Ma már tényként kezeljük, hogy a dinoszauruszok és még sokezer különféle élőlény kihalásához egy meteorbecsapódás vezetett évmilliókkal ezelőtt. Nekik nem volt lehetőségük védekezni, nekünk már van, bár még élesben senki sem próbálta ki. Ám most egyes kalkulációk azt mutatják, hogy erre rövidesen, még a mi életünkben sor kerülhet. A NASA, az amerikai űrkutatás ugyanis nem tudja kizárni, hogy a 2023 DW-nek elkeresztelt meteor becsapódjon.
Egy meteor, ami becsapódhat akár Amerikában is
Földünk más bolygóktól vagy a Holdtól eltérően azért nem olyan, mint egy ementáli sajt, mert van légkörünk, ami alapesetben megvéd bennünket az olyan aszteroidáktól és más égitestektől, amelyek keresztezik űrbéli pályánkat és egyébként hatalmas pusztítást végezhetnének. Amikor hullócsillagot bámulunk igazából ezt látjuk: a légkörben elégnek ezek az apróbb égitestek. Más kérdés, hogy mi történik akkor, ha egy olyan égitesttel találkozik Földünk, amelyik túl nagy ahhoz, hogy elégjen. Akkor van a katasztrófa.
Egy ilyen nagyságrendbe tartozó meteort fedeztek fel idén és kereszteltek el 2023 DW-nek. Ennek különlegessége, hogy nem csupán elhúz majd Földünk mellett, mint a legtöbb égitest, hanem bizony van rá esély, hogy becsapódjon. Igaz, még nem mostanában, hanem 2046-ban, ám akkor pont Valentin-napon, írja az iflscience.com.
We’ve been tracking a new asteroid named 2023 DW that has a very small chance of impacting Earth in 2046. Often when new objects are first discovered, it takes several weeks of data to reduce the uncertainties and adequately predict their orbits years into the future. (1/2) pic.twitter.com/SaLC0AUSdP
— NASA Asteroid Watch (@AsteroidWatch) March 7, 2023
Ha tényleg ütközünk vele és nem ég el a légkörben, raádásul még elhárító rendszereink sem tudják eltéríteni útjától, nos, akkor bajban leszünk. E meteor szerencsére nem annyira nagy, hogy egy kihalási eseményt okozzon (mint annak idején társa a dinoszauruszok idejében, 65 millió évvel ezelőtt), ám arra képes, hogy egy atombombával felérő pusztítást okozzon, igaz, radioaktív felhő nélkül. Tehát akkor már inkább ez, mint egy nukleáris háború.
- Ez is érdekelhet: Találtak a tudósok egy bolygót, ami elpusztíthatná a Földet
Egyre nő az esély
A csillagászok egyébként minden érzékelt űrbéli objektum esetén azonnal számolnak, a legtöbb elkerüli a Földet, ám néhány esetében – bár hibával együtt – ez nem következik be. Nagyjából minden ezer vagy tízezer esetből egy ilyen. Tegyük hozzá, hogy szerencsére.
A 2023 DW-t február 26-án fedezték fel, de azóta nagyot nem változtak az esélyek, sőt igazából rosszabbodtak. Jelenleg 1 az 560-hoz az esélye egy becsapódásnak, korábban ez még 1:625-höz volt. Ez 0,18%. Persze ennél is nagyobb az esély arra, hogy közel húz el mellettünk és annak is volna következménye (időjárás, kommunikáció, stb).
A szóban forgó egitest egyébként 47 m hosszú (kb mint egy olimpiai úszómedence). Ám így is kétszer akkora, mint a Cseljabinszkban 2013. február 15-én becsapódó, ami akkor halálos áldozatokkal nem járt, ám súlyos anyagi károkat okozott a környéken. Íme egy videó erről:
Olyan lehet, mint egy atomvillanás, csak nem mindegy, hogy hol
Tudósok szerint nagyjából egy tunguszkai típusú becsapodás lenne, ami például leirtotta az erdőt több kilométeren át, hisz a terület lakatlan volt. Más kérdés, ha lakott területre esik. A Torino-skálán, ami a becsapódás hatásait és valószínűségét mutatja 1-es besorolású, ám hosszú ideje ő az első, ami nem 0. Korábban volt egy Apófisz nevű, ő 4-est kapott még 2021-ben, de aztán nullává változott a legújabb számításoknak köszönhetően.
- Olvass tovább nálunk: Európa első modern emberei nem is voltak olyan modernek, mint ahogyan azt gondoltuk
Ehhez még azt érdemes hozzátenni, hogy nagyjából egy Indonéziától az Egyesült Államok keleti partjáig tartó vonalban csapódhat be, ennek során pedig nagyon sok sűrűn lakott területet is érinthet, például a keleti parti nagyvárosok egy részét. Ott pedig már akármilyen kis darab űrkő is súlyos pusztítással járhat, így nem csoda, ha árgus szemekkel figyelik a tudósok.
Egyébként akkor se kell rettegni, ha esetleg arra jutnának a kutatók, hogy becsapódik. Tavaly szeptemberben ugyanis az emberiség sikeresen módosította a Dimorphos nevű aszteroida pályáját. Ez sem lehetetlen tehát már, ha nagy a szükség, ami megnyugtató azért.
Source: iflscience.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti