A világ legnagyobb cégei sorra jelentik be szolgáltatásaik korlátozását Oroszországban – itt a frissített lista
Az orosz hadsereg inváziója miatt egyre több vásárló bojkottálja az orosz termékeket, és a világ legnagyobb cégei is sorra szállnak ki az orosz piacról. Az értelmetlen öldöklés és rombolás ellen így tesznek a világ legnagyobb vállalatai:
A magyarországi Sberbank bedőlésére mindenki felkapta a fejét idehaza, de ez még semmi a nemzetközi szintű bojkotthoz képest.
Apple
Az Apple lett a legújabb nagyvállalat, amely leállította minden termékértékesítését Oroszországban, írja a BBC.
Az Apple általában visszafogja magát, ha globális ügyekről van szó. Például rengeteg kritikával szembesült, amiért nem állt ki Kínával szemben az ujgurokkal való bánásmód miatt. Ez a lépés tehát jelentős és szokatlan az iPhone-gyártótól.
A technológiai óriásvállalat közölte, hogy “mélyen aggódik” az orosz invázió miatt, és kiáll azok mellett, akik “az erőszak következtében szenvednek”.
Az Apple Pay és más szolgáltatások, például az Apple Maps is korlátozottak.
Az orosz nyelvű mobil banki alkalmazások, például az orosz VTB Bank applikációja a RIA hírügynökség szerint hamarosan nem működhet teljes mértékben az Apple iOS operációs rendszerét használó készülékeken.
Az Apple iPhone-jai a harmadik legkelendőbb okostelefonok Oroszországban, a tavaly eladott készülékek mintegy 13%-át szállították,a Counterpoint piackutató cég szerint. Ez azonban az Apple globális iPhone-eladásainak kevesebb mint 2%-át jelenti.
Nike
A Nike nem kommentálta a konfliktust, de
a vásárlók már nem tudják online megrendelni a termékeit.
Egy automatikus üzenet szerint a Nike leállítja az online rendeléseket, mert nem tudja garantálni az áruk kiszállítását az oroszországi vásárlóknak. A weboldal azonban a vásárlókat a legközelebbi Nike-üzletekhez irányította.
A Google eltávolította az orosz államilag finanszírozott kiadókat, például az RussianToday-t a funkcióiból.
Korábban a Google korlátozta az orosz kormány által finanszírozott hírügynökségeket a YouTube hirdetési eszközeiben és egyes funkcióiban.
“Elkötelezettek vagyunk a szankciós előírások betartása mellett, és továbbra is figyelemmel kísérjük a legújabb útmutatásokat”
– írta a vállalat egy blogbejegyzésben. A vállalat azt is közölte a BBC-vel, hogy a Google Payt korlátozták az országban – a szankciós bankokat használók számára. A Google azonban nem blokkolta a Google Payt Oroszországban.
A Google azt is közölte, hogy “szolgáltatásaink többsége (mint például a Keresés, a Térképek és a YouTube) jelenleg is elérhető Oroszországban, továbbra is hozzáférést biztosítva a globális információkhoz és perspektívákhoz”.
A globális márkák egymás után távolodnak el Oroszországtól
Nokia
Eközben a finn Nokia hálózati berendezéseket gyártó cég közölte, hogy leállítja az Oroszországba irányuló szállítást, hogy eleget tegyen az országgal szemben az ukrajnai inváziót követően bevezetett szankcióknak.
Netflix
Hétfőn a Netflix is közölte, hogy “nem tervezi” állami csatornák felvételét oroszországi szolgáltatásába. Az orosz előírások szerint 20 szabadon fogható hír-, sport- és szórakoztató csatornát kellett volna közvetítenie az országban.
Hajózási cégek
A világ legnagyobb hajózási cégei, a dán Maersk és a genfi székhelyű MSC kedden szintén felfüggesztették az országba irányuló és onnan induló konténerszállítást. Nagy-Britannia szintén megtiltotta az Oroszországból érkező hajókat a frissített szankcióiban. Oroszország a világ árucikkeinek hatodát szállítja, így most a hajózási kereskedelem jelentős részétől lesz elzárva.
Repülőgyárak
Az Airbus és a Boeing leállítja a repülőgép-alkatrészek szállítását az orosz légitársaságoknak, írja a The Guardian.
Harley-Davidson
A Harley-Davidson motorkerékpárgyártó cég szintén felfüggesztette az üzletmenetet és a motorjainak szállítását Oroszországba.
VISA, Mastercard, AMEX
Az amerikai hitelkártya-óriások, a Visa, a Mastercard és az American Express közölték, hogy a Moszkva ukrajnai inváziójára válaszul hozott nemzetközi szankciókat követően blokkolják az orosz bankokat a fizetési hálózataikból, írja a France24.com.
További cégek
A Business Insider összeszedett további nagyvállalatokat, amelyek kivonultak vagy korlátozzák az oroszországi szolgáltatásaikat:
- BP – a világ egyik legnagyobb olaj- és gázvállalata, a legnagyobbak (supermajor) egyike
- Shell – holland-angol multinacionális olajvállalat, a legnagyobbak (supermajor) egyike
- A Volvo és a Daimler Truck Holding tehergépkocsi-gyártók
- a világ egyik legnagyobb autógyártó cégcsoportja, a General Motors (GM)
- az egyik piacvezető online utazásszervező cég: Expedia
Az elmúlt napokban egy sor ismert márka vonult vissza Oroszországtól, köztük filmstúdiók, autógyártók és technológiai cégek: Nem érdekli a hollywoodi stúdiókat a veszteség, leállították az új filmek oroszországi forgalmazását
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén