Peking olyan pofont adott Moszkvának, ami teljesen elvághatja a nemzetközi bankszektortól
Amikor Ukrajna orosz inváziója miatt a Visa és a Mastercard felfüggesztették a szolgáltatásaikat az országban, Oroszország arra számított, hogy a kínai UnionPay fizetési rendszerre átállva ellensúlyozhatja ennek negatív hatásait. Ám most úgy tűnik, hogy teljesen magukra maradtak.
A Fortune magazin szerint az UnionPay is beszünteti Oroszországi tevékenységét – a szerdai döntést követően az orosz ügyfelek tegnap már nem is tudták használni az ilyen típusú kártyáikat.
Oroszországban a belföldi pénzügyi tranzakciók a Nemzeti Fizetési Kártyarendszeren keresztül történnek, függetlenül azok fajtájától, ám a nemzetközi utalások mind valamely globális rendszert használják.
Azzal, hogy mostantól mind a három nagy szolgáltató bojkottálja az orosz fizetéseket, gyakorlatilag teljesen ellehetetlenítették külföldi globális pénzügyi kapcsolataikat.
A 2002-ben indult UnionPay egy állami vezetésű pénzügyi szolgáltatási hálózat, amelyet a kínai központi bank, a People’s Bank of China üzemeltet és a Nilson Report 2020-as adatai szerint a világ második legnagyobb kártyamárkája 32%-os piaci részesedésével.
A háború kitörése után a Visa és a Mastercard szinte azonnal kivonult az orosz piacról, ami miatt – bízva a hagyományos kínai-orosz barátságban – Oroszország nemzetközi kereskedelmi bankjai átálltak a UnionPay rendszerére.
Kína döntése azonban ezt az utat is lezárta az ország elől, aminek oka a szankcióktól való félelemben keresendő.
A UnionPay székhelye ugyanis az Egyesült Államokban található és a fizetési rendszer USA dollárt használ, annak ellenére, hogy magát a hálózatot Kínában hozták létre. Ez a tényező pedig lehetőséget ad arra, hogy az Egyesült Államok szankcióit kiterjesszék a szolgáltatóra.
A kínaiak erősen aggódnak, hogy a nemzetközi embargó célpontjává válhatnak, ha együttműködnek az orosz bankokkal. Ezek a szankciók magukban foglalhatják az amerikai magánszemélyekkel vagy cégekkel folytatott üzleti tevékenység megtiltását, vagy árucikkek az USA-ba történő importálását és exportálását.
Ez ténylegesen elszakíthatja az UnionPay-t a globális pénzügyi rendszertől – ami sokkal jövedelmezőbb, mint önmagában az orosz piac.
Néhány hete Amerika egyértelmű figyelmeztetést küldött a kínai vezetésnek arra vonatkozóan, hogy ha kereskedelmi tevékenységükkel továbbra is segítik Oroszországot, annak komoly következménye lesz az amerikai-kínai kereskedelmi kapcsolatokra.
Peking figyelmeztette a három nagy kínai állami olajtársaságot, hogy kerüljék az új oroszországi befektetéseket, amit mi sem bizonyít jobban, hogy a múlt hónapban az állami tulajdonú Sinopec olajtermelő felfüggesztette a tárgyalásokat egy jelentős oroszországi vegyes vállalatról a Siburral, az ország legnagyobb petrolkémiai vállalatával.
Mind a Bank of China, mind az Industrial and Commercial Bank of China, Kína két legnagyobb hitelbankja szintén felhagyott azzal, hogy az ügyfeleknek finanszírozási lehetőségeket kínáljanak orosz nyersanyagok vásárlásához – írja a Bloomberg.
A Huawei Technologies pedig – ami a Nokia és az Ericsson februári kivonulása után egyike volt a kevés még megmaradt, az 5G technológiát kiszolgálni képes technológiai beszállítónak – felfüggesztette az új hálózati berendezések eladását orosz ügyfelek számára – jegyzi meg az Izvesztyia orosz kiadó.
Hivatalosan Kína megtagadta az Oroszországgal szembeni nyugati szankciókhoz való csatlakozást és úgy ítélte meg, hogy ezek ellentétesek a békére való törekvésekkel. Kínai tisztviselők az Egyesült Államokat és a nyugati szervezeteket, például a NATO-t hibáztatták az Oroszország és Ukrajna közötti feszültség fokozódásáért.
A gyakorlatban azonban Kína megpróbálhatja egyensúlyba hozni mind Oroszországgal mind a Nyugattal fenntartott gazdasági kapcsolatait.
“Peking nem akar a nyugati országoknak semmiféle okot adni bármiféle szankcióra, tilalomra vagy bojkottra”
– mondta Bruce Pang, a China Renaissance Securities makro- és stratégiai kutatási részlegének vezetője.
Érdemes elolvasniKína mégsem vásárolja fel az Európában “szankcionált” vált orosz olajat
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt