Súlyos vádak Kína ellen: a NATO új ellenséget talált?
Kína csütörtökön azzal vádolta a NATO-t, hogy mások kárára keresi a biztonságot, és felszólította a szövetséget, hogy ne hozzon “káoszt” Ázsiába. A NATO pedig azzal vádolja Kínát, hogy Oroszországot segíti. Mi alapján történtek ezek a vádak?
Az AP News szerint a NATO-szövetségesek szerdán a leghatározottabban elítélték Pekinget, az Ukrajna elleni orosz háború ” meghatározó segítőjének” nevezve Kínát. A NATO azzal vádolta Kínát, hogy tartósan rosszindulatú kiber- és hibrid tevékenységet folytat, beleértve a dezinformációt is.
Aggodalmát fejezte ki Kína űrbeli képességeivel és tevékenységeivel kapcsolatban is. A szövetség emellett riadalmat keltett Kína nukleáris arzenáljának gyors bővítése és diverzifikálása miatt, megjegyezve a robbanófejek és a fejlettebb hordozórendszerek számának növekedését.
Mindezt a NATO mind a 32 tagja által a washingtoni csúcstalálkozón jóváhagyott záróközleményben fogalmazták meg, jelezve, hogy Kína egyre inkább a szövetség egyik jelentős fókuszpontjává válik. Az európai és észak-amerikai NATO-tagok, valamint indo-csendes-óceáni partnereik egyre inkább úgy látják, hogy Oroszország és Kína közös biztonsági fenyegetést jelent.
Kína reakciója
Lin Jian szóvivő egy sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a NATO állításai Kína felelősségéről az ukrajnai konfliktusban indokolatlanok és baljós indítékúak. Kijelentette, hogy Kína tisztességes és objektív álláspontot képvisel az ukrán kérdésben – közölte az AP News.
Az invázió óta Kína kereskedelme Oroszországgal megnőtt, ami segít enyhíteni a nyugati szankciók hatásait. Lin ezt a kereskedelmet legálisnak, ésszerűnek és a Kereskedelmi Világszervezet szabályainak megfelelőnek minősítette.
Lin bírálta a NATO biztonsági intézkedéseit, azzal érvelve, hogy azok veszélyeztetik más országok biztonságát. Kína támogatja Oroszország azon nézetét, hogy a NATO bővítése fenyegetést jelent, és megjegyezte, hogy Oroszország Ukrajna elleni támadása csak megerősítette a NATO-t, aminek eredményeképpen Svédország és Finnország hivatalosan is taggá vált.
Lin felszólította a NATO-t, hogy hagyjon fel a Kína belügyeibe való beavatkozással, és ne okozzon káoszt az ázsiai-csendes-óceáni térségben, ahogyan Európában tette.
A washingtoni kínai nagykövetség szerdán pedig kijelentette, hogy Kína nem kezdeményezője és nem is részese az ukrajnai konfliktusnak, és nem szállít fegyvereket a konfliktusban részt vevő feleknek. Liu Pengyu nagykövetségi szóvivő hangsúlyozta, hogy Kína szigorúan ellenőrzi a kettős felhasználású termékek exportját, ami nemzetközi elismerést érdemel, és átláthatóan és törvényesen bonyolítja kereskedelmét Oroszországgal.
Kína és Fehéroroszország közös gyakorlata
A kínai csapatok közös hadgyakorlatokon vesznek részt Fehéroroszországban, a NATO-tag Lengyelországgal közös határ közelében. Ezek az első ilyen gyakorlatok az Oroszország szövetségeseként ismert Fehéroroszországgal, amelyeket a 2020-as tüntetésekkel szembeni kemény fellépéséről híres Alekszandr Lukasenko elnök rezsimje alatt tartanak.
Lin Jian kínai szóvivő ezeket a közös gyakorlatokat rutinszerű katonai műveletnek minősítette, amely nem irányul egyetlen ország ellen sem.
Összességében a Kína és a NATO közötti viszály a globális biztonság jövőjét is befolyásolhatja. Ahogy mindkét fél egyre több vádat emel a másik ellen, a nemzetközi közösség figyelemmel kíséri a fejleményeket, amelyek komoly hatással lehetnek a világpolitikára és a regionális stabilitásra.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Román diák bántalmazta a 103 éves negyvennyolcas honvédet
VIDEÓ: ilyen egy 6,9-es erősségű, borzalmas földrengés a tenger mélyéről nézve
4 bolygó bámulatos együttállását láthatjuk szabad szemmel is januárban!
A dinoszauruszok 65 millió év után visszatérhetnek a Földre
Ma is élhet az ősi emberi faj egy távoli, eldugott szigeten
Drasztikusan csökkent az állami férőhelyek száma ezeken az egyetemeken