Mi az a digitális detox?
Az elmúlt egy, lassan másfél, a pandémia árnyékában töltött év megmutatta, hogy a digitális eszközökkel az izoláció számos nehézsége – ha nem is tökéletesen, de – áthidalható. Online platformokra került az oktatás, sok helyen a munkavégzés, de még a szeretteinkkel, barátainkkal való kapcsolattartás formái is alkalmazkodtak az új helyzethez. Mindezzel számos jó és praktikus megoldást is megismerhettünk, amelyeket a járvány lecsengésével is megőrizhetünk a mindennapi rutinjaink között. Azonban ennek a digitális hangsúlyeltolódásnak negatív hozadékai is lehetnek. Mentális egészségünk őrzése érdekében érdemes tudatosan bánni a technikával, hogy ne az eszközök és az online világ irányítsák az életünket.
A kapcsolat a külvilággal egyszerre szűkült és tágult
A pandémia izolációba rekesztett bennünket. Kis túlzással az egyetlen kapocs a külvilággal az elektronikus eszközeinken keresztül zajlott. Biztonságérzetünk fenntartása érdekében folyamatosan pásztáztuk a híreket a tévéműsorokon, közösségi médián keresztül, hogy naprakész információkat szerezhessünk. Online tartottuk a kapcsolatot ismerőseinkkel. Áttértünk a webshopos termékrendelésekre. Számos munkahelyen home office-ba, az oktatási intézményekben home schoolba kényszerültünk.
Miközben a fizikai találkozási lehetőségek beszűkültek, az online elérhetőségünk, készenléti üzemmódunk jelentősen növekedett. Az általunk elérhető világ kitágult, hiszen könnyedén dolgozhattunk együtt a pécsi, de akár külföldi kollégáinkkal is, ami esetleg korábban nem volt annyira a hétköznapi rutin része. Ezzel párhuzamosan az értekezletek, a tanórák, az online „találkozók”, az e-mailek és a mindezekkel kapcsolatos előkészítő feladatok esetében, vagy az általános internethasználat, de még a videó-játékok vagy a szerencsejáték használatának a terén is,
az online szcénában drasztikus mennyiségi ugrás következett be.
Az olyan tevékenységek is online térbe szorultak, amelyeket korábban papír-ceruza alapon, fizikai eszközökkel vagy akár a szabadban végeztünk. Még egy színházi előadást is közvetítésen keresztül tekinthettünk meg, hogy a sorozatstreaming csatornák megnövekedett nézéséről ne is beszéljünk.
Mindeközben az időbeli kitettség is nagyobb terhelést jelentett a korábbiakban megszokottakhoz képest, hiszen például nem kellett a közlekedési idővel vagy korán keléssel számolni. Sokan élték meg a helyzetet egy nagy, végeláthatatlan folyamként, ahol az egyetlen aktív kapcsolatot a külvilággal a tévé, a számítógép vagy az okostelefon jelentette.
Képernyő elé szögezett, folyamatos készenléti állapotként,
mely során nem csak a feladatok, hanem a hirtelen elsajátítandó digitális ismeretek mennyisége is megnövekedett.
Digitális túlterheltség ellen: digitális detox
Az online térbe terelődött mindennapok mind testi, mind mentális egészségükre rányomhatják bélyegüket. A folyamatos ülőmunka, a mozgáshiányos állapot megnövekedett mennyisége a közérzetünkre, fizikai állapotunkra is kihat. A kontroll nélküli online játékhasználat problémássá válhat, az éjszakai telefonozás, a közösségi médiával töltött órák, a megnövekedett képernyőidő, a sorozatok képi és hanghatásai az alvásminőségünket is ronthatják.
Mit tehetünk, hogy kikerüljünk a digitális eszközeink fogságából? A digitális túlterheltségben vissza kell szereznünk kontrollt, és a technikai eszközeinkkel töltött időt mind mennyiségileg, mind minőségileg tudatosabban a kezünkbe kell ragadni.
