Moszkva emelte a tétet a fogolycsere ügyében, ami diplomáciai feszültséget okozhat Németországgal
Orosz kormánytisztviselők azt kérték, hogy az ország hazai kémügynökségének egy volt ezredesét, akit tavaly Németországban gyilkosságért elítéltek, vegyék be az Egyesült Államok által javasolt hírhedt fegyverkereskedő Viktor Bout és Brittney Griner, valamint Paul Whelan cserealkujába, tudta meg a CNN.
A források szerint az oroszok a kémszervezet, az FSZB által használt informális háttércsatornán keresztül a hónap elején közölték az Egyesült Államokkal, hogy Bout mellett Vadim Kraszikov szabadon bocsátását is akarják. Kraszikovot decemberben ítélték el, mert meggyilkolt egy volt csecsen harcost, Zelimkhan „Tornike” Khangoshvilit a berlini Kleiner Tiergartenben 2019-ben. A férfi jelenleg életfogytiglani börtönbüntetését tölti Németországban.
A kérés több okból is problémás, elsődlegesen az elítélt fogva tartási helye miatt. Mivel a javaslat nem hivatalosan, hanem az FSZB szürke zónáján keresztül érkezett, az amerikai kormány nem tekintette legitimnek.
Ám – főként a közvélemény nyomásának köszönhetően – a Biden-kormány egyre eltökéltebb Griner és Whelan hazajuttatásában az Egyesült Államokba, az amerikai tisztviselők óvatosan érdeklődtek a németeknél, vajon hajlandóak-e bevonni Kraszikovot a fogolycserébe – ismerte el egy magas rangú német kormányzati forrás. Egy amerikai tisztviselő Krasikov „állapotellenőrzéseként” jellemezte a megkeresést.
Bár a kérelmet nem hivatalos csatornákon terjesztették elő, az FSZB kiterjedt hatáskörrel rendelkezik, és az orosz biztonsági apparátus alapvető része. Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban maga is a kémszervezet nagyhatalmú elődjének, a KGB-nek dolgozott.
Adrienne Watson, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője a hír nyilvánosságra kerülése után azt mondta, hogy “két jogtalanul fogva tartott amerikai túszul ejtése miatt egy harmadik ország őrizetében lévő orosz bérgyilkos szabadon bocsátása nem komoly ellenajánlat. Rosszul hiszik, hogy elkerülhetik az asztalon lévő megállapodást, amelyet Oroszországnak kell kötnie.”
John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács stratégiai kommunikációért felelős koordinátora pénteken megismételte Watsont szavait, és „rosszhiszemű kísérletnek nevezte Oroszország kérését egy nagyon komoly ajánlat elkerülésére”.
Hozzátette: “Sürgetjük Oroszországot, hogy vegyen komolyan ezt az ajánlatot.”
„Nincs arról szó, hogy a tárgyalások elakadtak, csupán az a helyzet, hogy az orosz fél nem hajlandó komolyan megfontolni az általunk előterjesztett ajánlatot. Nagyon szeretnénk látni, hogy Brittney és Paul hazajönnek a családjukhoz, ahová tartoznak. Jogtalanul fogva fogva őket. És mi folytatjuk az ennek érdekében végzett munkát” – mondta Kirby.
A külügyminisztérium egyik tisztviselője kijelentette, hogy “a sikeres eredmény lehetőségének megőrzése érdekében nem fogunk nyilvánosan kommentálni minden spekulációt”.
Blinken pénteken tárgyalt Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel a tervezett cseréről, ahol az amerikai diplomata szavai szerint „őszinte és közvetlen beszélgetést folytattak”.
„Arra köteleztem a Kreml-et, hogy fogadja el azt a lényeges javaslatot, amelyet Paul Whelan és Britney Griner szabadon bocsátásáról terjesztünk elő” – tette hozzá Blinken.
Az orosz külügyminisztérium közleménye szerint Lavrov “erősen azt javasolta” Blinkennek, hogy az Egyesült Államok térjen vissza a “csendes diplomáciához” az esetleges fogolycserével kapcsolatban “spekulatív információhintés nélkül”.
Arról nem adtak információt, hogy Kraszikov szóba került-e a tárgyaláson.
Ugyanakkor több forrás is megerősítette, hogy ha nem is biztosan Kraszikovot, de az oroszok két fogoly szabadon bocsátását követelik Grinerért és Whelanért cserébe. Moszkva az elmúlt hetekben nyilvánosan jelezte, hogy a kormány szeretné elérni Bout és egy orosz hacker, Roman Szeleznyev szabadon bocsátását, aki jelenleg 27 éves börtönbüntetését tölti az Egyesült Államokban.
Az amerikai tisztviselők azonban úgy vélik, Oroszország csak időt próbál nyerni azzal, hogy komolytalan ajánlatokat tesz Griner perének befejezéséig.
Érdemes elolvasniCélegyenesben a fogolycsere, szabadulhat a kosaras és az üzletember
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?