Az oroszok tényleg felrúgták a gabonaszállítási egyezményt
Oroszország felfüggesztette részvételét abban a mérföldkőnek számító megállapodásban, amely lehetővé tette az ukrajnai, létfontosságú gabonaexportot, miután szerinte dróntámadást hajtottak végre orosz hajók ellen a megszállt Krím-félszigeten, írja az Al Jazeera.
Az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy Ukrajna szombat hajnalban 16 drónnal támadta meg a Fekete-tengeri flottát Szevasztopol közelében az elcsatolt Krím-félszigeten, és „terrortámadást” az Egyesült Királyság haditengerészetének „specialistái” segítették.
London határozottan elutasította Moszkva állítását.
Az Oroszország és Ukrajna között júliusban aláírt, Törökország és az ENSZ közbenjárása által kötött paktum kritikus fontosságú a konfliktus okozta globális élelmiszerválság enyhítésében.
A megállapodás már több mint 9 millió tonna ukrán gabona exportját tette lehetővé, és november 19-én kellene megújítani.
„Az orosz fél felfüggeszti részvételét az ukrán kikötőkből származó mezőgazdasági termékek exportjára vonatkozó megállapodások végrehajtásában” – áll a védelmi minisztérium közleményében.
Az orosz hadsereg azt állítja, hogy kilenc légi és hét tengeri drónt „megsemmisített” a kikötő elleni támadás során.
A moszkvai erők állítása szerint a brit „specialistáik” a dél-ukrajnai Ochakiv városában állomásoznak, és onnan segítették Kijevet az előkészületekben, valamint ők képezték ki a támadás végrehajtóit.
Az Egyesült Királyságot – amelyet Moszkva az egyik legellenszenvesebb nyugati országnak tart – ugyanakkor további vádakkal is illette a Kreml – azt állítják, hogy ugyanez az egység vett részt a múlt hónapban az Északi Áramlat gázvezeték felrobbantásában.
Az Egyesült Királyság cáfolta mindkét állítást, mondván, hogy „az orosz védelmi minisztérium epikus léptékű hamis állításokhoz folyamodik”.
Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Maria Zakharova közölte, hogy Moszkva az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsa elé viszi a robbantásokat és az állítólagos dróntámadást.
A brit védelmi minisztérium szerint ez a „kitalált történet többet mond el az orosz kormányon belüli vitákról, mint a Nyugatról”.
A moszkvai hadsereg szerint a krími támaszpontjukon célba vett hajók részt vettek az ENSZ által közvetített gabonaüzletben.
Oroszország a közelmúltban bírálta a megállapodást, mondván, hogy míg Kijev szabadon szállíthatja termékeit a világpiacra, addig az orosz áruk, köztük a saját mezőgazdasági terményeik és a műtrágya változatlanul a raktárakban rostokol.
Oroszország döntése „ismét bizonyítja, hogy az Orosz Föderációval folytatott tárgyalások időpocsékolás” – mondta egy magas rangú ukrán tisztviselő.
„Putyin az élelmiszert, a hideget és az árakat fegyverekké változtatta a világ ellen. Oroszország hibrid háborút folytat Európa ellen, túszul ejtve Afrikát és a Közel-Keletet” – írta Mikhajlo Podoljak elnökhelyettes a Twitteren.
Az ENSZ is a megállapodás megőrzésére szólított fel.
“Létfontosságú, hogy minden fél tartózkodjon minden olyan intézkedéstől, amely veszélyeztetné a Fekete-tengeri Gabona Kezdeményezést, amely kritikus humanitárius erőfeszítés” – mondta Stephane Dujarric, az ENSZ főtitkárának szóvivője, hangsúlyozva, hogy a kezdeményezés “pozitív hatással van” milliók élelmezésére világszerte.
Közölte, hogy az ENSZ-főhivatal felvette a kapcsolatot az orosz hatóságokkal az ügyben.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/14/belathatatlan-kovetkezmenyek-oroszorszag-felrughatja-a-gabonaszallitasi-egyezmenyt/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon