Aláírták az orosz-ukrán egyezményt, ez várható a közeljövőben
Orosz és ukrán tisztviselők megállapodást írtak alá Ukrajna fekete-tengeri kikötőkből származó gabonaexport engedélyezéséről, ami Antonio Guterres ENSZ-főtitkár és Recep Tayyip Erdogan török elnök szerint segít enyhíteni a globális élelmiszer-ellátási válságot.
A háborúzó országok a világ legnagyobb élelmiszer-exportőrei közé tartoznak, de az orosz invázió a Fekete-tenger de facto blokádjához vezetett, aminek következtében Ukrajna exportja a háború előtti szint hatodára esett vissza.
Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter és Olekszandr Kubrakov ukrán infrastrukturális miniszter külön írta alá a megállapodást pénteken, kínosan ügyelve arra, hogy nehogy egy asztalhoz üljenek vagy kezet fogjanak.
Az aláírási ceremóniára az isztambuli Dolmabahce palotában került sor, Erdogan és Guterres jelenlétében.
„Ma egy jeladó van a Fekete-tengeren: a remény és a lehetőségek jelzőfénye. Ez nagy megkönnyebbülés egy olyan világban, aminek nagyobb szüksége volt valami ilyesmire, mint valaha” – mondta Guterres, és felszólította Oroszországot és Ukrajnát, hogy maradéktalanul hajtsák végre a megállapodást.
A megállapodás azt jelenti, hogy péntektől 10 milliárd dollár értékű gabona kerül a piacokra – ez a tavalyi termésből származó 20 millió tonnás készlet, amely mostantól exportálható – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
A dokumentum120 napig érvényes, és további tárgyalások nélkül megújítható.
Az ENSZ illetékesei szerint a megállapodás értelmében Törökország és az ENSZ munkatársaiból álló koalíció figyelemmel kíséri majd a gabona berakodását a hajókba Ukrajna kikötőjében, illetve azok előre megtervezett útvonalon való haladását az ukrán és orosz erők által erősen elaknásított Fekete-tengeren.
Ukrán pilótahajók kísérik majd a gabonát irányító kereskedelmi tankereket, hogy az ukrán fél által biztosított csatornákon biztonságosan navigálhassanak a partvonal körüli, számos robbanószerrel szennyezett területeken.
A hajók ezután a törökországi Boszporusz-szoros felé veszik az irányt, ahol feszült figyelemmel követik majd őket az isztambuli közös koordinációs központban, ahol az ENSZ, Ukrajna, Oroszország és Törökország képviselői is helyet kapnak.
Ugyanez a központ hivatott ellenőrizni azt is, hogy a szállítóhajók csak élelmiszert szállítanak, nem pedig esetleg fegyvereket is, ami az orosz fél legnagyobb félelme.
Mevlut Cavusoglu török külügyminiszter szerint a pénteki isztambuli összejövetel „az első lépés a jelenlegi élelmiszerválság megoldásában”.
Az Egyesült Államok üdvözölte a megállapodást, de figyelmeztette Oroszországot, hogy teljes mértékben tegyen eleget az iratokban foglaltaknak.
Órákkal a papírok aláírása előtt a Kreml kijelentette, hogy „nagyon fontos” a gabonaexport felszabadítása.
„Nagyon fontos, hogy feloldjuk a műtrágyák, élelmiszerek és gabona szállítását a világpiacokra” – mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak.
„Viszonylag kis mennyiségű ukrán gabonáról van szó, de mégis nagyon fontos, hogy ez az áru eljusson a határokon kívülre.”
Alan Fisher, az Al Jazeera kijevi tudósítója szerint ukrán tisztviselők hangsúlyozták, hogy Moszkva és Kijev külön megállapodást írt alá az ENSZ-szel és Törökországgal.
„Ami az ukránokat illeti, ez az üzlet egyelőre lezárult. Úgy tekintenek erre, mint egy megállapodásra, amelyet az ENSZ-szel és Törökországgal kötöttek, nem pedig Oroszországgal” – mondta.
“Az ukránok egyértelműen agresszor nemzetnek látják az oroszokat, és a Nemzetközi Büntetőbírósághoz fordulnak egy teljesen új nyomozás megindítása érdekében azzal a szándékkal, hogy hivatalosan is ezzel a váddal illessék a moszkvai vezetést” – mondta Fisher.
Érdemes elolvasniAz ENSZ és a törökök közbenjárásával újraindulhat a gabonaszállítás
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon