Néhány horrorfilm azért tud így kezdődni: találnak valamit a tudósok, megkóstolják vagy megszagolják, esetleg csak kezükbe fogják és valami szörnyűség indul útjára. Nos, cikkünk egy geológusról, bizonyos Barbara Sherwood Lollar-ról szól, aki megtalálta a legősibb vizet a Földön és megízlelte. Ezt történt vele.
A LadBible cikke szerint Barbara 2016-ban fedezte fel a vizet egy elhagyott aranybány mélyén, Kanadában csapatával. Történt mindez majdnem 3 kilométerrel a Föld felszíne alatt, azt pedig szinte azonnal meg tudták állapítani az itt talált vízről, hogy nagyjából 1,5 és 2,6 milliárd év közötti lehet. Ráadásul azóta teljesen érintetlen.
Ihatatlan a világ legősibb vize
Ha pedig már megtalálta, akkor meg is kóstolta. Elmondása szerint nagyon sós volt és rendkívül keserű a több milliárd éves víz. Ásványvízként tehát ilyen formában tuti nem fogják palackozni, mert az általunk fogyasztott édesvízhez képest tökéletesen ihatatlan.
Egyébként a geológusok esetében az ízlelés nem túlságosan ritka. Egy kollégája például azt mondta, hogy ebben a szakmában az ember állandóan köveket ízlel. Vizek korának vizsgálatánál döntő szempont annak sóssága (ezért az ízlelés), utána pedig az oxigén- és hidrogénatomok szolgálhatnak további információval.
Esetleg azt is lehet tanulmányozni, hogy milyen nemesgázok (hélium, neon, argon, kripton) vannak benne és mekkora mennyiségben. Ezek ugyanis nagyon nehezen vihetők reakcióba, tehát izotópvizsgálattal egész jól be lehet határolni egy adott víz korát. Persze akkor sem lehet majd év vagy évtized pontossággal megadni, hogy mikor került bezárásra az adott vízmolekula-tömeg, de legalább közelítő becslést lehet adni, mint ahogyan az történt ebben az esetben is.
Érdekelnek a hasonló témában született cikkeink? Ajánlunk még kettőt:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban