5 kihagyhatatlan látnivaló Krakkóban és a környékén
Krakkó 800 ezres népességével Lengyelország második legnépesebb városa és egyben kedvelt úticél is. Ez persze nem véletlen, hiszen a településnek is megvan a varázsa, és a térség történelmi háttere is jelentős. Krakkó emellett a nekünk, magyaroknak is kifejezetten elérhető helyek közé tartozik, szóval akár csak egy rövid látogatás erejéig, de mindenképpen érdemes “körülnézni” a környéken.
A város “környéke” azonban relatív fogalom. Ebben az esetben elsősorban a városon belüli nevezetességekre fókuszálunk, de a felsorolásban helyet kapott a Wieliczkai sóbánya is, hiszen csupán 15 kilométerre van a várostól. A turisták közül sokan döntenek úgy, hogy ellátogatnak Zakopanéba vagy megnézik az auschwitzi koncentrációs tábort, ezek azonban, különösen előbbi, már messzebb vannak.
Posztócsarnok
A krakkói főtéren található Posztócsarnok néhány évszázaddal ezelőtt nyüzsgő kereskedelmi központ volt, ahol a luxuscikkektől a helyi árukig mindent lehetett kapni. Mára ebből már csak a monumentális épület és főleg szuvenírboltok maradtak meg, azonban ezekért is mindenképpen érdemes végigsétálni a “piactéren”. Az épület egyébként valóságos jelképévé vált a városnak, hiszen az óvárosban, a szintén ismert Mária-templom mellett helyezkedik el – gyakori szereplője a helyi képeslapoknak is.
A krakkói óváros
Krakkó óvárosa, ami egyébként a zsidónegyed mellett az UNESCO Világörökség része, Lengyelország egyik legnépszerűbb, leghangulatosabb turisztikai célpontja. A szűk, macskaköves utcákon élmény végigsétálni, és rengeteg neves épületet találunk egy helyen, köztük az imént említett Posztócsarnokot és a Mária-templomot is. A környéken található továbbá a Wawel, a királyi palotával, amihez mindenképpen érdemes külön körben útrakelni. Az óvárosban mégis érdemes hosszabban elidőzni, és csak csodálni az építészetet és a kultúrát.
Zsidónegyed
A város leghangulatosabb részei közé tartozik a Kazimierz, a város történelmi zsidónegyede is. Lengyelországban egészen a második világháborúig jelentős zsidó kisebbség élt, hosszú ideig viszonylagos harmóniában. A krakkói zsidónegyed körülbelül a 15. században alakult ki, majd a második világháború alatt a gettót is itt hozták létre – ez a kevésbé kellemes történelmi múlt része.
Ettől függetlenül azonban napjainkban a városrész tele van gyönyörű épületekkel, hangulatos utcákkal, kávézókkal és éttermekkel, ahova mindenképp érdemes betérni, valamint megcsodálhatjuk a tipikus házakat és a zsinagógákat is.
A sóbánya
Lengyelország legrégebbi sóbányája Wieliczkában hatalmas, összesen több mint 300 kilométernyi alagútrendszert felölelő létesítmény, mikroklímájának köszönhetően pedig levegője az egészségünkre is jó hatással van. A bányába napközben félóránként indulnak vezetett túrák, melynek keretében földalatti bányatavat, cseppkőbarlangot, sőt még egy, a sóba vájt kápolnát is láthatunk. Egyvalamit érdemes csak szem előtt tartani, amit az idegenvezetők egyébként is mindenki lelkére kötnek: semmiképpen se térjünk le a jelölt útról, mert a járatok között nagyon könnyű eltévedni.
Wawel
A város látképét meghatározó domb egy egész épületkomplexumnak ad helyet, mely közel négy teljes évszázadon át szolgált a lengyel uralkodók székhelyéül. Az 1300 körül épült királyi palota eredetileg román stílusú várként készült, egy tűzvész után azonban már a reneszánsz szellemében építették újra, és a látogatók ma is többé-kevésbé ebben az állapotában csodálhatják meg. A vár faláról egyébként remek kilátás nyílik a Visztulára és a város déli részére.
Az épületegyüttes másik kihagyhatatlan látnivalója a székesegyház, mely tulajdonképpen egy román és egy gótikus stílusú templom összeolvadásából született és így kívülről egészen érdekes, „összeollózott” hatást kelt. A katedrális nem csak 19 lengyel király, de a mai napig minden krakkói püspök végső nyughelyéül is szolgál. A dombon a vár mellett, akár csak az óvárosban még számtalan érdekes épület található, ilyen például a Vikáriusok háza. A több építészeti stílust ötvöző ház népszerű látványosság a turisták körében, azonban sajnos csak kívülről tekinthető meg.
A Wawel-domb alatt egy barlang is van, ahol a legenda szerint egy sárkány lakott, akit végül Skuba, az egyszerű cipészlegény győzött le, ezzel elnyerve a vár ura, Kwak herceg lányának a kezét. Bár a mendemonda nem csak ebben a változatában ismeretes, annyi biztos, hogy a barlang ma (9 zloty ellenében) szabadon látogatható a nyári szezonban.
Ezeket is érdemes elolvasni:
Anglia kicsiben, jó idővel és majmokkal – Gibraltár kihagyhatatlan látnivalói
Rendszeres közvetlen járatok indulnak Taskent és Budapest között
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?