Egyre többen írnak Oroszországban arról, hogy Ukrajna új típusú háborúba kezdett és ennek következtében egymás után csapódnak be különféle drónok orosz városok, ipari és hadiipari, valamint katonai létesítmények közelében, polgári áldozatokat is követelve. Ma még a legtöbbet le tudja szedni az orosz légvédelem, vagy alapból nem érik el a céljukat, ám van, aki már most felteszi a kérdést, hogy vajon képes-e a védelmi minisztérium hatékonyan védelmezni az orosz városokat ezek ellen az “ufók” ellen?
Ufók Oroszország fölött
Az ufó ebben az esetben azt jelenti, hogy azonosítatlan (unidentified) és külföldi (foreign) tárgyak (objects) csapódnak be Oroszországban, egy nemrég például Moszkva, a másik Szentpétervár mellett. Ha ezt a gondolati vonalat meghosszabbítjuk, bizony az következik, hogy akár magas rangú orosz vezetők, esetleg az elnök is veszélyben lehet.
Az oroszok az ukránokat vádolják, az ukránok természetesen mindent tagadnak. Külügyminiszterük a Twitteren tisztázta, hogy hazája védelmi háborút folytat az orosz agresszióval szemben. Mihajlo Podoljak hozzátette, arról nem tehetnek, hogy pánik és szétesés ütötte fel a fejét Oroszországban az azonosítatlan repülő tárgyak által elkövetett belső támadások fokozódása miatt. Az ukránok egyébként a háború kezdete óta a béna orosz haderőt okolják az ilyen támadások miatt, arra utalva, hogy ők maguk lövik saját magukat, mert elavultak a rendszereik, képzetlenek a katonáik.
- Ez is érdekelhet: Ki áll még Oroszország mellett, és kik az új szövetségesei?
Az ukrán vezérkar korábbi helyettes parancsnoka, Ihor Romanenko altábornagy szerint jogosak lennének a támadásaik Oroszország, azaz az agresszor ellen, amelyek végrehajtására képesek. Ám ők ragaszkodnak ahhoz, hogy ha ez egyáltalán megtörténne, akkor katonai célpontokat lőjenek.
Az oroszok félnek: nem tudja őket megvédeni a hadsereg?
Elemzők szerint ugyanakkor Kijev további hasonló támadásokra készül, hisz folyamatosan nő a drónflottájuk, ráadásul belső termelésből. Emiatt Putyin-barát oroszok is aggódnak. Tina Kandelaki, a TNT tévé ügyvezetője például arról írt a Telegram üzenetküldő alkalmazáson, hogy nagyon sok kérdése van. “Ez az új valóságunk? Hány régiót fog érinteni a következő támadás? A védelmi minisztériumnak van terve arra, hogy megvédje a városainkat? Ki tudja garantálni népünk biztonságát?”
- Olvass tovább nálunk: Oroszország azonnali hatállyal lezárta a légterét Szentpétervárnál
Az Aljazeera összegyűjtötte, hogy hol történtek az utóbbi időszakban dróntámadások Oroszországban:
- Február 26-án Fehéroroszországban robbant kettő egy repülőtéren. Ezek az egyik legnagyobb becsben tartott orosz A-50-es repülő sérülésével jártak. Ebből ráadásul csak 9 van Moszkvának. A fehéroroszok szerint gerillatámadás volt.
- Hétfő éjjel Belgorodnál, a határtól 40 km-re zuhant le egy. A cél egy erőmű lehetett.
- Kedden Szentpétervár fölött láttak egyet, le is zárták a légterét egy időre. A volt orosz főváros 1500 kilométerre van az ukrán fronttól.
- Ugyanezen a napon, Moszkvától 100 km-re csapódott a földbe egy másik drón. Kárt azonban nem okozott.
- Néhány órával korábban egy olajfinomító mellett zuhant le egy drón Oroszországban, 800 km-re a fronttól, a Fekete-tenger partján. A becsapódás után a finomító lángokban állt, de ezt gyorsan eloltották. Ez az egyetlen fekete-tengeri orosz olajfinomító, amelynek van tankerteminálja.
- Szintén kedden lőtt le az orosz légvédelem egy drónt a briánszki régióban. Az oroszok szerint szerdán a Krímben hiúsítottak meg egy hasonló támadást.
Korábban is voltak sikeres és fájdalmas támadások
Az utóbbi napok sűrű támadásai mellett korábban pontszerűen sikeres támadások voltak.
Júliusban a szevasztopoli orosz haditengerészeti parancsnokságot támadták sikerrel, augusztusban fegyverraktárakat és katonai gépeket ugyanott, októberben pedig hajókat. Decemberben pedig egy orosz repülőteret találtak el 650 kilométerre a keleti határtól, katonai gépeket károsítva.
A támadásoknak civil áldozatai is vannak tavaly május óta, többek között egy 12 éves lány és egy 70 éves asszony.
Ugyanakkor a Brémai Egyetem egyik történésze, Nyikolaj Mitrokhin szerint ezek a támadások nem igazán hatásosak. 10-ből 8 drón nem jut el a célponthoz, mert az oroszok elfogják és megsemmisítik őket, vagy mert az operátorok elveszítik velük a kapcsolatot. Az ukránoknak sok drónjuk van, mivel nem központosítottan gyártják őket, így a gyárakat úgyszólván lehetetlen kiiktatni, teszi hozzá az Aljazeera.
Más elemzők viszont ragaszkodnak ahhoz, hogy ezek a támadások semmit nem jelentenek a háború menete szempontjából.
Nyitókép: illusztráció
Source: Aljazeera
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon