Az orosz gazdaság egyre mélyülő válságba süllyed, pánikolnak az oroszok
A Nyugat legutóbbi, Oroszország elleni szankciói felkorbácsolták a gazdasági válságtól való félelmet, miután a rubel a történelmi mélypontra zuhant a dollárral szemben.
Az NBC News tudósítása szerint a kiszélesedő nyugati szankciók felforgatták az orosz gazdaságot, az orosz rubel közel 30 százalékot gyengült az amerikai dollárral szemben, ami arra késztette az aggódó oroszokat, hogy órákon át sorban álljanak az ATM-ek előtt.
Vlagyimir Putyin orosz elnök múlt heti döntése nyomán kibontakozó háború és annak nemzetközi következményei azt eredményezték, hogy leállt az orosz tőzsde, miközben Putyin a gazdasági válsággal kapcsolatos megbeszéléseket folytatott vezető tisztségviselőivel.
Az orosz jegybank emellett 9,5 százalékról 20 százalékra emelte a kamatot a rubel értékének védelme érdekében. Az infláció már az Ukrajna elleni orosz katonai támadás előtt is 8,7 százalékos volt, ami 2016 óta a legmagasabb érték.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője „súlyosnak” nevezte az új nyugati szankciókat, amelyek magukban foglalják egyes orosz bankok blokkolását a SWIFT nemzetközi fizetési rendszerből, valamint Oroszország hatalmas devizatartalékai felhasználásának korlátozását, de hétfőn azzal érvelt, hogy „Oroszországnak megvan a szükséges lehetősége a kár kompenzációjára.”
Ennek ellenére az orosz lakosság továbbra is aggódik a súlyos gazdasági válság kialakulásától.
A Sberbank, Oroszország legnagyobb bankjának egyik európai leányvállalata azt mondta, hogy “nagyon rövid időn belül jelentős betétkiáramlást tapasztaltak”
– jelentette a CNBC.
Az ország legutóbb 2014-ben szembesült jelentős készpénzválsággal az olajárak csökkenése miatt. A jegybank a múlt héten közölte, hogy a megnövekedett keresletre való tekintettel növelni fogja az ATM-ek készpénzellátását.
A későbbiekben egyes bankfiókok akár be is zárhatnak, illetve az ország „bankszünetet” hirdethet a válság elmélyülésének megelőzése érdekében.
Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma hétfőn újabb szankciókat jelentett be “Oroszország vagyonának kulcsfontosságú forrásainak vonatkozásában”, amelyek az orosz központi bank egyesült államokbeli vagyonát és az amerikai tulajdonban lévő bármely pénzügyi eszköz felhasználását korlátozná. A minisztérium egy kulcsfontosságú orosz szuverén vagyonalapot, az orosz közvetlen befektetési alapot és annak vezérigazgatóját, Kirill Dmitrijevet, Putyin szövetségesét is szankcionálta mintegy 10 milliárd dollár értékben,
A Biden-kabinet becslése szerint a megnövelt szankciók “több százmilliárd dollár” orosz forrást érinthetnek.
Az amerikai kormány illetékesei szerint Németország, Franciaország, az Egyesült Királyság, Olaszország, Japán, az Európai Unió és mások is csatlakoznak az Egyesült Államokhoz az orosz jegybank megtámadásában.
A rubel meredek leértékelődése az orosz állampolgárok életszínvonalának csökkenését jelentené – vélekedtek közgazdászok és elemzők. Az oroszok továbbra is sok importárura támaszkodnak, ezeknek a cikkeknek az ára valószínűleg az egekbe fog szökni.
Az orosz kormánynak közbe kell lépnie a hanyatló iparágak, bankok és a gazdasági szektor támogatása érdekében, de ha nem férnek hozzá az olyan kemény valutákhoz, mint az amerikai dollár és az euró, előfordulhat, hogy pénznyomtatásához kell folyamodniuk, amely gyorsan hiperinflációba torkollhat.
Érdemes elolvasniMinden idők legkeményebb szankcióit alkalmazza az EU Oroszország ellen
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mi történt az első hálaadáson valójában?
Ez az egyetlen, univerzálisan érthető szó, amely globálisan megjelenik
A Curiosity kettétört egy marsi követ, meglepő dolgot talált
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat