Az utóbbi időben egyre többet hallani arról, hogy a dollárkorszaknak közeleg a vége. Ez annyit jelent, hogy a világ tartalékvalutája előbb-utóbb nem a dollár lesz. Sokan riogatnak ennek a bekövetkezésével, de mennyire igaz, amit hallani lehet? Mi történne, ha mégis eljönne a dollár vége?
Egy ideje már érezhető diverzifikáció van jelen a valutapiacokon, ahol több valutára is egyre inkább megnőtt a kereslet. Bár ez a trend egyre csak növekszik, egyelőre nem valószínű, hogy a dollár elvesztené a domináns szerepét. Hiába a szóbeszéd, a dollárkorszak végéhez, elsősorban egy másik, hasonlóan megbízható valutára lenne szükség, amely átvehetné a helyét, de egyelőre nem igazán van ilyen.
A tévhitek abból erednek, hogy Kína a jüant szeretné a világ valutatartalékává tenni. Kína gazdasági növekedését elnézve ez egy valószerű feltételezés lehet, azonban a jüan nem feltétlenül alkalmas erre a szerepre, és ezt a kínai kormány is így akarja. Habár, egyre több kereskedelmi megegyezés során kérik jüanban a fizetséget, azonban ez még messze van a dollár végétől.
A Schwab elemzése alapján a diverzifikációs trendeknek még hosszan kell folytatódniuk ahhoz, hogy a dollár iránti kereslet csökkenjen. Az elmúlt 6 hónapban ugyan csökkent a dollár iránti kereslet, továbbra is az évtizedes csúcs közelében maradt más valutákkal szemben. Ezenfelül továbbra is a dollár a preferált valuta a nemzetközi kereskedelmi megállapodások során. A nem dollárban történő tranzakciók mértéke igen csekély egyelőre. Példának okáért a jüanban végrehajtott tranzakciók az összes tranzakciók mindössze 2 százalékát tették ki.
Magas a kereslet
Nem valószínű, hogy a dollár egyhamar elvesztené a domináns szerepét, főleg azért, mert nem sok valuta tudná átvenni a helyét. Ugyanakkor, a jövőben egy fokozatos elmozdulás a dollártól nem elképzelhetetlen.
Az elmúlt évtizedben a relatíve magas alapkamatok miatt nagyon megnőtt a dollár iránti kereslet. Ezt tetézi, hogy az USA továbbra is rendkívül biztonságosnak számít turbulensebb időszakokban. Sőt, az Egyesült Államok a legnépszerűbb befektetési hely a külföldiek számára, így még több pénz áramlik az országba, megnövelve a dollár értékét. A világon végrehajtott tranzakciók 80 százaléka továbbra is dollárban történik.
A dollár valutatartalék szerep csökkent az elmúlt 20 évben, azonban ez a csökkenés elég lassú. A dollár mellett népszerű valutatartalék még az euró is az 1999-es bevezetése óta. Azonban észrevehető, hogy egyéb kisebb valuta, mint a brit font vagy a kanadai dollár is egyre népszerűbbek ilyen téren. Mindezek mellett a dollár még mindig a világ valutatartalékainak körülbelül 60 százalékát teszi ki.
Mit hoz a jövő?
Ahogy a dollár mellé szépen fokozatosan becsatlakoznak más valuták, főleg miután az amerikai államkötvények kamatai várhatóan csökkenni fognak az elkövetkezendő időkben. Habár ez nem jelenti, hogy a dollár dominanciája közelegne.
Az elkövetkezendő egy év során várható a dollár kereslete iránti csökkenés, amely a más országokban megnövekedett alapkamatoknak is köszönhető. A Federal Reserve lassan véget vet az alapkamatok növelésének, míg az Európai Központi Bank vagy a Bank of England továbbra is növeli azokat, hogy felvegyék a harcot az inflációval. Vagyis a továbbra is a hozamok diktálnak, és az iránt a valuta iránt lesz kereslet, ami a legnyereségesebbnek számít.
Egyszóval, nem valószínű, hogy a dollárkorszak bármikor is a közeljövőben véget érhet.
Ezeket a cikket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű