Oroszország megörökölte a Szovjetunió nukleáris fegyvereit, így jelenleg Putyin állama rendelkezik a világ legnagyobb atomfegyver-készletével. A kérdés az, hogy ez pontosan mennyi és ki dönt a bevetésükről. Az biztos, hogy az arzenál csupán egy részének bevetése is elpusztítaná a most ismert földi életet.
Putyin készen áll az atomháborúra
Vlagyimir Putyin orosz elnök épp az újraválasztására készülődik. Nem igazán kell tartania érdemi kihívótól, igazi ellenfele, rendszere valódi kihívója évekig börtönben volt, majd titokzatos módon elhunyt. Alekszej Navalnij temetése országosan is jelentős esemény volt, rengetegen rótták le kegyeletüket, ám nélküle az orosz ellenzék érzékelhetően meggyengült, így semmi sem fenyegeti, hogy Putyin újabb hat évig álljon országa élén.
A most 71 éves kvázi-diktátor ennek ellenére keményen kampányol és legutóbb egy interjúban világossá is tette: országa készen áll egy atomháború megvívásához. Ám sietett azt is hozzátenni, hogy egy ilyen háborúra egyelőre semmi szükség nincs, Ukrajna erre okot nem ad, bár jelezte, amerikai csapatok megjelenése a térségben más helyzetet eredményezne.
A Biden-elnökség azonban jelezte, ilyesmit nem terveznek. Inkább azért megy a küzdelem Washingtonban, hogy Ukrajna kellő pénzügyi és katonai segélyt kaphasson a küzdelem folytatására. Trump eközben azzal kampányol, hogy gyorsan befejezné a háborút, ami sok, a támogatások kapcsán megfáradt amerikainak tetszik.
Több ezer nukleáris robbanófejet irányít Putyin
Egy nukleáris világháború kitörése tehát csekély, még ha nem is nulla. Kérdés, hogy egy ilyen háborúban hogyan venne részt Oroszország. Ha valamiből, hát nukleáris robbanófejből tényleg van nekik elég. Az Amerikai Tudósok Szövetsége (FAS) szerint Putyin 5580 nukleáris robbanófej felett rendelkezik, ami a világ többszöri elpusztítására is elegendő. Persze kevesebb, nint a szovjet idők 40.000-es száma, írja a Reuters.
Ráadásul nem is bevethető rögtön az összes: 1710 van a csapatoknál, ezek közül 870 a ballisztikus rakéta, 640 van tengeralattjárókon és nagyjából 200 a stratégiai bombázóknál. Ők lennének az első hullám. További ezrek állnak rendelkezésre a további támadásokra és van még 1200, ami forgalomból kivont, de intakt.
Oroszország egyébként világossá tette 2020-ban, hogy mikor vetne be nukleáris fegyvert: ha területét nukleáris vagy más tömegpusztító támadás érné, esetleg konvencioális hadviselésben állna a megsemmisülés szélén. Ukrajnában egyik sem fenyegeti, ráadásul az amerikai csapatok megjelenése ott, pláne az Oroszországhoz csatolt négy megyében és a Krímben meglehetősen valószínűtlen.
Így néz ki az orosz atomtáska
Az oroszok egyébként nem végeztek nukleáris tesztet 1990 óta, bár tavaly kiléptek az ezt tiltó nemzetközi megállapodásból (CTBT), amit azonban Washington sosem ratifikált.
Izgalmas kérdés lehet, hogy ki adhat tűzparancsot, persze az elnökön kívül. Jelenleg az orosz védelmi miniszter és a vezérkari főnök. Az orosz atomkoffert egyébként Csegetnek hívják a Kaukázusban található Cseget-hegy után.
Az atomkoffer segítségével tud kapcsolatba lépni egy belső, Kazbek-nek nevezett hálózaton keresztül az atombombák kilövéséért felelős központi katonai parancsnokságnak az elnök. Tehát Putyin gombnyomása még nem jár együtt a robbanófejek elindulásával, a végrehajtást a katonaság elszaboltálhatja. A koffert felnyitva két kiemelten fontos gombot látunk: a fehér a támadást, a vörös pedig annak befejezését jelenti. A Zvezda orosz tévé szerint a táskát egy speciális kártyával lehet nyitni-zárni.
Olvass tovább nálunk:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?