A Vosztok-tó Földünk egyik legrejtélyesebb tava, ugyanis senki sem tudja, hogy mi van benne. A tó ugyanis 4000 méter vastag jégréteg alatt fekszik, amit az oroszok egyébként már átfúrtak, sőt mintát is adtak Putyinnak még évekkel ezelőtt, de azt senki sem tudja, hogy vannak-e ott a tó vizében ismeretlen élőlények. Azt meg pláne nem, hogy találnak-e majd ott az oroszok abból, amit gőzerővel keresnek állítólag.
Hatalmas jég alatti tó tele titkokkal
Rendkívül különleges a Vosztok-tó, amely attól egyedülálló, hogy az eddig felfedezett legnagyobb azon mintegy 150 tó közül, amelyek az Antarktisz súlyos jégpáncélja alatt vannak. A tó vize édes, ezt vizsgálatokkal már megállapították, kiterjedése pedig hatalmas. Mért legnagyobb hosszúsága kb. 250 km, szélessége 50 km, átlagos mélysége pedig 432 méter. Több mint 5000 köbkilométer édevizet tartalmazhat, 500 méterrel van a tengerszint alatt és évmilliók óta nem háborgatta senki, ezért is annyira érdekes a tudósoknak. A Wikipedia szerint ráadásul még egy sziget is van rajta.
A tudósokat évtizedek óta zavarba ejti a tó, amiben most az oroszok kezdtek kiterjedt kutatásokba a Daily Star szerint. A tó fölötti jégréteg 4000 méter vastag, alatt viszont a tó vize mínusz 2 fokos és folyékony halmazállapotú. Egyes szakértők szerint azért, mert a hatalmas jégmennyiség elképesztő nyomás alatt tartja, ahol a vízmolekulák nem fagynak meg nulla Celsius fok alatt sem.
- Ez is érdekelhet: VIDEÓK: -50 fok, 250 km/h szél – így élnek túl a tudósok az Antarktisz legzordabb részén
Az oroszok évek óta kutatják
Akárhogy is, az oroszok úgy döntöttek, hogy átfúrják a jeget és megnézik mi van a tó vizében. Ez már 2012-2013-ban sikerült, Putyinnak vittek is mintát, ám már önmagában ez a cselekedet arra utalt hozzáértők szerint, hogy a fúrás nem sikerült, a tóból nem sikerült szennyezetlen vizet kiemelni (ahhoz, hogy a fúrófej ne fagyjon el, kemikáliákat használnak, ám ezek bekerülhetnek a tó évezredek óta háborítatlan vizébe, így nincs is értelme vizsgálni, hisz már nem intakt).
A Daily Star szerint a világon 400 szubglaciális (azaz jégpáncél alatti) tó van, ám ezek közül a Vosztok-tó a legmélyebb. A tetején található az orosz Vosztok állomás, ahol orosz kutatók hosszú ideje dolgoznak.
A Kreml-közeli Moszkovszkij Komszomoletsznek nyilatkozó Alekszej Ekaikin, az orosz antarktiszi kutatócsoport vezetője elmondta, hogy most csillagközi port keresnek a hosszú idő óta háborítatlan jégpáncélban. Vélhetően annak is a legalján, azaz a tó felszínéhez közel, hisz ott a legidősebb a jég. A fagyott vízből pedig sok minden megállapítható lehet arról az időről, amikor még híre-hamva sem volt a modern emberiségnek.
- Olvass tovább nálunk: Ürülékük buktatta le az eddig soha nem látott pingvinkolóniát
Csillagközi por a cél
A tudós szerint itt nem lehetnek élőlények, mert egyrészt a jeges földrész középső területén van, ahova még a földi eredetű por sem ér el. Másrészt, ha el is ért volna ide bármi, még a baktériumok és vírusok is elpusztultak volna ezen a kietlen és élhetetlen tájon egy idő után. „Tisztán elméletileg a csillagközi por megtalálható az antarktiszi jégben, de ez talán még kevesebb, mint a földi”, tette hozzá. Hogy mit akarnak kezdeni az oroszok a csillagközi porral, az nem derül ki a Daily Star cikkéből.
Putyin az elmúlt években több pénzt fordított a két sarkvidéket vizsgáló kutatóintézetekre. Sőt, még új kutatóhajót is kaptak, az Ivan Frolovot. Abban reménykednek egyébként, hogy majd valamilyen úton-módon találni tudnak majd több mint 2 millió éves jeget is az Antarktiszon.
Eddig a valaha talált legrégebbi jég 2,7 millió éves múltra tekint vissza a földrészen. Ezt 2017-ben találta a University of California (Egyestült Államok) egyik expedíciója.
A világűr – bár a Földön előállítható legnagyobb vákuumnál is ritkább –, mégis gáz és por anyagot tartalmaz. Galaxisunkban, a Tejútrendszerben a csillagközi térben térfogategységenként többet, míg a galaxisok közötti térben kevesebbet. Ezt keresik most az oroszok az Antarktiszon.
Itt egy angol nyelvű videó a Vosztok-tóról:
https://www.youtube.com/watch?v=QkgaYrvZJx8
Source: Daily Star
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak
Az eddigi legfiatalabb bolygót találták meg csillagászok
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát