Az Egyesült Államok azt tervezi, hogy Patriot légvédelmi rakétákat küld Ukrajnába – írták meg amerikai lapok. Meg nem nevezett tisztviselők szerint Joe Biden elnök valószínűleg ezen a héten jelenti be a lépést. Ukrajna hónapok óta kér az Egyesült Államoktól nagy hatótávolságú légelhárító rendszert, ami hatékony lehet az orosz hadsereg folytatódó, kiterjedt rakétatámadásaival szemben.
Amerikai Patriot az iráni rakéták ellen
A Patriot az egyik legfejlettebb amerikai légvédelmi rendszer, de Ukrajnába való szállítása valószínűleg korlátozott lesz. Azt sem tudni, hogy szám szerint hány darabot küldenek majd e rendszerekből Zelenszkijéknek.
A Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának kommunikációs vezetője, John Kirby úgy fogalmazott, nem tudja megerősíteni, hogy megállapodás született volna a szállításokról. Kedden Pat Ryder, a légierő dandártábornoka megerősítette, hogy zajlanak az egyeztetések az ukrán légvédelem erősítéséről, de nem kommentálta a sajtóértesülést, miszerint Patriotokról is szó van. Szintén kedden az amerikai CNN hírtelevízió internetes oldalán írt arról, több kormányzati forrásra hivatkozva, hogy az amerikai kormányzat már véglegesíti a terveket a Patriot típusú légelhárító rakétarendszert Ukrajnába telepítéséről, írja az MTI. Egyébként nem elég csupán odatelepíteni e rendszert, elég sok ukrán katonát ki is kell majd képezni a kezelésére, hisz nem egyszerűen működtethető fegyverzetről van szó. Erre vélhetően a németországi Grafenwöhrben kerülhet majd sor sajtóértesülések szerint, írja a BBC.
Moszkva idegességét mutatja a hír kapcsán, hogy már szerdán közölték, a Patriot rendszer legitim célpontja lesz az orosz támadásoknak. Moszkva egyébként október óta bombázza nagy erőkkel az ukrán civil infrastruktúrát, Putyin orosz elnök szerint azért, mert ezek is segítenek az orosz csapatok elleni katonai képességek fenntartásában, fejlesztésében.
- Ez is érdekelhet: Hatalmas orosz offenzíva indulhat akár már januárban
Túl sokat azért nem fognak kapni az ukránok
E téren kiemelkedő jelentőségű Oroszország és Irán katonai együttműködése, hisz Teherán számos drónt és rakétát szállít immár bizonyítottan Oroszországnak, amelyeket Ukrajnában vetnek be.
A Patriotot az Egyesült Államok legfejlettebb légvédelmi rendszereként írják le. Egy-egy rakéta körülbelül 3 millió dollárba (2,4 millió font) kerül – jelentette a Washington Post 2017-ben. A rendszereket több mint egy tucat ország vásárolta meg az 1980-as években, többek közt az Egyesült Államok csendes-óceáni és európai szövetségesei, valamint Szaúd-Arábia. Egy-egy légvédelmi egység tartalmaz rakétakilövőt, egy radart, a parancsnoki és irányító központot, illetve egyéb támogató járműveket. Értelemszerűen elég sok emberre van szükség a működtetéséhez és karbantartásához is.
Jonathan Beale, a BBC védelmi tudósítója szerint a lépés visszanyesheti az orosz légifölényt Ukrajna fölött, hisz ezzel az ukránok nemcsak saját városaik felett, hanem a frontokon is visszanyerhetik kezdeményezőkészségüket. Justin Bronk, a Rusi védelmi agytröszt egyik vezető elemzője szerint az ukránok azért kaphatnak rövidesen Patriot-rendszereket, mert a Nyugat attól fél, hogy Irán esetleg nagyobb hatótávolságú rakétákkal is ellátja Oroszországot. Szakértők szerint ez vezetett a korábbi amerikai elzárkózás feloldódásához a Patriotok tekintetében.
Ugyanakkor, csakúgy mint a Himars-rendszerek esetében, valószínűleg korlátozott mennyiségű fegyvert kap majd csak Ukrajna. Egyrészt azért, mert nagyon drága a Patriot, másrészt azért is, mert nagyon sok ember kell a kezeléséhez.
Azt már csak mi tesszük hozzá, hogy a szóban forgó légvédelmi rendszer a ’80-as évek terméke, még az esetlegesen modernizált változatánál is vélhetően létezik jobb, hatékonyabb, komolyabb verzió 2022-ben Amerikában. Ám az amerikaiak, csakúgy mint korábban, most sem adják át a legfejlettebb fegyverrendszereiket Kijevnek, csupán az eggyel, kettővel korábbi szériát.
Source: BBC, MTI
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?