár János 1985-ben megpróbált visszatérni az életszínvonal növelését célzó gazdaságpolitikához, de a pénzügyi helyzet már nem tette lehetővé a korábbi színvonal fenntartását.
A kommunista elit anyagi helyzete jelentősen eltért az átlagemberekétől, derül ki a Promotions beszámolójából. Az 1950-es években a felső vezetők fizetése több mint tízszerese volt az átlagos munkásbérnek, és számos külön juttatásban részesültek, amelyek fedezték a lakhatást, élelmezést, közüzemi díjakat, szolgálati gépkocsit és egyéb költségeket.
Valójában Kádár János is a hatalmi elit kiváltságait élvezte, bár jóval visszafogottabb életet folytatott, mint például a jugoszláv Tito
Kádár és társai számára ez a rendszer biztosította a kényelmet és a hatalmi pozíciójuk fenntartását. Nyugdíjazásuk után is jelentős juttatásokat kaptak, például Münnich Ferenc, a forradalom leverésében is kitartó miniszterelnök magas nyugdíjat és állandó ápolói felügyeletet kapott.
Kádár János anyagi helyzete és élete a kommunista elit kiváltságos rétegéhez tartozott, ugyanakkor személyes életvitelében visszafogottságot tanúsított a nagyvilági luxussal szemben. Gazdaságpolitikája pedig a politikai hatalom megtartását szolgálta, amely hosszú távon a magyar gazdaság eladósodásához és társadalmi problémákhoz vezetett.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy 19. században elsüllyedt hajó roncsát találta meg egy 8 éves kisfiú
Rejtélyes tömegsír a szomszédunkban: 37 fej nélküli csontváz egy 7 ezer éves árokban
Magyar kutatók jöttek rá, hogyan képesek túlélni a rákos sejtek a kemoterápiát
Oroszország 2 éven belül megtámadhatja a NATO-t
Azt hitték, csak egy olcsó másolat, de valójában a Magna Carta egy eredeti példánya van náluk
A zanclai megaáradás a Föld történetének egyik legnagyobb természeti katasztrófája volt