A digitális detox olyan időszakot jelöl, amikor offline üzemmódra váltunk.
Rövidebb időszakokra leválunk az internetről, félretesszük az okoseszközeinket. Mindez jótékony hatást gyakorolhat kedélyállapotunkra, csökkentheti a stressz mértékét, segítheti a pihenésünket, feltöltődésünket, inspirációkat, új lendületet is szerezhetünk általa.
Kezdeti lépések
Ennek egy lehetséges első lépése a helyzet felmérése, hogy képbe kerüljünk, mivel is állunk szemben. Érdemes néhány napon keresztül megfigyelni, mennyi időt töltünk a különféle képernyők előtt, és ez az idő mennyire hatékony, illetve mivel is telik pontosan. Ennek kivitelezése történhet naplózással vagy képernyőidőt mérő applikációval is, amikor feljegyezzük a technikai eszközök használatával töltött időket. Ez a rövid megfigyelés támpontot nyújthat abban, hogy milyen pontokon, milyen mértékű beavatkozásra van szükség.
A digitális méregtelenítés során az okoseszközök használatát tudatosabbá tehetjük.
Kezdeti lépés lehet például a használati idő korlátozása. Reggeli ébresztőórával kiválthatjuk, hogy ébredés után az első mozdulatunkkal a telefon után nyúljunk. Az esti elalvás megkönnyítése érdekében már a lefekvés előtt egy-két órával érdemes félretenni a mobilt, és helyette más esti rutint, például olvasást bevezetni. Támogatja ezen szokásaink megtartását, ha a telefont fizikailag is elérhetetlen távolságban, például egy másik szobában hagyjuk.
Csökkenti a digitális terhelést, ha hatékonyabban osztjuk be az időnket. A párhuzamos feladatvégzés, multitasking helyett egyszerre csak egy dologra fókuszáljunk, így gyorsabban végzünk a teendőinkkel. Néhány új applikációval, technikai megoldással (például Excel függvények, Chrome bővítmények, online szoftverek, projektmenedzsment platformok) vagy különféle feladatszervezési módszerekkel egyszerűsíthetjük, tervezhetjük, átláthatjuk a teendőinket, ezáltal rövidíthetjük a velük töltött időt.
Ellenállás a csábításnak
Sokat segít, ha az általunk használt alkalmazásokban kikapcsoljuk az értesítés funkciókat, vállalkozó szelleműbbek a közösségi applikációk törlésével is megpróbálkozhatnak. Ezzel is csökkentjük a csábítást, hogy minden pittyenésre a telefonra nézzünk. Ráadásul, mérsékelni tudjuk a figyelemelterelő hatásukat.
Számoljunk le az időrablókkal. Határozzunk meg időkereteket, hogy mivel mennyi időt tervezünk foglalkozni. Ha hosszabb időszakokban gondolkodunk, szakítsuk meg kisebb szünetekkel, hogy átmozgathassuk tagjainkat, felfrissíthessük magunkat.
Az is előnyünkre válhat, ha tisztába kerülünk az applikációk megtartó stratégiáival, például a közösségi médiában használt jutalmazó értékű lájkokkal és megosztásokkal vagy a változatos, újdonságként ható képi és hangingerekkel. Könnyebb ugyanis ellenállni a kísértésnek, ha megértjük a hatásmechanizmusát.
A digitális detoxnak nem szükséges drasztikusnak lennie, vannak, akik fokozatos „elvonásra”, mások táborokra vagy többnapos programokra esküsznek. Akárhogy is, tudatos odafigyeléssel és elhatározással, lépésről lépésre kiépíthetjük új szokásainkat, melyek segítenek bennünket abban, hogy visszanyerjük a kontrollt eszközeink felett, és az így felszabaduló időnket valami tartalmasabb programra, kikapcsolódásra vagy a pillanatok megélésre fordíthassuk.
Anna Shvets fotója a Pexels oldaláról
Felhasznált forrás:
Price, C. (2018). Digitális detox. Győzd le a mobilfüggőséget. Libri Kiadó, Budapest
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm