Moldova budapesti nagykövete: Számunkra rendkívül destabilizáló az orosz agresszió
A Daily News Hungary interjút készített Oleg Tuleával, Moldova budapesti nagykövetével, aki 2016 óta teljesít szolgálatot a magyar fővárosban. Beszélt arról, hogy milyen súlyos veszélyeket jelent országa számára az Ukrajnában zajló orosz invázió, miért ajánlja a moldovai turistáknak, hogy látogassanak el Magyarországra. De arról is beszél, melyik a három kedvenc magyar városa, és miért a bor a moldovaiak büszkesége.
DNH: Járt már korábban Magyarországon, mielőtt kinevezték budapesti nagykövetnek? Mi volt az első gondolata, amikor megtudta, hogy a magyar főváros lesz az életenek a következő fontos fejezete?
A 2016-os kinevezésem előtt többször jártam Magyarországon, elsősorban a Moldovai Köztársaság parlamenti képviselőjeként és a törvényhozó testületünkben működő Moldovai-Magyar Baráti Csoport tagjaként. Magánúton is jártam Magyarországon, mindig is lenyűgözött a csodálatos Budapest, amely a Duna gyöngyszeme. Még mindig szórakoztató észrevenni, hogy azok a helyek, amelyeket turistaként látogatunk meg, hosszabb ideig élve és dolgozva a megszokott környezetünk részévé válnak.
DNH: Meséljen egy kicsit magáról és eddigi szakmai tapasztalatairól. A hagyományos értelemben vett diplomataként dolgozik, vagy inkább karrierdiplomatának tartja magát?
A diplomáciai pályafutásom 2016-ban kezdődött itt Magyarországon. Korábban a Parlamentben és a kormányban szolgáltam, de vállaltam ezt a kihívást, hogy új lapot kezdjek a szakmai karrieremben. Kineveztek magyarországi nagykövetnek, de a Horvát Köztársaság, a Szlovén Köztársaság, Bosznia-Hercegovina és a Moldovai Köztársaság állandó képviselőjeként a Duna Bizottságban is nem rezidens nagykövetként tevékenykedtem.
Azt már a kezdetektől fogva láthattuk, amikor Budapestre jöttünk, hogy Magyarország és Moldova között valóban nagyon jó és nyitott a kapcsolat, és megfogadtam, hogy mindent megteszek azért, hogy az itt végzett munkám kézzelfogható eredményeket hozzon. A nagykövetségünk csapatának erőfeszítéseit bizonyítja, hogy a Moldovai Köztársaságot és Magyarországot 2020 óta stratégiai partnerség köti össze. 2020-ban kilenc hónapig volt szerencsém a Moldovai Köztársaság külügyminisztereként és európai integrációs minisztereként szolgálni, majd 2020 novemberében nagyköveti megbízatásra visszakerültem Budapestre.
DNH: Moldova mindössze 1000 kilométerre van Magyarországtól, tehát nagyon közel vagyunk egymáshoz. Milyen magyar termékeket lehet találni Moldovában? És milyen moldáv termékeket vásárolhatók meg nálunk?
Valóban közel vagyunk egymáshoz, viszont még van hova fejlődni a kereskedelem és a gazdaság szempontjából. A kétoldalú kereskedelmünk folyamatosan növekszik, de még mindig nehéz lesz a magyar vagy moldáv fogyasztóknak egy-egy terméket a származási országhoz kötni. Kétoldalú kereskedelmünkben a legnagyobb arányt az ipari termékek és a gyógyszerek teszik ki.
A Moldovai Köztársaság Magyarországgal folytatott külkereskedelmének volumene 2021-ben 163,40 millió dollárt tett ki.
A Moldovai Köztársaság Magyarországra irányuló áruexportja 2021-ben 41,80 millió dollár összeget regisztrált (1,5-szeres növekedés 2020-hoz képest). Magyarország Moldovai Köztársaságba irányuló magyarországi exportja 2021-ben 121,59 millió dollár összeget regisztrált, ez 21%-os növekedés 2020-hoz képest).
Mint látható, a tendencia pozitív, ami azt jelenti, hogy gazdasági és kereskedelmi együttműködésünkben még sok kiaknázatlan lehetőség rejlik.
Ezt a folyamatot természetesen segíti az OTP Bank sikeres tevékenysége a Moldovai Köztársaság pénzügyi-bankrendszeri piacán, amely nagyobb bizalmat ad a magyar üzletembereknek a Moldovai Köztársaságban történő befektetéshez és vállalkozásindításhoz. A Richter Gedeon gyógyszergyár és a takarmányellátásra szakosodott Vitafort szintén fontos referencianevek.
És bár a mezőgazdaság mindkét országban erős, a magyar piacon is fokozott érdeklődésnek lehetünk tanúi a moldáv mezőgazdasági termékek iránt. Nemrég több friss zöldség- és gyümölcstermelő indított exportot Magyarországra a Moldovai Köztársaságból.
DNH: Korábbi beszélgetésünkben említette, hogy Moldova informatikai nagyhatalom. Mit értett ez alatt pontosan? És hogyan érte el országa ezt az irigylésre méltó státuszt?
Az IT-ipar kétségtelenül a legdinamikusabban fejlődő és az egyik leggyorsabban növekvő gazdasági ágazat Moldovában, amely rendelkezik a gyors és hatásos digitális átalakuláshoz szükséges összes összetevővel: fejlett infrastruktúra, fejlett IKT (információs és kommunikációs technológiák) magánszektor, a hatóságok digitális átalakulásra összpontosító elkötelezettsége, valamint a digitalizáció elfogadására és használatára jól felkészült társadalom.
A legmagasabb fizetéseket kínálja ez a szektor, fiatalokat és kreatív embereket foglalkoztatja, digitálisan átalakítja az egész társadalmat, és a kormány kiemelt prioritása. Az információs és kommunikációs technológiai iparág az elmúlt években a Moldovai Köztársaság gazdasági növekedésének egyik mozgatórugójává vált.
A moldovai informatikai vállalatok sikeresen versenyeznek az európai vállalatokkal az olyan piaci szegmensekben, mint a szoftverfejlesztés és -támogatás, a mobilalkalmazások, a hálózat- és adatbázis-kezelés, és teljes termelésük mintegy 80 százalékát exportálják. Ezen a területen a legfontosabb moldovai partnerek az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Franciaország, Németország, Hollandia és Románia.
És igen, a Moldovai Köztársaság már több egymást követő évben több IKT-terméket exportál, mint bort.
Moldovának erős a jelenlegi és a feltörekvő IKT-szakemberek tárháza: évente több mint 2000 diák szerez diplomát IKT, mérnöki, modern technológiák és számos más műszaki területen. Számos kezdeményezés már támogatja a digitális eszközök általános érvényesítését az oktatási rendszer minden szintjén, mint például: Tekwill minden iskolában, Jövő tanterme kezdeményezés, Nemzeti program a digitális írástudásért a tanárok körében, valamint az online oktatási platformok.
A legtöbb moldovai informatikus a román és az orosz mellett legalább egy idegen nyelvet beszél. A fizetések továbbra is versenyképesek, és egyes IKT-vállalatoknak nehézséget okoz, hogy megtartsák a képzett munkavállalókat, akik a régióban keresnek jobban fizető állásokat. Becslések szerint a moldovai IKT-ipar jelenlegi munkaerő-állománya közel 30 500 szakember. Ennek jóval több mint 80%-a műszaki szakember, beleértve a szoftvermérnököket, üzleti elemzőket, minőségbiztosítókat és tesztelőket, fejlesztőket, termék- és projektmenedzsereket. A PwC Moldova által 2021-ben készített Paywell tanulmány szerint a moldovai IT-vállalkozásokban a munkavállalók felvételi aránya 29,1%, ami versenyképesebb, mivel egyre több vállalat választotta a moldovai üzletnyitás lehetőségét.
Hazánk versenyképes alternatívát jelent a “hagyományos” IT célpontokkal szemben, különösen a szoftverfejlesztés vagy a call centerek helyszínéül. Moldova rendelkezik a világ egyik legjobb – és legolcsóbb – internetkapcsolatával. A mobilhálózat-üzemeltetők kiváló internetkapcsolatokat kínálnak.
Fontos ugyanakkor hangsúlyozni, hogy a virtuális IT-parkokról szóló külön törvény és a moldovai IT-park létrehozása az egyik fő oka az ilyen gyors növekedésnek.
Ezt 2017-ben hozták létre a kormány kezdeményezésére. A várakozásoknak megfelelően a Moldova Innovációs Technológiai Park által kínált ösztönzők jelentős lendületet adtak az IKT-ágazat fejlődésének. Ez a virtuális struktúra ma 1200 rezidens céget egyesít, amelyek mindegyike mindössze 7%-os átalányjövedelemadót fizet (alkalmazott 7%-os egységes forgalmi adó, amely egy sor szociális adót is magában foglal). A Moldovai IT Parkot a Nemzetközi Távközlési Unió (ITU) az IT-ökoszisztéma előmozdításának és fejlesztésének egyik legjobb globális gyakorlataként ismerte el. A díjat a Budapesten megrendezett ITU Telecom World 2019 rendezvényen adták át.
DNH: Az Önök országát keletről a “Dnyeszteren túli Köztársaság” határolja. Hogyan jellemezné a jelenlegi kapcsolatukat? Hogyan kell elképzelni ezt az “államot”, amely hivatalosan Moldova része, Oroszországtól támogatást kap, ugyanakkor az ENSZ egyetlen tagállama sem ismeri el?
A Moldovai Köztársaság Dnyeszteren túli régiójának megoldatlan konfliktusa továbbra is a Moldovai Köztársaság szuverenitását, területi integritását és biztonságát érintő fő kihívás. A moldovai kormány szilárdan eltökélt abban, hogy nemzetközi partnerei segítségével békés, átfogó és fenntartható megoldást találjon a konfliktusra, amely a Moldovai Köztársaság szuverenitásának és területi integritásának tiszteletben tartásán alapul, nemzetközileg elismert határain belül.
Az ukrajnai háború kétségtelenül befolyásolta a transznisztriai rendezési folyamat kilátásait. A háború előtti, májusi 5+2-es fordulóra és a júliusi bajorországi informális konferenciára vonatkozó tervek elmaradtak. Célunk, hogy az 5+2-es formátumot “életben tartsuk”, mert már most is minden, a konfliktusmegoldási folyamat szempontjából fontos szereplőt magában foglal. A következő 5+2-es találkozóra valószínűleg az ukrajnai konfliktus megoldása után kerül sor. Szeretném még egyszer hangsúlyozni, hogy a Moldovai Köztársaság békés párbeszéddel és diplomáciai úton kívánja megoldani a Dnyeszteren túli konfliktust. Azt látjuk, hogy a Dnyeszteren túli régió polgárainak abszolút többsége nem akar háborús övezetben élni, és békét akar, a régió vállalatai pedig elsősorban az EU piacára exportálják áruikat.
A szomszédos Ukrajnában zajló jelenlegi fejleményekkel azonban egyre láthatóbbá válik azoknak az erőknek a tevékenysége, amelyek a destabilizációt akarják erősíteni.
Másfelől az ukrajnai háború megteremtette a feltételeket ahhoz, hogy Kisinyov és Tiraszpol között intenzívebb legyen a kölcsönhatás az összes létező tárgyalási formát felhasználva, hogy életképes megoldásokat találjanak a Dnyeszter két partján élő lakosok legsürgetőbb problémáira. A Moldovai Köztársaság illetékes hatóságai jelenleg nem észlelnek közvetlen katonai és biztonsági kockázatot a tiraszpoli struktúrák részéről, ugyanakkor természetesen gondosan figyelemmel kísérjük a térségben zajló fejleményeket.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/05/20/mi-is-az-a-transznisztria-es-miert-kell-ennyire-putyinnak/” ][/hm_embed]
DNH: Az ukrán háború frontvonala egyre közelebb kerül Moldovához. Az önök határától mindössze 60 kilométerre fekvő Odesszát már több orosz rakétatámadás érte. Hogyan értékeli a jelenlegi helyzetüket?
Az Orosz Föderáció Ukrajna elleni katonai agressziója az elmúlt évtizedek legnagyobb biztonsági válsága Európában. A Moldovai Köztársaság az első naptól kezdve határozottan elítélte ezt az előre megfontolt, indokolatlan és törvénytelen agressziót, amely rendkívül destabilizálja Moldovát. Az ukrajnai háború sokrétű kihívásokat és példátlan kockázatokat jelent a Moldovai Köztársaság számára. A háború jelentősen rontotta a Moldovai Köztársaság társadalmi-gazdasági helyzetét. A szomszédos Ukrajnából több mint 500.000 menekült érkezett Moldovába; körülbelül 75.000-en maradtak, és körülbelül a felük kiskorú gyermek. Ez jelentős pénzügyi és adminisztratív terhet rótt a kormányra.
De ez nem csupán humanitárius és gazdasági válság Moldova számára, hanem biztonsági válság is. A háború rávilágított Moldova nemzetbiztonsági törékenységére, és arra, hogy az alkotmányunkban rögzített semlegesség elvének tiszteletben tartásával fokozni kell a különböző biztonsági kihívásokkal szembeni ellenálló képességét.
Amennyiben Ukrajna déli részén orosz katonai előrenyomulás történik, Moldova mint független és szuverén állam fennmaradása veszélybe kerül.
Ez nagyon nehéz helyzet nemcsak Moldova, hanem minden olyan ország számára, amely a szabályokon alapuló nemzetközi rendre támaszkodik.
Ez egyelőre hipotetikus forgatókönyv, de ha a katonai akciók tovább haladnak Ukrajna délnyugati részén és Odessza felé, akkor természetesen van okunk az aggodalomra, különösen, ha figyelembe vesszük az országunk területén illegálisan állomásozó csapatokat – nevezetesen a Dnyeszteren túli Orosz Erők Operatív Csoportját, amely körülbelül 1500 embert számlál, és ők őrzik a fegyverraktárakat Cobasna faluban.
DNH: A moldovaiak szinte teljes mértékben az orosz gáztól függenek. Hogyan lehetne csökkenteni ezt a függőséget?
Moldova energiapolitikája a regionális piacokra való integráció javítására, az energiabiztonság megerősítésére, az uniós irányelveknek való megfelelés javítására, a villamosenergia-termelő kapacitás növelésére, valamint az energiahatékonyság és a megújuló energiaforrások előmozdítására összpontosít. Az ország energiaágazatában jelenleg zajló jelentős változások – beleértve az intézményi, piaci és fizikai fejlesztéseket – az európai energiapiacba való integráció részét képezik.
Ukrajna után Moldova a háború által leginkább érintett ország. Az ország nagymértékben függ az Oroszországból származó energiaimporttól, és a Gazpromtól kapja a teljes gázellátását.
Ugyanakkor a Moldovai Köztársaság nem rendelkezik földgáztároló kapacitásokkal, földgázt csak a szomszédos államokban lehet tárolni.
Bár jelenleg a Gazprom és a Moldovagaz között öt évre szóló földgázszállítási szerződés van érvényben, fennáll a veszélye annak, hogy a földgázszállítások bármikor korlátozhatók vagy leállíthatók. Nem állnak rendelkezésre biztonságos és versenyképes (alternatív) földgázimportforrások, amelyekből a földgázt elfogadható áron lehetne megvásárolni és a Moldovai Köztársaságba szállítani (többek között a transzbalkáni gázvezetéken keresztül, fordított áramlásban). A kiszolgáltatott helyzet ellenére Moldova erőfeszítéseket tesz a függőség és az energiaimport költségeinek csökkentése, kompenzációs mechanizmus alkalmazása, az energiahatékonyság növelése és a gázfogyasztás csökkentése érdekében minden ágazatban.
Az energiabiztonsággal kapcsolatos fő projektek a Romániával való Iasi-Ungheni-Chisinau gázösszekötő vezeték, valamint Moldova integrálása az EU villamosenergia-piacába a román villamosenergia-hálózathoz való összeköttetések révén.
A kormány azt is tervezi, hogy az energiaszerkezetet több megújuló energiával diverzifikálja, ami közép- és hosszú távon jelentős beruházásokat igényel, és az előrehaladás attól függ, hogy az ország képes lesz-e forrásokat bevonzani. Másrészt a kormány intézkedéseket tesz a földgázfogyasztás csökkentése érdekében, ahol ez lehetséges, alternatív tüzelőanyagok felhasználásával. A fogyasztók kiszolgáltatottságának csökkentése érdekében is intézkedéseket tesz az ország vezetése az energia-kiszolgáltatottsági alap létrehozásával, amely az energiatakarékossági projektek finanszírozását is biztosítja.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/03/17/igy-biztositja-az-eu-az-elegseges-energiaellatast-ukrajnanak/” ][/hm_embed]
DNH: Számos rendezvényen keresztül igyekszik felhívni a figyelmet Moldova turisztikai és kereskedelmi értékeire. Melyek a legfontosabb közelgő események, amelyeket a nagykövetség szervez?
Szeptemberben a nagykövetség a Moldova Invest Ügynökséggel és a Moldovai Nemzeti Beutazó és Belföldi Turisztikai Szövetséggel partnerségben turisztikai promóciós rendezvényt tervez magyar utazási irodák részvételével. Most, hogy megnyílt a közvetlen repülőjárat Budapest és Chisinau között, egyre több moldovai turista látogat Magyarországra, különösen a termálfürdőkbe, és ilyen rendezvények szervezésével szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy a magyar turisták száma növekedjen, akik ellátogatnak gyönyörű, területileg kicsi, de nagy szívű országunkba.
DNH: Ha három magyar várost kellene megneveznie, ahol szívesen élne, melyek lennének azok? Moldova a boráról híres. Önnek hogy ízlik a magyar bor? Melyik magyar borvidék hasonlít a moldovaihoz?
Budapest lenne az első választásom természetesen. Elég gyakran járok Szentendrére és Gödöllőre. Székesfehérvár és Győr is nagyon közel áll a szívemhez. Nehéz csak három nevet választani. Sok más, kultúrában, történelemben és építészetben gazdag városról és faluról is szép emlékeket őrzök.
Nagyon büszke vagyok arra, hogy idén a Concours Mondial de Bruxelles-en a világ 5084 vörösbora közül a moldvai Fautor Negre 2017 a vörösbor kategóriában a zsűri legmagasabb pontszámát kapta, de azt is tudom, hogy 2021-ben ugyanezen a versenyen egy magyar bor – a Jamertal CASSIOPEIA MERLOT 2015 – szintén megkapta a Nagy Aranyérmet. Lenyűgöz a magyar borok minősége, és tisztelem, hogy a magyar fogyasztók a hazai borokat részesítik előnyben a neves külföldi borokkal szemben. Itt lettem nagy rajongója a tokaji bornak és annak lenyűgöző történetének, de megismertem olyan helyi szőlőfajtákat is, mint például a turáni vagy a csókaszőlő, amelyeket a világon máshol alig lehet kóstolni.
Úgy gondolom, hogy a Villányi borvidék hasonló lenne a Moldovai Köztársaság déli vagy délkeleti borvidékeihez.
DNH: Végezetül, milyen tanácsot vagy ajánlást adna azoknak a turistáknak, akik Moldovába készülnek látogatni?
A Wizz Air a fedélzeti magazinjának legutóbbi számában Moldovát a következő nagy kelet-európai bor- és gasztronómiai célpontként írja le. A bor a moldovaiak büszkesége, és ez teszi különlegessé ezt az országot! Minden év októberében a főváros központi terén ünneplik a bor nemzeti napját. A legjobb borászok fogadják a vendégeket, és különböző boraikkal lepik meg őket. ITT lehet olvasni bővebb információt.
A moldovai nemzeti konyha őszinte egyszerűségével és gazdagságával fog örömet szerezni a látogatóknak. A Zeamă nevű sós leves, amelyet házi tésztával és Mămăligával – kukoricalisztből készült kemény kása, amelyet cérnával vágnak – főznek. A Plăcinte vékony tésztából készül, különféle töltelékkel: káposzta, túró, alma, sütőtök és cseresznye.
De a világ legnagyobb földalatti pincéjének meglátogatásán vagy a hihetetlen ételekkel való kényeztetésen kívül rengeteg más dolgot is lehet tenni hazámban: túrázás a erdőkben, Moldova felfedezése kajakkal, vitorlázás a Nistru és a Prut folyón, fotózás a levendulamezőkön, hordókban alvás, futás vagy akár biciklitúra a világ legnagyobb borászatának galériáiban, barlangmászás, a Beleu-tó több ezer pelikánjának “összejövetelének” szemtanúja lenni, barlangkolostorok és középkori erődök meglátogatása varázsolja el bármelyik kiválasztott turistaútvonal.
A régi Orhei egyedülálló történelmi komplexumának meglátogatása, a barlangkolostorok és az ősi remetelak megtekintése kötelező. Egyetlen turista sem hagyta el hazánkat e festői völgy meglátogatása nélkül. És természetesen – a hatalmas Codrii erdők, amelyek országunk közepén találhatók.
A “vendégszeretet” mindig is a moldovaiak “középső neve” volt, és kultúránk fontos részét képezi.
Bár Moldova még mindig nem túl ismert, az elmúlt években keményen dolgoztunk azon, hogy terjesszük erényeinket. Ennek eredményeképpen a moldovai turizmus virágzik, mivel egyre több utazó látogat el ide, hogy saját maga is megtapasztalja ezt az autentikus vendégszeretetet, akár a moldovai vidéken, akár a híres borútjaink egyikén, akár a fővárosban, Chisinauban.
Ha nem csak mágneseket, hanem felejthetetlen benyomásokat és egyedi történeteket is szeretnének hozni utazásaikról barátaiknak, hazám őszintén meg fogja lepni a magyar turistákat.
A zenei koncertek, fesztiválok és maratonok minden évben megihletik hazánk polgárait. A világ minden tájáról érkező etnikai zenészek “Ethno Jazz” fesztiválja, a “DescOpera” fesztivál, az “Underland Fest”, a színek fesztiválja, valamint a borospincékben szervezett maratonok életre szóló emlékeket hagynak maguk után.
Végtére is, pontosan ez az, amit mindenki keres egy új utazás során. Vendégszerető országunkba minden út nyitva áll. Moldovába el lehet jutni repülővel – a főváros, Chisinau repülőterére, autóval, vagy vonattal.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban