Trump átengedte Putyinnak a győzelmet a telefonhívásban az európai vezetők szerint
Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn két órát beszéltek telefonon, de a tárgyalás nem a várt eredményt hozta.
Trump álláspontja folyamatosan változik az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban. Az elmúlt hetekben úgy tűnt, Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel rendeződött a viszonya, míg Putyinnal szemben fogy a türelme. Most viszont mégis úgy tűnik, átengedett Oroszországnak egy kisebb győzelmet, írja a BBC.
A Putyinnal folytatott kétórás telefonbeszélgetés után azt mondta, hogy a békeszerződés feltételeiről csak Oroszország és Ukrajna között lehet tárgyalni – és talán a pápa segítségével.
Az amerikai elnök ennek ellenére nem veszítette el optimizmusát a béke kilátásaival kapcsolatban, és a közösségi médiában azt írta, hogy a harcoló felek „azonnal megkezdik” a tárgyalásokat a tűzszünetről és a háború befejezéséről.
Oroszország követelései
Ez némileg ellentmondott az orosz álláspontnak. Putyin csak annyit mondott, hogy országa kész együttműködni Ukrajnával egy „memorandum kidolgozásában egy lehetséges jövőbeli békemegállapodásról”. Ezek a megfoghatatlan fogalmak aligha tűnnek olyan szilárd alapnak, amelyre gyorsan lehet tartós megállapodásokat kötni.
Putyin ismét hangsúlyozta, hogy bármilyen megoldásnak foglalkoznia kell a háború „kiváltó okaival” – amelyekről Oroszország a múltban azt állította, hogy Ukrajna Európához való szorosabb kapcsolatra való törekvése.
Sem Kijev, sem Moszkva nem hajlandó engedni, mivel Oroszország továbbra is azt követeli, hogy Ukrajna ismerje el megszállt területeit orosznak, és hagyjon fel NATO-ambícióival. Ezeket a követeléseket Volodimir Zelenszkij ukrán elnök határozottan elutasítja, és nem hajlandó semmilyen területet átengedni Putyinnak.
A Kreml szerint a telefonbeszélgetés „őszinte és barátságos” volt, elárulva, hogy a két vezető a keresztnevükön szólította egymást, és egyikük sem akarta előbb letenni a telefont.
Trump visszaléphet a tárgyalásoktól
A Truth közösségi oldalon a hívás után Trump azt írta, hogy Oroszország és Ukrajna „azonnal tárgyalásokat kezd” a tűzszünetről, hozzátéve, hogy „ennek feltételeiről a két fél fog tárgyalni”. De fennáll annak a lehetősége, hogy Trump legújabb álláspontja az ukrajnai háborúról annak a jele lehet, hogy az USA végül elhagyja a tárgyalóasztalt.
Később hétfőn Trump azt mondta, hogy nem fog elállni a két ország közötti tárgyalások közvetítésétől, de elismerte, hogy van egy „vörös vonal a fejében”. „Nagy egók vannak benne, de szerintem valami történni fog” – mondta. „És ha nem, akkor én visszalépek, és nekik kell továbbmenniük.”
Európa kritikusabb az orosz viszonnyal szemben
Trump azt is elutasította, hogy újabb szankciókat vezessen be Oroszországgal szemben, hogy növelje a nyomást Putyinra, hogy komolyan vegye a tárgyalásokat. „Európát továbbra is sokkolja” amerika eltávolodása a nyugati szövetségtől – mondta a Newsweeknek Anders Åslund svéd közgazdász, a stockholmi Szabad Világ Fórum vezető munkatársa, a Georgetown Egyetem adjunktusa és az Oroszország krónikás kapitalizmusa című könyv szerzője, aki mind az orosz, mind az ukrán kormány gazdasági tanácsadójaként is dolgozott már. Carl Bildt volt svéd miniszterelnök az X-en (korábban Twitter) azt mondta, hogy a hívás „kétségkívül győzelem Putyin számára”.
Ukrajna és európai szövetségesei azt szeretnék, ha Trump szankciók és több katonai támogatás révén növelné a nyomást Putyinra, hogy Kijev megerősítse pozícióját a tárgyalásokon. Nem hisznek abban, hogy Putyin elfogadható feltételekkel leállítja az inváziót, hacsak nem kényszerítik erre.
Trump „hátrébb lép” – mondta a Financial Timesnak egy magas rangú európai diplomata, akit tájékoztattak a hívásról. „Ukrajna támogatása és finanszírozása, nyomásgyakorlás Oroszországra: ez most már mind rajtunk múlik.”
Meghajol Putyin előtt
Aslund szerint Trump kapitulál Putyin előtt. „Trump minden Oroszországgal kapcsolatos cselekedetében azt jelzi, hogy ő csupán junior partnere Putyinnak, elfogadja gazdája álláspontjait, és soha nem emel valódi kritikát, még ha néha megpróbálja is fedezni a hátát néhány csipkelődéssel” – mondta.
„Jobb, ha tudatosítjuk, hogy személy szerint Trump Putyin barátja és szövetségese” – tette hozzá. „A kérdés az, hogy az amerikai politeia mennyire képes még Trumpot bekeríteni. Európát továbbra is sokkolja, hogy a nyugati szövetség előző horgonya elhagyta.”
Boris Pistorius német védelmi miniszter szerint Putyint a tettei, nem pedig a szavai alapján kell megítélni, és hogy a Trumppal folytatott telefonbeszélgetése után „továbbra is »szájhősködéssel« játszik az időre”.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
XIV. Leó pápa is beszállt a béketárgyalásokba
Így menekült meg Vajdahunyadvár az elbontástól
Víz alatt tárták fel az első szervezett civilizációt?
Megfejtették az arany eredetének rejtélyét? A válasz egy ritka kozmikus kitörés lehet
A NASA figyelmeztet: hatalmas napviharok érik el a Földet
4 elképesztő régi mesterség, amelyek kivesztek a hétköznapokból