Az ígéretek – és a látványtervek – szerint a Budavári Palota északi szárnya pontosan úgy fog kinézni, ahogyan a második világháborús ostrom előtt tárult az ide látogatók szeme elé. A Nemzeti Hauszmann Program azt ígéri, hogy a Budavári Palota ismét azt az arcát mutassa, amelyet fénykorában, a 19-20. század fordulóján. Ehhez azonban egy fal kivételével a teljes északi szárnyat lebontották és most vasbetonból építik újjá. Íme néhány kép, így haladnak a munkával.
Újjáépül a Várnegyed és a Királyi Palota
Az Orbán-kormányok ciklusokon átívelő célja, hogy a lehető legtöbb budavári épületet újjáépítsék vagy helyreállítsák, amelyekre nem volt pénz a második világháborús szovjet ostromot követően. Kevesen tudják, hogy Budapest szenvedte el a világháború Leningrád (Szentpétervár) és Sztálingrád (Volgográd) utáni harmadig leghosszabb ideig tartó ostromát, amelynek során nemcsak a polgári és katonai áldozatok száma volt szörnyen magas, hanem az épített örökségben végzett pusztítás. Az ostrom áldozatává vált maga a Királyi Palota is (a korban Horthy kormányzó lakhelye) és szinte a teljes Várnegyed, a kezdődő kommunista korszaknak pedig nem volt sem pénze sem szándéka visszaállítáni az eredeti állapotokat.

A lerombolt Budavári palota, Fotó: Fortepan/Fortepan
Az Orbán-kormányok ciklusokon átívelő célja helyreállítani a szerintük 19-20. századi állapotokat, többek között ennek keretében újult meg az egykori karmelita kolostor (ahova beköltözött a miniszterelnök), vagy építik újjá az egykori Honvéd Főparancsnokság épületét. A legnagyobb projekt azonban kétségtelenül maga a Királyi Palota és az ahhoz kapcsolódó különféle egyéb épületek és épített műemlékek, amelyek újjáépítésére és átadására tervezetten, az elmúlt évtizedben folyamatosan került sor.
- Kulturális csomópontként nyit újra a Mária Magdolna-torony
Így néz ki majd az északi szárny, ha elkészül:
Érdemes tudni, hogy a Királyi Palota 1891-ben kinevezett építésvezetője, Hauszmann Alajos a korban kevésbé törődött az új palota alatt lévő például középkori romokkal, így kerülhetett elő áprilisban egy 14-15. századi nemesi ház még megmaradt mélypincéje különféle felbecsülhetetlen leletekkel, köztük pénzérmékkel.
- Lenyűgöző leletet találtak a Budavári Palota felújítása során régészek
Vasbentonból építik újjá a Budavári Palota teljes északi szárnyát
A második világháborút követően még annyira sem törődtek a precíz helyreállításra: így kaphatott például a Királyi Palota olyan tetőzetet, amit ma is láthatunk szemben a korábbi, cizellált, historizáló tetőzettel. A palota északi szárnya a szakértők szerint teljesen elpusztult, abból csupán egyetlen eredeti, hauszmanni falrész maradt, így a mostani kivitelezés során is csupán ezt hagyták meg, minden mást leromboltak.
A látványtervek szerint egyébként a palotaszárnyat az eredeti kinézetének megfelelően építik most vissza, igaz, vasbetonból. A Nemzeti Hauszmann Program posztja szerint egyébként ez a tervezett ütemben zajlik, kiemelt figyelmet fordítanak a modern építési előírásoknak és méltó szerephez juttatják a hagyományos technológiákat is. Jelenleg pedig párhuzamosan folyik mind a szerkezetépítés (ld. a képeket), illetve a díszítőelemek újragyártása.
- 100 év után hamarosan újra láthatjuk a világhírű kaput a Budavári Palotánál – Képek

Forrás: FB/Nemzeti Hauszmann Program
Utóbbi kapcsán elkészültek a minntadarabok, jelenleg a belső műmárvány- és gipszstukkóelemek gyártásán dolgoznak a szakemberek. Emellett meghatározták “a külső homlokzat vakolatának színét, textúráját és anyaghasználatát, valamint készülnek a mészkőből faragott lábazatok és díszítőelemek, a keményöntvények, továbbá a kovácsoltvas falikarok és lámpatestek, illetve a Jungfer-kapu végleges szerkezeti elemei. A tetőzethez tartozó réz- és díszműbádogos elemek megformálása is készül.”

Forrás: FB/Nemzeti Hauszmann Program
Ami készen van már az a “földszinti kiállítótér, valamint a későbbi kávézónak helyet adó tér dongaboltozata az első emeleten.” A program célja, hogy ne csupán látványában, hanem anyaghasználatában és az építési módszerek tekintetében is olyan legyen az új északi szárny, mint amilyen volt az építésekor.

Forrás: FB/Nemzeti Hauszmann Program
A poszt szerint a cél, hogy az északi szárny is visszanyerje “eredeti tömegét, gazdagon díszített homlokzatát és a hajdani mozgalmas tetőzetet. Az épület újra átjárhatóvá válik a Szent György tér és a Hunyadi udvar között, belső terei közül pedig újjászületik a vesztibül, a fedett belső udvar, a ruhatár előcsarnoka, valamint a Munkácsy-terem is”, tették hozzá.
Olvass nálunk további cikkek építészet témában.
Végezetül ismét egy látványterv az északi szárnyról:

Forrás: FB/Nemzeti Hauszmann Program
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ismét Putyin egészségi állapota a téma – nagy bajban az orosz elnök?
Íme az első magyar település, ahol korlátozták az ingatlan adás-vételt: őket nem akarják beengedni a rossz nyelvek szerint
Alaposan megváltozik a fővárosi közlekedés: leáll egy forgalmas fejpályaudvar, Budán pótlóbuszok indulnak
Ismét brutálisan nőttek az albérletárak Magyarországon, az egyetemisták miatt újabb élénkülést várnak
Vigyázat! Eddig ismeretlen, durva betegségeket terjeszthetnek a magyarországi szúnyogok
Trump és Fico után Orbán élete is veszélyben? Majka előadását támadja a kormánymédia, szerinte csak egy geg volt – VIDEÓ