Valóban Noé bárkájára bukkanhattak Törökországban?
A történelem egyik legismertebb legendája Noé bárkájához kötődik, amely szerint egy hatalmas özönvíz elől menekülve Noé és családja az összes állatfaj két példányával egy, Noé által épített óriási bárkán vészelte át Isten haragját.
A bibliai beszámolók alapján a bárka végül az Ararát-hegyen ért partot körülbelül 4300 évvel ezelőtt, amely ma Törökország keleti részén található, írja az Ancient Origins. Az évszázadok során számos kutató és kalandor próbálta megtalálni a bárka maradványait, ám bizonyítékok hiányában mindegyikőjük kudarcot vallott. Az utóbbi években azonban egy különös, hajó alakú földrajzi képződmény került a figyelem középpontjába, amely új reményt adott a legendás bárka nyomának megtalálásához.

A Durupinar-lelőhely, amelynek méretei megegyeznek a bibliai Noé bárkájával. Fotó: Ben Bender
A szóban forgó helyszín az Ararát-hegy közelében, Doğubayazıt városától délre található. A formáció elsőként 1959-ben került a figyelem középpontjába, amikor egy török pilóta légi felvételeket készített a környékről. A képeken egy hajóhoz hasonló, nagyjából 164 méter hosszú és 40 méter széles domb látható, amely a helyiek és kutatók fantáziáját egyaránt megmozgatta.
Azóta több expedíció is vizsgálta a helyszínt, de a tudományos közösség véleménye megoszlik arról, hogy természetes geológiai képződményről vagy ember alkotta maradványról van-e szó. A legújabb kutatások azonban új lendületet adtak a rejtélynek. Az elmúlt években amerikai és török kutatók közös csapata geofizikai vizsgálatokat végzett a helyszínen. Modern radartechnológiával és talajmintavétellel próbálták feltárni, mi rejtőzik a hajó alakú domb felszíne alatt. Az előzetes eredmények szerint a képződmény alatt szabályos, egyenes vonalak és üregek találhatók, amelyek egyesek szerint akár emberi kéz munkájára is utalhatnak.

Tényleg ez lehet Noé bárkája? Forrás: noahsarkscans.com
Az IFLScience beszámolója szerint azonban a szkeptikusok rámutatnak, hogy a térségben gyakoriak az ilyen, természetes eróziós folyamatok által kialakult formák. Szerintük a Noé bárkájára hajazó domb is egy ilyen geológiai képződmény lehet, amelyet a természet alakított ki, nem pedig a bibliai történet bizonyítéka.
Noé bárkájának keresése tehát továbbra is izgalomban tartja a kutatókat és a laikusokat egyaránt. Bár a tudományos bizonyítékok még nem egyértelműek, a törökországi hajó alakú domb újabb lehetőséget kínál arra, hogy közelebb kerüljünk a bibliai történet valóságához. Akár természetes, akár ember alkotta képződményről van szó, a helyszín mindenképpen lenyűgöző, és tovább táplálja az emberiség egyik legnagyobb legendáját.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mik ezek az óriási darazsak a kertben, és miért pont ők a legjobb szövetségeseink?
Új elmélettel egyesítenék a gravitációt és a kvantumilágot
Még 2 órán át sem tartott az első béketárgyalás Oroszország és Ukrajna között
Egy népszerű légitársaság leállítja menetrend szerinti magyarországi járatait
Napfény, hajók, networking – 12. alkalommal rendezték meg a Business Yacht Day-t Balatonkenesén
Megetette magát egy óriási kígyóval, elmesélte, milyen volt